ET : Cheltuieli Lunare

Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de s7ar »

Voi cat cheltuiti pe luna, de cand v-ati apucat de vapat ?

Eu incerc sa nu depasesc suma de 100 - 150 lei pe luna. In unele luni poate ies chiar sub 100 lei, pentru ca-mi cumpar doar baza...
In altele, poate sar de 200 lei.. Mai cumpar un mod, un atomizor, 1-2 sticlute de lichid, etc..

Incerc sa ma stabilizez undeva la 100 - 150 lei / luna.
Teoretic, de asta m-am apucat de ET, pentru a reduce cheltuielile lunare.
Practic..chiar le-am redus !! :)


Din propria experienta stiu ca primele luni sunt mai...grele. Cheltuielile sunt mai mari, din cauza investitiilor in baterii / moduri / atomizoare si lichid.
Asta pana iti dai seama ce aroma iti place, ce baterie / atomizor ti se potriveste..
Dupa ce gasesti combinatia perfecta pentru tine, cheltuielile scad "dramatic" :)
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

Eu nu mai sar de 50 de lei pentru ET :mrgreen:
Am luat cam tot ce imi trebuie si mai fac un schimb, o vanzare cumparare.
Cei 50 de lei ii dau decat pe zemuri si consumabile.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
vampycri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 07, 2013 12:17 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de vampycri »

E foarte bine pentru time Rica!
Eu, de un an de zile, sunt tot in cautari. Inca mai experimentez cate-un lichid, cate-o chinezarie, apoi, i-mi dau seama cat de idiot sunt, dar dupa o luna apare alta trompeta, si nu ma pot abtine!
Undeva la 200-250 ron pe luna!
Stima!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

Eh...eu ma abtin de la trompete.
Mai ales ca toate sunt aceeasi Marie cu alta palarie, nu vad rostul sa schimb sau sa ii cumpar alta palarie :lol:
Hai ca o lua-i pe aratura.
Acum serios, nu ma atrag gaget-urile si noutatile, nu am facut o obsesie din vapat.
Ar trebui sa va stabiliti la inceputul lunii maximul de cheltuit pe luna si gata.
Eu nu faca asa :mrgreen:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de alexgogo-VA »

Teoretic, ar trebui sa chesltuiesc cam 70 lei pe baze pentru ca am tot ce imi trebuie insa practic, dau cam 300, cumpar toate tampeniile :)
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

Poi daca te mananca palma, ochiu te incanta...dupa apar in bazar :lol:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de alexgogo-VA »

Las' ca multe le-am facut cadou, multe le-am aruncat direct :)
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

De ce sa le arunci?
Mai bine le donezi sa nu faca si altii ca tine, isi satisfac curiozitatea si le dau mai departe.
Cadouri am dat si eu si ma bucur ca am facut asta, mai ales ca cel ca re a primit se bucura si imi multumeste pentru gest.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
vampycri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 07, 2013 12:17 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de vampycri »

Teoria ca teoria, pe noi practica ne omoara!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

E chestie de control, de calcul.
Eu cand vad un produs ma gandesc peste cate beri as sari daca iau un gaget :lol:
In final aleg berea, chiar una pe zi, dar ma gandesc ca mai pot lua inca una dac mai vreau. ;)
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Mar1o »

alexgogo scrie:Teoretic, ar trebui sa chesltuiesc cam 70 lei pe baze pentru ca am tot ce imi trebuie insa practic, dau cam 300, cumpar toate tampeniile :)
La fel si la mine. Bine, sunt abia promovat in cea de-a treia luna de vapat si deduc ca la inceput e oarecum normala febra asta a cumparaturilor, incercat arome, baze, atty-uri, etc. SPER ca nu am depasit pana acum bugetul alocat anterior "analoagelor" - undeva la 550-600 lunar. Fac un calcul si revin, daca nu-mi creste tensiunea pana la final :D
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

In primele luni este normal sa sari calul la cheltuieli ca trebe una alta, testata aia...etc...pana la urma gasesti ceva sa iti placa si trebe sa te opresti.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Mar1o »

Rica scrie:...pana la urma gasesti ceva sa iti placa si trebe sa te opresti.

Sper. Am facut socoteala aia si mi s-a muiet mouse-ul.
Include cam asa: 2x ego-v 650 mAh, achizitionate din magazin fizic, deci pe la 100/buc., impreuna cu un Evod , vreo doua rezistente de schimb si 30 ml Dekang USA Mix. Dupa aia a urmat o alta baterie Vapez de 1300, un iClear, incarcatoare USB, adaptoare de bricheta auto, niste liqua, niste hangsen etc. Nu ne-am oprit. Descoperit forumul celalalt, venit idei. Luat baze Inawera, baze ecig (din RO, ouch!), inceput cumparaturile de arome PA de pe Liberty flights, cate 5-6 la calup. Tot nu ne-am oprit.
Vine Radu cu eVic-uri wallet-friendly si jap si ala. Dupa aia tuburi scurte, cap plat pt evic, baterii mici, primul genesis, mesha, kanthal, kanthal banda. Hop. Juma de litru de VPG Ecig, arome ecig, etc. V-am plictisit? Total - vreo cinspe sute. In putin peste doua luni. La dracu, cica trebuia sa fie ieftin!!!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Rica »

:lol: :lol: :lol:
Si mai departe ce planuri mai ai?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: ET : Cheltuieli Lunare

Mesaj de Mar1o »

pai aveam. acum daca m-am socotit, iau o pauza.

SPER
Scrie răspuns