Comanda Externa China DHL

pepsy89
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 15, 2016 7:35 pm

Comanda Externa China DHL

Mesaj de pepsy89 »

Salutare, sunt nou pe aici si sper ca ma poate ajuta cineva cu niste informatii.
De curand am dat comanda din china de o camera de bord in valuare de 80 $, bifand ca modalitate de transport DHL ( deoarece ma costa doar 4$ iar timpul de livrare fiind intre 5-9 zile). Astazi am primit email de la DHL cu pdf atasat in postare.
In care imi zice asa :

Daca doriti ca expedierea dvs. sa fie vamuita si livrata in cel mai scurt timp posibil va rugam sa ne trimiteti un e-mail cu aprobarea pentru una din cele doua variante:
Varianta 1: DHL plateste taxele vamale in numele dvs, iar dvs. veti achita la livrare contravaloarea acestora.
Varianta 2: Dvs. platiti taxele vamale direct in contul de Trezorerie al Biroului Vamal.

Varianta 1:
Alegand aceasta varianta DHL se va ocupa direct de toate formalitatile vamale si timpul de livrare al coletului se va imbunatati.
Pentru continuarea procesului de vamuire va rugam sa ne trimiteti urmatoarele documente:
1. Dovada de plata la extern. (Paypal, western union, extras de cont, aliexpress sau un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului)
2. Factura corecta achitata catre furnizor + conditia de livrare sau valoarea transportului.
3. Declaratia din atasament semnata. 4. Aprobarea pentru plata comisionului.


Cum am zis la inceput eu am platit 80 $ pe camera , insa chinezul a trecut pe factura doar 24 $ , insa cei de la dhl imi cer dovada de plata ( paypal , extras de cont , sau un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului)
Acum ma gandesc ce sa fac sa declar valoarea reala care am platit ?

Varianta 2 e mult prea complicata si nu am timp sa fac acele acte necesare iar DHL ia si o gramada de bani pentru depozitare , 25 ron pe zi.

As fi foarte recunoscator daca mi-ati putea oferi niste sfaturi cum sa procedez, ce sa fac....
Fişiere ataşate
PDF Message.pdf
(323.37 KiB) Descărcat de 259 ori
Avatar utilizator
AlecsAdrian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mar 14, 2016 11:26 pm
Localitate: PLOIESTI

Re: Comanda Externa China DHL

Mesaj de AlecsAdrian »

Ce conditie de livrare este mentionata pe factura?
Trebuie sa scrie ceva de genul: FCA (nume oras); CPT; EXW etc...

Urca o copie de pe factura sau da-o pe privat (fii fara griji ca lucrez in import/export) :)
This is not a FAD. This is my life chasing clouds without running out of breath!
Scrie răspuns