Tracking Posta Romana

Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Mai are cineva colete in perioada asta care ar trebui sa ajunga de dincolo cu tracking number ?

Am 2:
unu a plecat din ungaria (RR*HU) pe 2 martie si nici acuma nu a ajuns in Romania conform Posta Romana care nu gaseste tracking-ul iar Magyar Posta afiseaza in continuare ultimul status cum ca e in drum spre Romania.

al doilea a ajuns in Romania (RC*NL ) conform PostNL dar la fel Posta Romana nu gaseste tracking-ul.

Mama ei de Posta Romana ! Mai are cineva astfel de probleme ?
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de slavyk »

Cine știe pe unde se plimbă pachetele astea! Dacă mergi pe mîna poștelor europene, te mîncă cîinii pînă-ți ajunge pachetul dacă magazinul din care cumperi nu este în capitala țării respective sau undeva foarte aproape. De exemplu: din Gdansk un pachet în loc să plece direct spre Ro, se duce întîi la Varșovia și abia de aici, spre Ro.
Poșta Română nu are cum să știe unde este pachetu atît timp cît acesta nu a ajuns la ei. Problema este că după ce apare pe site, se afișează vreo două mișcări după care pauză, pînă cînd nu-ți ajunge pachetul acasă sau te avizează să mergi după să-l ridici.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Amandoua comenzile sunt de pe gearbest.

Primu e din China, din China a ajuns in Olanda, si din Olanda a ajuns in Ro ( conform PostNL ) si de acolo pauza ...
Al doilea e din UK ( depozit EU gearbest ), a ajuns in Ungaria si din Ungaria zice ca a plecat in RO, dar pauza de o saptamana si ceva.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de HORATUCU »

Asteapta linistit (daca poti). Pe 17TRACK imi apare de o saptamana ca a ajuns in tara.La posta insa nimic. Nu fac fata.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

HORATUCU scrie:Asteapta linistit (daca poti). Pe 17TRACK imi apare de o saptamana ca a ajuns in tara.La posta insa nimic. Nu fac fata.
Deci sa inteleg ca ai si tu colet care a ajuns in RO dar la posta romana nu apare trackingul.
Si eu tot pe 17track verific ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de slavyk »

Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Si ? Ai rezolvat ceva ? Stau ei si cauta in maldaru de pachete care vin de dincolo ca sa dea drumu fix pe al tau ?
Intreb deoarece daca s-ar rezolva ceva ... le pot trimite mail-uri automat din secunda in secunda pana nu mai au loc in casuta cu intrebari despre pachetele mele.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Am incercat pe link-u cu postasul dar e un cacat de script care da niste raspunsuri la niste cuvinte cheie. Practic inutil.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de slavyk »

Da, de vreo două ori am rezolvat. Adică: chiar dacă nu era nici o mișcare pe track-trace-ul poștei române (pachetul era apărea că este în prelucrare la BSI), am aflat că de fapt, era deja la oficiul poștal. Așa că m-am dus peste ei, fără să fiu avizat și mi-am luat pachetul. Nu se punea problema să fiu avantajat în vreun fel. A, și am rezolvat cu mesaj pe FB, am lăsat nr. meu de telefon și m-a sunat o doamnă amabilă care mi-a furnizat informațiile cerute. Poate a fost doar o excepție, nu știu.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Acuma am vorbit si eu pe Facebook cu "Postasul Digital" ... Raspuns: "Verific si revin cu un raspuns. Va multumesc pentru intelegere!"
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

A revenit in cateva minute zicandu-mi ce deja stiam de pe 17track plus scuza de rigoare: "Uneori, inregistrarea trimiterilor postale dureaza mai mult decat in mod normal, insa, cu toate acestea, trimiterea dumneavoastra va fi redistribuita catre adresa dumneavoastra de domiciliu in cel mai scurt timp posibil."

S-o privatizeze dreaq sa o ia de Posta Romana daca nu sunt in stare sa o aduca la niste standarde decente. Dureaza mai mult sa proceseze si sa aduca in provincie un colet decat dureaza sa ajunga din China in Bucuresti.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Deci BSI-u e in urma cu procesarea in acest moment cam cu 8 zile.

Adica, ajunge coletul la ei in depozit si sta 8 zile relax la dospit pana un angajat reuseste sa il scaneze si sa il trimita in orasul care trebuie ...

un pic trist tinand cont ca in 8 zile ajung coletele din china in romania ( cu escala in UK si HU sau in NL ) ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de slavyk »

Ultimele mele pachete au ajuns foarte rapid. Cel pe care l-am ridicat azi, a plecat pe 07.03 din Beijing, pe 15.03 a fost la BSI.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de AdrianBV »

Nu stiu ... eu am avut 2 in ultima vreme ...

Unu plecat din UK, prin HU in RO ... a stat 8 zile pe pauza de cand a ajuns in RO pana l-a luat BSI-u in evidenta si l-a dat mai departe la posta de cartier ...
Celalalt din china, in NL, in RO ... tot 8 zile stat pe tusa pana l-a luat azi BSI-u in evidenta, presupun ca pe luni ajunge in Brasov la posta vamala ... pe lunea viiiiiitoare o sa fiu avizat sa il ridic ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Tracking Posta Romana

Mesaj de Tyrex »

Cum am mai scris in alta parte , am un colet trimis din China prin Singapore post in Rusia in loc de Romania. Acum pe subiect.... Am luat legatura cu Postasul digital in ideea ca poate are el mai multe detalii despre colet pentru ca a plecat din Rusia catre Romania dar, nici pe departe. Nu are habar unde e coletul. Zice ca o sa aiba informatii cand ajunge trimiterea in Ro ceea ce pot vedea si eu pe 17 track.
Scrie răspuns