Tigari electronice de unica folosinta

Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Tigari electronice de unica folosinta

Mesaj de Tyrex »

Am observat ca prin statiile de carburanti din Germania au inceput sa apara tigari electronice de unica folosinta. Din graba nu am avut timp sa studiez ce si cum. Oricum cred ca sunt sortite esecului. Spun asta pentru ca pe nemtii pe care-i vad vapand au scule serioase .
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Tigari electronice de unica folosinta

Mesaj de Motanel05 »

Cred ca nu sunt sortite esecului. Chinezii au iesit cu ideaia de a scoate moduri electronice de unica folosinta si bat tare moneda pe acest fapt. Se tot vorbeste ca începutul anului 2016 ar fi startul lansarii masive pe piata al acestor jucarii. Conceptul lor se spune ca ar fi urmatorul: datorita faptului ca s-au strans stocuri enorme de acumulatori li-polimer care nu prea se consuma conform asteptarilor, baietii au zis sa faca moduri cu cea mai simpla electronica, acum. polimer si carcasa din plastic capsulata. Bineinteles, marea reclama este ca pretul unei astfel de jucarii ar trebui sa fie mai mic decat al unui pachet de tigari! Astfel ei ar impusca mai multi iepuri deodata: consuma acum. polimer, vand chipuri electronice simple (ceva de 10W), cresc vanzarile masiv si per total castiga pe linie. De aici rezulta insa si alte treburi: 1) o noua lovitura data concernelor de tigarete datorita pretului final al produsului si 2) pretul acestor produse ar trage in jos dupa ele toate celelalte preturi la modele de moduri, indiferent de marca, firma, forma etc.
Din alta perspectiva, se spune ca cei de la Yi-Hi (care tot lucreaza la 2 schimburi si tot fabrica chipuri cu spor), sau suparat pe colegii lor care au cumparat drepturile cu DNA 200, si au hotarat sa faca ei moduri cu electronica fabricata tot de ei. Dar cu preturi mult mai mici. De aici se asteapta un razboi al preturilor, care bineinteles ar fi total in favoarea clientilor...
Toate acestea sunt doar zvonuri si barfe de pe net. Cert vom vedea de la începutul anului 2016, ce anume se va intampla. Bineinteles, vor ramane si produse de "top" pe piata, dar, cica vor avea pretul la jumatate fata de cat sunt acum....
Scrie răspuns