O tara cu oameni in ea

Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Motanel05 »

Ca o gluma neagra, merge sa empatizezi cu rusii, dar, fereasca D=zeu sa devina realitate. Si Stefan cel Mare a spus ca prefera asuprirea turcilor decat pe cea a rusilor. Si era si el mare bautor...
La vremurile noastre, sper ca nu s-a uitat ce ne-au adus cei 50 ani de comunism rusesc. Mai ales ca se vede cum incearaca din nou tarul sa-si faca un nou imperiu. Asta au stiut rusii sa faca dintotdeuna, sa cotropesca si sa subjuge popoare pentru a le luat tot ce se poate...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de HORATUCU »

Cu rusii nu putem fi empatici. Putem eventual sa ranjim daca ne tin pistolul la tampla.
Mai, de se puneau si Dacii mai departe putin....
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Motanele, daca ar fi numai rusii sa bea sangele sclavilor ar fi bine.
Problema, cum ziceai, e sa iti alegi bine stapanul.
Personal vodka nu mai beau, doar visichi si cognac sau divin moldovenesc. Chiar si un otonel dry sau un cabernet.
Horatiu, mi-ar place sa fiu undeva in hawaii, sa am acolo vreo 3 bungalouri de inchiriat si o barca si sa uit de popoarele infratite cu noi.

Va doresc numai bine. Sincer.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Motanel05 »

Mi-ai luat ideia din tastatura, vroiam sa spun si eu, ce bine ar fi fost daca Decebal ar fi descalecat prin Hawaii...Nu mai aveam treaba cu tinutul secuiesc, cu "fratii" de la rasarit, cu hotia balcanica....Ar fi fost frumos, dar nu a fost sa fie. Asa ca, macar sa ramanem mandrii pe pozitie, ce-o mai fi, om mai vedea. Vorba marxismului: "Doamne ajuta!"
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Tyrex »

Locuitorii din Hawaii poarta tricouri pe care scrie : Hawaiian by birth, american by force , deci au si aia probleme cu faptul ca i-au ocupat unii :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Da, dar i-au ocupat UNII, pe noi ne-au ocupat altii, sper ca m-am facut inteles :)
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Motanel05 »

As prefera sa port si eu tricouri din alea, decat cele cu secera si ciocanul sau steluta de pe Kremlin.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Imagine
Aha, si eu. Si ghirlande d'alea si sa beau cu paiul din nuca de cocos
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Revenind la cumplitele evenimente din Franta:

"Pentru a avea o mai bună perspectivă asupra războiului religios din Franța și a problemelor uriașe pe care această țară și le-a creat cu propriile mâini, vă invit să citiți un fragment edificator din declarațiile poetului și dramaturgului român Matei Vișniec, stabilit de mulți ani în Franța:

„Ne aflăm sub o formă de dictatură foarte subtilă, aceea a gândirii politice corecte. Iar uneori chiar şi intelectualii europeni, chiar şi intelectualii francezi nu au curajul să spună diverse adevăruri. În Franţa, de pildă, ceea ce se întâmplă în aceste cartiere, unde salafişti, unde Fraţii Musulmani, unde islamul radical şi-a instalat bazele şi a luat sub control şi tineri, şi spaţii să zicem fizice – pentru că unele cartiere pur şi simplu sunt sub controlul unor astfel de reţele invizibile uneori, aceste realităţi nu sunt nici foarte cunoscute şi nici nu se vorbeşte prea mult despre ele. Republica franceză nu a reuşit să-şi impună valorile în şcoli, n-a reuşit să-şi impună valorile, şi nici ordinea republicană, în unele cartiere. Din păcate, războaiele religioase sunt pe cale să revină în Europa. Ceea ce s-a întâmplat la Paris este o expresie a unui război religios” (Flux24.ro)

Până înainte de atentat, poliția franceză nici nu intra în anumite zone ale unor cartiere controlate de comunitățile musulmane, iar dacă totuși o făcea, se arunca cu pietre în mașinile organelor de ordine. Așadar, apare o întrebare de bun simț: înainte de a se război cu ISIS în Siria, oare Franța nu ar trebui să își facă ordine în propria ogradă? Vorba aia – aproape toți teroriștii care au îngrozit Franța sunt cetățeni francezi, crescuți la sân de Republica Franceză!!!"

Sursa
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de HORATUCU »

Și cum mai râdeau de noi ca nu știm să ne integrăm țiganii...
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Motanel05 »

Problema este complexa si cu multe, multe interese la mijloc. Un analist politic ( dupa parerea mea foarte inteligent ) a spus de curând un lucru care nu a mai fost spus: " in toate aceste conflicte din ultimile luni, nu este vorba de religie sau de politica, este vorba pur si simplu de razvratirea saraciei impotriva bogatiei opulente. Tari in care se moare de foame la propriu, au decis sa nu mai accepte acest lucru. Iar razvratirea a luat proportii...."
Privind in ansamblu, la aceasta ora mai mult de jumatate din populatia planetei traieste in saracie, la limita subexistentei. Ce se va intampla când acesti oameni vor pleca catre tarile unde se traieste bine ?!?
Conform datelor ONU populatia Terei a depasit cifra de 7 miliarde in 2013, probabil la sfarsitul lui 2015 vom fi peste 8 miliarde. In 1945 eram 3 miliarde...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de HORATUCU »

Ce se intampla se vede deja. La invitatia ferma a D-nei Merkel, oamenii si-au pus bocceluta in spate si au socat toata europa. Si nu s-a terminat.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Cu scuzele mele sincere pentru cei sensibili care asculta numai Bach, Johann Sebastian Bach, o sa ma refer la o melodie si un dans care caracterizeaza o minoritate si oamenii din ea, minoritate despre care probabil multi dintre noi am si uitat ca exista.
Noi, care nu suntem in stare sa ne potrivim pasii la o hora (pe la nunti, botezuri si paranghelii). Probabil ca nu suntem priceputi sa ne potrivim pasii in general, unii cu altii.
O sa postez un clip. Am vazut cum se petrece la o nunta, botez etc la ei. Isi potrivesc pasii perfect, si nu sunt dansatori, sunt petrecareti. Uitati-va cat sunt de degajati si cat le place sa danseze impeuna. Am ales special filmarea asta de la o nunta, ca sa se vada ca nu sunt dansatori profesionisti. Sunt nuntasi.
Machedonii. Treambura pamporea.
Macar cateva minute sa va uitati la barbatii astia.

[youtube][/youtube]
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Motanel05 »

Recunosc, nu ascult doar Bach si nu ma consider un sensibil. Despre machedoni, nu am nici o parere, nu am avut tangenta cu ei, stiu doar de pe la stiri de fratii Becalii.... Sunt si ei, ca noi toti, oameni care stiu sa se bucure, sa cante, sa danseze. Dar, nici nu sunt cu ceva in plus mai deosebiti decat, de exemplu, moldovenii mei.
https://youtu.be/PWwwj1CKK94
Si astia tot de la o nunta, tot neprofesionisti.Si pentru mine, sunt si mai si ca machedonii...
Dar, astea sunt tare de tot of-topic. Sau poate nu. Doar asa, ca sa ne mai descretim fruntile. :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Nimic nu e oftopic aici, e vorba de o tara cu oameni in ea. Si vorbim despre oamenii din tara noastra.
Apropos de ce zici, aici e de fapt buba. Ai auzit numai de fratii becali. Care sunt probabil mult mai putin machedoni decat cei din clip. Intotdeauna auzim de aia rai, aia buni sunt la locul lor si nu ii stim.
Machedonii sunt de nota 10.

Tu ai luat prea mot a mot ce am postat. Degeaba ne uitam la clipuri cu dansatori din moldova noastra, cand de exemplu cei din zona x spun ca suntem "mitici", "sudisti" si alte alea. Moldovenii zic de olteni ca-s hoti si leaga porcu' de gard samd. Despre asta e vorba cand zic ca nu ne potrivim la "pasi' in dansul nostru romanesc.
Pana nu o sa renuntam la stereotipiile astea care se propaga din generatie in generatie, o sa culegem pleava iar graul o sa-l ia altii in timp ce noi ne certam unii cu altii.

Machedonii sunt uniti, si nu numai la pasi de dans.
Scrie răspuns