O tara cu oameni in ea

Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Tyrex »

Oare in Romania mai sunt cartiere unde se arunca gunoiul direct pe geam? La Paris inca mai sunt. Cine nu ma crede nu are decat sa viziteze periferia. Saptamana trecuta langa o firma unde aveam eu treaba cativa bronzati de-ai nostri dezmembrau o masina cu toporul iar 20 metri mai incolo militia franceza ma lua pe mine la intrebari de una alta. Nu am nimic personal cu francezii dar....astia parca au incurajat lucrurile de genul asta.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de zagga »

Motanel05 scrie:Recunosc, nu ascult doar Bach si nu ma consider un sensibil. Despre machedoni, nu am nici o parere, nu am avut tangenta cu ei, stiu doar de pe la stiri de fratii Becalii.... Sunt si ei, ca noi toti, oameni care stiu sa se bucure, sa cante, sa danseze. Dar, nici nu sunt cu ceva in plus mai deosebiti decat, de exemplu, moldovenii mei.
https://youtu.be/PWwwj1CKK94
Si astia tot de la o nunta, tot neprofesionisti.Si pentru mine, sunt si mai si ca machedonii...
Dar, astea sunt tare de tot of-topic. Sau poate nu. Doar asa, ca sa ne mai descretim fruntile. :)
Motanel, ne aburesti ca un politician, citeste ce scrie sub videoclip:

'Nunta cu participarea ansamblului Fluieras! Hora satului! Cadou la nunta. Sunati la +37369149239, daca doriti o nunta cu asa dansatori si asa veselie!'
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de zagga »

Motanel05 scrie:Problema este complexa si cu multe, multe interese la mijloc. Un analist politic ( dupa parerea mea foarte inteligent ) a spus de curând un lucru care nu a mai fost spus: " in toate aceste conflicte din ultimile luni, nu este vorba de religie sau de politica, este vorba pur si simplu de razvratirea saraciei impotriva bogatiei opulente. Tari in care se moare de foame la propriu, au decis sa nu mai accepte acest lucru. Iar razvratirea a luat proportii...."
Privind in ansamblu, la aceasta ora mai mult de jumatate din populatia planetei traieste in saracie, la limita subexistentei. Ce se va intampla când acesti oameni vor pleca catre tarile unde se traieste bine ?!?
Conform datelor ONU populatia Terei a depasit cifra de 7 miliarde in 2013, probabil la sfarsitul lui 2015 vom fi peste 8 miliarde. In 1945 eram 3 miliarde...
De curiozitate, cine este acest inteligent analist politic? :geek:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Fara suparare, in general e cinstit sa pui langa citat si sursa. Nu din motive deontologice, ci pentru ca poate cineva dintre noi vrea sa citeasca tot articolul.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Revin ca nu mai pot edita.

Motanele:
Ca veni vorba, fiecare dintre noi a fost la mai multe sau mai putine nunti unde hora si sarba e nelipsita, bineinteles. Unde toata lumea se calca pe picioare pentru ca habar nu au pasii de dans, sau au, dar din surse diferite. Eu am 56 de ani si am fost la nunti (de roamani) chiar si peste hotare dar nu am vazut sa se ridice mesenii si sa danseze ca cei din clipul pus de mine.
Dar ca sa vezi ca nu sunt gica contra, afirm ca exista si la noi asa ceva, dar in putine zone, din pacate. Daca aduni 10 romani din orasul x nu vor dansa in veci ca 10 machedoni de unde or fi ei. Fara sa faca parte din ansamblul de dansuri populare adica.
Uite aici daca vrei un exemplu pe bune. Arges:

[youtube][/youtube]

Numai ca din pacate tara noastra nu se limiteaza la Arges....

Si inca odata machedonii, cu aceeasi melodie, la un botez. Tineri. Uite cat de degajati sunt si cu cata placere danseaza. Cati tinerii romani stiu populare? Nici unul. Poate pe feisbuc. Mai mult, le e rusine de folclor in orice forma. Daca asculti/dansezi populare esti taran prost, nu? Numai Parazitii te mai scot din cacat si te arunca in lumea moderna (culmea e ca mie imi place exprimarea lor directa ca sa zic asa, pentru ca de multe ori chiar are substanta de critica sociala, dar imi place si Ionut Fulea fara sa ma rusinez de asta).

[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de HORATUCU »

Sa nu uitam de ce suntem pe aici: LA MULTI ANI! de ziua noastra tuturor.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

La multi ani!

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de Tyrex »

Cam tarziu dar.... La multi ani. Pentru ca titlul este : O tara cu oameni in ea , intreb si eu.... ce fel de oameni erau minoritarii care au dat foc drapelului ? Sau ala ce vroia sa aprinda nu stiu ce petarde de la distanta sa sperie lumea ? De fapt intrebarea este ,aia erau oameni ? Am spus-o si mai demult , avem si noi ,,talibanii " nostri.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de HORATUCU »

Mai incet dragule. Vezi ca-i jignim... sur2
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Uite d'aia imi plac mie machedonii - daca e sa vorbim de minoritati si OAMENI.
Fiecare padure are uscaturile ei, stiu, numai ca unele au uscaturi cam 90% - si aici nu ma refer la machedoni.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de HORATUCU »

Te referi la unguri. Pai sa stii ca eu de mic am crescut cu ei impreuna. Am avut si am prieteni unguri. Noi romanii nu facem nici o deosebire intre noi si ei, in nici o ocazie.
Ii admir ca sunt oameni seriosi, muncitori, pedanti. Au si ei uscaturile lor in procent normal. Totul este in regula cu ei pana in momentul in care se pomeneste de Ardeal. Moment in care se schimba total si indoctrinarea pe care o primesc de generatii iese la suprafata. Vechiul imperiu este viu in mintea lor si oricate generatii vor trece, acest lucru nu se va schimba. Din cauza lor, nu a noastra.
Ceva in genul atentatorului din Londra, care i-a strigat politistului de aceeasi religie cu el: nu esti musulman adevarat, frate.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: O tara cu oameni in ea

Mesaj de cristian »

Nu m-am referit strict la unguri in sensul general.
Ma refer la uscaturile care sunt orice ai zice mai multe decat ale altora strict din punct de vedere al dis-respectului pentru tara in care traiesc si, asa cum zice titlul, oamenii din ea.

Si eu am copilarit o perioada lunga printre unguri. Familia Toth Gyuri, niste oameni extraordinari, sa le dea Dumnezeu tot ce e mai bun, acolo unde sunt, in cer sau pe pamant. O casa unde ma simteam ca acasa la mine. Si un copil simte cand este iubit sau nu, iar oamenii aia m-au crescut cateva luni pe an ca pe copiii lor.
Dar la acea vreme ideile radicale nu razbateau asa de drastic ca astazi. Sau poate intre copii nu exista nimic de genul asta.
Si nu am vazut nimic care sa ma deosebeasca de ei, sau invers, copii fiind dormeam toti intr-un pat si ne trageam picioare in cur ca sa ne facem loc, mancam din aceeasi felie de paine cu untura si sare si beam cate o gura de palinca atunci cand nu ne vedea nimeni.
Cand ieseam cu toti la plimbare eram primiti bine, incepeam sa inteleg ungureste - mai ales injuraturile, si aveam impresia ca ei sunt fratii mei pe care nu i-am avut.
Nu am nimic cu ungurii, Budapesta este una din locatiile mele preferate.
Daca am ceva cu ceva, este legat de uscaturile lor si ale noastre si ale oricarui neam de pe pamantul asta - atata timp cand in tara noastra (nu am zis a mea) traiesti, mananci si faci copii, dar o hulesti cat poti si vrei sa o rupi in bucati.

Sa fie pace.

PS Si ca sa ne mai inveselim, uite-te ce catel frumos (interzis sub 18 ani):

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56E54A98" onclick="window.open(this.href);return false;
Scrie răspuns