Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de ivape »

http://www.mediafax.ro/economic/exclusi ... e-13999967" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de Iceman »

Deci asta ar insemna ca cele fara nicotina si dispozitivele electronice (moduri si atomizoare) nu se schimba la pret !
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de cristian »

Bre oameni buni, e al treilea topic pe tema asta.
tcx1992

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de tcx1992 »

Mereu trebuie sa scoata astia cate o taxa noua...
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de danyel »

Până la urmă ce ai de vânzare?
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de ivape »

Nu prea pun baza pe mediafax si stirile lor de 2 lei dar sunt sigur ca vor fi accize mai devreme sau mai tarziu. Ce e aiurea ca nu's pe concentratie de nicotina, iar la nivelul anuntat de taxe ar insemna 50 lei accize suplimentare pentu o baza de 100 ml 6 mg/ml.
Avatar utilizator
Ciuchi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 25, 2013 3:55 pm
Localitate: Pitesti

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de Ciuchi »

Aici e toata treaba, pe ce anume concentratie va fi pusa taxa?! Va diferi taxa in functie de concentratia de nicotina sau va fi o taxa standard pe lichidele de nicotina indiferent de concentratia acestora? Ca daca e asa, sa zicem 50 ron in plus pentru o baza de 100ml indiferent de concentratie, atunci cei care vapeaza in jur de 6mg/ml "s-au scos", ca isi iau baza de 24-36 mg/ml si atunci le va iesi undeva la 7-8 ron in plus pe 100ml 6mg/ml.
Dar, pana nu avem ceva concret, vorbim discutii :)
Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de ivape »

Daca nu se vor scumpi bateriile si clearomizoarele prea putin conteaza daca ce bagi in ele e prea scump.
Cat despre cei care fumeaza 6 mg, vor trebui sa invete sa-si faca amestecuri de baze, multi sunt prea comozi acum.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de cristian »

Noroc ca majoritatea are deja tevile si cutiile in care sa bage un acu. Cine n-are isi poate face singur.
Lichidele "de gata" sigur vor avea preturi umflate.
Dar bazele se pot gasi si probabil ca la 0 nicotina nu o sa poarte accize. Nicotina e in frunzele de tutun, vezi iutub. Aromele nu sunt purtatoare de nicotina nici ele, poate scapam....
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de ivape »

Nu am cum sa puna accize pe arome alimentare si/sau pe glicerina vegetala, logic vorbind. Ca logica n-are a face cu Romania e alta poveste. Pana la urma scopul taxelor este de a intoarce acesti bani platitorilor prin servicii. Daca acesti bani se investeau in centre anti-fumat cu ajutor real si consiliere pe bune mai ziceam. Va fi un fel de taxa de drum din pretul benzinei sau rovigneta, alta taxa de drum cu destinatia Dumnezeu stie unde. Nu catre platitori oricum. Pentru cei care se intreaba de ce trebuie sa stim unde se duc banii astia, le explic cum ar trebui sa fie: Vine nenea bugetarul si zice da-mi mie banii tai ca eu fac pentru tine scoli, spitale, drumuri bla bla bla, si ma platesc si pe mine.Iti mai pun o taxa, pe tigari electronice ca tre' sa investesc in campanii anti fumat. Adica trebuiesc investiti in acelasi domeniu, nu la pensii. Daca ia de la tigari si da la pensii inseamna ca sistemul e falimentar, atunci mars dracu' acasa bugetarule si lasa pe altul.In schimb, iti ia banii si-ti da mumu.
Cum e acum: da banii ca te bag la puscarie ! Taxe prea mari? pai nu-mi ajung, mai vreau inca o vila!
Totusi ar trebui sa intrebam si la ce se folosesc banii....Acu' cred ca m-a luat capu' si spun prostii ca ma gandesc doar la cati bani tre' sa dau la stat lunile astea, sper ca n-am exagerat.
mai pun niste d-astea ca-mi plac: :OJ :fft :L) :HL :jos :OO
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de danny d »

Vezi ca data trecuta cand ai mai pus "maimutoi" in urmatorul post ai trecut un cod de reducere. :HL
P.S. Nu am in plan sa fac nicio comanda (inca). sur2
auras
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 38
Membru din: Mar Ian 14, 2014 6:29 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de auras »

Partea nasoala este ca la magazinele online din Germania si Italia pretul lichidelor este acelasi indiferent de concentratia de nicotina. Mintile luminate din guvernul nostru o sa faca copy-paste dupa legile lor fiscale. Dar nu si pentru salarii. Exemple de preturi: http://www.my-eliquid.de/checkout/cart/" onclick="window.open(this.href);return false; si http://www.vaporoso.it/checkout/cart/" onclick="window.open(this.href);return false;

Revin. Pe alt site din Germania lichidul are pretul in functie de concentratia de nicotina http://www.liquid-schmiede.de/shop_Tabaco.html" onclick="window.open(this.href);return false; Nu mai inteleg nimic... O sa mai caut. :think:
Avatar utilizator
Calibru
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 23
Membru din: Dum Dec 07, 2014 7:22 pm
Localitate: Ardeal

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de Calibru »

http://aite.ro/petitia-utilizatorilor-d ... ectronice/
Pentru cei care nu au semnat inca...
Avatar utilizator
domu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Feb 14, 2015 6:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de domu »

Au semnat o "gramada"...2999 pana acum...
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Guvernul introduce acciză pe ţigările electronice

Mesaj de Drumetul »

Macar si pentru premiile oferite la mega tombola aia si tot trebuia sa strangem 10.000 de semnaturi. Pentru cine nu stie cam astea sunt premiile la tombola:
''Vapez prin Caesar Vapez oferta 2 mod-uri Provari mini v2.5, Gold ZenKote si Pink iar Mai Tai E-liquid prin Aurelian Mocanu ofera nu mai putin de 40 de sticle de e-lichid. Voore prin Caius Coman adauga un Sigelei 30W si Vapers-One.ro prin Nicu Acsinte ofera 2 mod-uri VaporFlask Kangxin TEMP CONTROL''.
Scrie răspuns