DHL Romania/International

Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

DHL Romania/International

Mesaj de aisman »

Recent, si mai exact in data de 22.01.2015 mi s-a ridicat o comanda de pe Aliexpress cu DHL, drumul pana in romania durand 4 zile.
Din Hong Kong pana in TM a facut 4 zile si a ajuns in data de 26.01.2015 si de atunci tot imi schimba statusul: "in proces de vamuire"
In data de 26.01 am fost contactat de o tanara muncitoare la DHL care era mai preocupata de alte chestii decat de serivici, mi-a cerut o adresa de mail pentru a trimite avizarea coletului, dar bineinteles nu era atenta mi-a gresit adresa de mail si avizarea nu a mai venit. A 2a zi i-am contactat, alta gagica la telefon i-am dat adresa de mail si asta a inteles.
Continut mail:
a trimit atasat avizarea pentru un colet sosit pentru Dvs. Pentru vamuirea coletului avem nevoie de urmatoarele documente:
- Copie CI;
- Declaratie pe propria raspundere in care sa spuneti exact ce se afla in colet, utilizarea in scop personal, fara caracter comercial si ca sunteti de acord ca datoria vamala sa fie calculata la valoarea reala a marfurilor achitata de dvs;
- Dovada platii la extern a produselor (extras de cont sau print screen dupa comanda efectuata, Paypal, in care sa apara valoarea produselor).
In vederea facilitarii procesului de vamuire, DHL plateste in numele dumneavoastra taxele vamale aferente importurilor, astfel incat coletul sa ajunga la dumneavostra in timpul cel mai scurt.
Pentru acest serviciu aplicabil taxelor vamale cu o valoare de peste 5€, DHL va percepe incepand cu 30 decembrie 2014 un comision de minim 45 lei sau 2% din valoarea taxelor vamale plus TVA-ul aferent.

In acelasi timp, va informam ca livrarea coletului este conditionata atat de plata datoriei vamale cat si a comisionului mai sus mentionat.
Dupa 3 (trei) zile de la intrarea coletului in tara vi se percep taxe de magazinaj: 0.7 ron/kg/zi, minim 90 Ron/trimitere.
Stie careva cat dureaza vamuirea coletului?
Dupa 3 zile se percep taxe de magazinaj, si nu m-ar prea interesa dar ideea e ca pachetul are cam 12-15kg, cu vamuirea nu se grabesc si nu am chef sa platesc si magazinaj dupa ce voi plati tva si taxe vamale si comision pentru DHL

Toata stima pentru DHL pana in Romania. La noi nimic nu e normal, nimic nu merge cum ar trebui

PS. La ora 23 a intrat coletul in Ungaria si la ora 2 a plecat spre RO deci se lucreaza non stop
La noi in tara cred ca programul este din ala de babe gravide adica de la 9 la 5 :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: DHL Romania/International

Mesaj de aisman »

Tocmai ce am primit un telefon si mail.
La livrarea coletului veti avea de plata 557.80 ron (502 ron datoria vamala si 55.80 ron comision plata DHL).
Va rog sa imi confirmati daca putem depune actele in vama.
Pentru 340$
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: DHL Romania/International

Mesaj de HORATUCU »

Un fleac. Te-au ciuruit....
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de moremih »

Oho , da ai ceva de plata pentru 340$ .
Eu am primit acelasi mesaj de la. DHL Bucuresti .
Pentru o valoare 64 $ trebuie sa platesc 54 roni ( tva ) plus 58 roni comision .
Daca nu se doreste plata comisionului , trebuiesc descarcate de pe net formulare vamale si un manual de completare a acestor formulare , se completeaza si se depun la centrul vamal zonal.
Dupa prelucrarea acestora , se obtine un cod EORI cu care se poate plati tva si alte taxe cerute de DHL pentru importul respectiv .
Prelucrarea cererii pentru cod EORI poate dura de la cateva ore la cateva zile plus ca trebuie sa cunosti toate datele comenzii, exped. etc.
Si astfel o zi de intarziere = taxa magazinaj = minim 90 roni .
Deci nu vrei sa le platesti comisionul , vei platii mai mult .
Asta -i Romania .

Sent from my Vodafone 985N using Tapatalk 2
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: DHL Romania/International

Mesaj de bunescul »

Eu am primit cu DHL anu trecut. M-a intrebat ce astept, iar apoi mi-a pus TVA la valoarea declarata de chinez 30$ cu toate ca eu platisem 200 si ceva.
Daca atat ti-a trecut chinezul 340$ la astia platesti taxe.
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de ivape »

daca nu doriti sa platiti comisionul cereti sa faceti plata direct catre biroul vamal otopeni calatori.
vi se vor da 2 conturi, TVA, respectiv TV.
nu va certati cu comisionarul vamal, daca e unul vechi stie ce face.
fatucile noi sunt cazute in cap.
cod eori nu e "chiar obligatoriu ".
platiti taxe in felul urmator:
la totalul valoare marfa + valoare transport se adauga taxe vamale in functie de ce ati cumparat.
daca e cu transport gratuit si va spun ca e obligatoriu conditie de livrare intrebati cum trebuie declarat bunul respectiv ca sa reiasa ca transporul e inclus in pret, altfel va adauga transport si cresc taxele ( putin probabil, poate daca faci scandal)
peste toate acestea se adauga tva.
ca persoana fizica daca declari putin platesti putin, nu te intreaba nimeni nimic, nu faci comert doar cumparaturi ocazionale.
bineinteles ca asta-i evaziune. :D
stima
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de ivape »

:P
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: DHL Romania/International

Mesaj de aisman »

Daca ar fi fost un pachet decent as fi declarat mai putin, dar la 12-15 kg nu e cazul, iar daca declaram mai putin poate desfaceau pachetul si era factura inauntru.
E ciudata rau faza asta cu TVA-ul daca esti persoana fizica. Ca sa mai adune niste bani ar trebui sa te mai opreasca in vama cand vii cu masina proaspat cumparata de peste hotare si sa iti ceara factura ca sa platesti TVA

Cum zici Horatucu, un fleac, m-au ciuruit

Apropo si la comenzi din UE se plateste TVA si taxe? As mai avea ceva de comandat din UK cu o valoare destul de mare si nu prea am chef de surprize
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: DHL Romania/International

Mesaj de slavyk »

Nu, din UE, din cîte știu eu, pentru persoanele fizice nu sunt nici un fel de taxe.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: DHL Romania/International

Mesaj de silvius »

E posibil sa platesti tva la noi dar trebuie dedus de dincolo ca e plata in interiorul ue .
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: DHL Romania/International

Mesaj de aisman »

silvius scrie:E posibil sa platesti tva la noi dar trebuie dedus de dincolo ca e plata in interiorul ue .
Asta se aplica si la PF? Ca la PJ stiu ca se deduce
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de moremih »

La persoane fizice la cumpsraturi din UE , nu platesti nimic aici .
Eu am cumparat un telescop din Germania in greutate de14 kg. Costul lui a fost de 130 euro cu tva inclus + 16.99 euro transport DHL .
A sosit in 5 zile de la achitarea facturii .
Cu DHL pana la Oradea si de acolo pana la usa cu Cargus .
Nu am mai platit nimic in plus. Nu am avut treaba cu vama .
Ce m- a mirat a fost pretul transportului .
Doar 17 euro la 14 kg .

Sent from my Vodafone 985N using Tapatalk 2
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de ivape »

la persoanele fizice, intracomunitar nu platesti nimic aici pentru ca platesti acolo.
pretul platit contine tva-ul tarii respective. poti sa cumperi orice bun si sa declari orice valoare fara frica.
libera circulatie a marfurilor :)
nu exista vama deci nu exista taxe.
ca sa nu platesti tva trebuie sa ai o firma (orice forma de organizare juridica) platitoare de tva si numar eori valid.
nu poti sa minti in privinta asta deoarece din orice tara se verifica simplu validitatea de catre oricine
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dd ... sp?Lang=ro" onclick="window.open(this.href);return false;
dhl sau tnt economy = ieftin
daca iti trimite cineva din germania un colet de exemplu si platesti 100 euro transport, daca vrei sa trimiti inapoi acelasi colet la aceeasi adresa te costa dublu pentru ca noi romanii suntem bogati si foarte smecheri. Si nu este vorba de contract pe firma, negociat.

persoane juridice se poate cumpara fara tva dar platesti tva la vanzare bunuri aici in ro,practic 24% din incasari.Nasol dar asta-i Romania. Daca aveam profit banii care i-am dat la stat anii astia nu mai vindeam tigari electronice.
daca cumperi servicii aceeasi problema, declari factura si platesti tva in ro.
bineinteles ca poti sa nu declari nimic, e treaba ta.

@aisman, ca persoana fizica merge pana in 30 de kg depinde de bunuri greutatea n-are nimic de-a face.Pot sa-mi cumpar gantere din China si sa le iau pe 1 dolar :D
mi se pare exagerat de mare datoria vamala dar nu stiu ce ai avut in colet.

NU VA RECOMAND VAMA LA TNT. fugiti ca de dracu ! In general merge bine, am avut 4 colete luna asta pe TNT din China, dar sunt patit cu marfa o luna in vama. Pot cere niste acte ce nu-ti inchipui ca exista pe lumea asta.
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de ivape »

A! sa nu uit. daca suni la TNT pentru informatii, n-o sa le primesti, nimeni nu stie nimic.Ultima data am sunat acum 2 zile ca aparea pe status colet deteriorat. Dupa multe telefoane am reusit sa aflu ca marfa-i in vama la control fizic, nicidecum raspunsul la intrebarea mea.
Am dat de o handicapata de comisionar vamal anul trecutin decembrie ,la tnt evident care mi-a zis ca fontul nu-i lizibil, era s-o intreb " sa mori tu? " Cica asa i-a spus vamesul.
ramai prost cand auzi aberatii d'astea, acelasi font ca la ultimele jdemii de facturi din vama.
i-am dat factura cu font arial bold 36 px, exagerat de mare si evident in bataie de joc si am intrebat-o daca nu cumva vama face misto de ea caci vamesii mai tin cont si de "prezenta si prestanta" comisionarului vamal. Apoi i-am zis ca daca mai vrea vreun act sa nu ma mai sune si sa trimita coletul inapoi pe acelasi tracking number. A trecut de vama in aceeasi zi si l-am avut a 2-a zi.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: DHL Romania/International

Mesaj de aisman »

Pe PJ stiu procedurile cu intracomunitar TVA bla bla, dar nu stiam care e treaba cu PF sau comenzi online cu valoare mare, maruntisuri am mai comandat.
Macar pot comanda din UE fara probleme si alte taxe imbecile.
persoane juridice se poate cumpara fara tva dar platesti tva la vanzare bunuri aici in ro,practic 24% din incasari.Nasol dar asta-i Romania. Daca aveam profit banii care i-am dat la stat anii astia nu mai vindeam tigari electronice.
Eh na trebuie sa manance si gura lor o paine, nu?
@aisman, ca persoana fizica merge pana in 30 de kg depinde de bunuri greutatea n-are nimic de-a face.Pot sa-mi cumpar gantere din China si sa le iau pe 1 dolar :D
mi se pare exagerat de mare datoria vamala dar nu stiu ce ai avut in colet.
Aici iar apare problema cu desfacutul coletului daca li se pare ceva fishy, iar cum nu am mai comandat de la aceasta firma nu stiu procedura lor cu factura, sau cat au declarat ei s.a.m.d
Daca ar face ca si FT sa zicem ca baga produsele pe care le-ai comandat fara preturi si total al produselor, poti declara oricat, iar daca iti desface pachetul nu gaseste o factura. Problema vine cand iti desface sa zicem teoretic pachetul si gaseste o factura de 300-500$ iar tu ai declarat un 50-100$
Scrie răspuns