DHL Romania/International

Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de ivape »

ca persoan fizica, stabilesti detaliile facturii inainte de plata.
faci ca baietii destepti 2 plati, una pe valoarea stabilita a facturii si inca una.
am auzit de cazuri cand se cere dovada de plata ( extras paypal de exemplu) mai ales la posta romana.Ei pot sa-ti ceara si extras de cont si din contul celui care a primit plata.O sa ramai socat daca iti pun ce mai pot cere. Teoretic, daca nu vor sa treaca de vama ceva nu va trece niciodata. In realitate nu se intampla asta. Un prieten facea misto de comisionarii vamali cand ii cereau dovada de plata pe firma, trimitea la misto sume si intreba : e bine? o lasam asa? sau mai pun ceva? Si-o luat-o rau pana la urma, i-au stabilit ei valoarea in vama, l-a sunat si vamesul enervat etc..niste taxe...mai bine trimitea marfa inapoi.
pe firma sa nu incerci niciodata vreo smecherie, recomandarea mea.Stiu cazuri de containere confiscate pentru subevaluare.Si mai iei si amenda, eventual control.Dosar penal.
mie mi-e frica si cand ma trezesc cu un gunoi de mostra gratis, le spun la toti sa nu cumva sa nu le puna pe factura cu valoare zero si platesc taxe vamale si tva la valoare pentru vama.
Tare neindemanatic la scris sunt azi am editat de 5-6 ori ca n-am fost in stare sa nu halesc vreo litera.
Renate
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:22 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de Renate »

Buna. Dacă am un colet de pe Aliexpress pentru care eu am plătit în realitate 235 de dolari, dar chinezul mi-a trecut doar 23... ce fac? DHL imi cere printscreen cu comanda sau extras de cont cu plata. Am șanse sa plătesc la valoarea declarată de chinez sau îmi socotesc după extras? Și ce să fac? Să nu le dau extrasul? Este printre documentele cerute de DHL. Prin mail.
Mulțumesc anticipat.
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de moremih »

Ce suma ti-au comunicat cei de la DHL .? Au luat legatura cu tine sa te intrebe ce este in colet ? Esti sigura ca pretul trecut pe factura ce insoteste coletul este 23 dolari ?
Daca reprezentantul vamal DHL ia legatura cu tine , intreaba ce suma este pe acte si la aceea vei plati taxe . Cu ce acte iti cer sa trimiti pe mail vezi tu cum te descurci .
Lazio.tiby
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 04, 2016 7:51 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de Lazio.tiby »

Am va rog nevoie de o parere:

Mi-a sosit si mie un ceas venit din Singapore prin DHL Express,am platit pe el 281 lire.
Cei de la DHL mi-au trimis mail pt a completa declaratia respectiva, dar mi-au solicitat sa le trimit si dovada platii. Pe factura cu care a venit coletul este trecuta suma de 72 dolari iar ca descriere "gift measuring".
Am completat declaratia, dar la suma am scris Gift si le-am specificat in mail ca nu am ce factura sa le trimit deoarece acesta a fost trimis cadou. Sper ca am procedat bine...in nici un caz nu vreau sa platesc TVA pt 281 lire, prefer sa il trimita inapoi.
Ma gandeam sa modific factura reala si sa scriu tot 72 dolari, dar este fapta penala si nu am vrut sa complic lucrurile.

Am procedat corect?
Lazio.tiby
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 04, 2016 7:51 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de Lazio.tiby »

Acum am primit un noul mail de la DHL:


Buna ziua



Vama Romana va solicita dovada de plata pentru produsele Dumneavoastra : paypal,western union,extras de cont,aliexpress,un print screen dupa site-ul de achizitie cu valoarea produsului……

Daca le spun in continuare ca nu am ce dovada sa le trimit, ce se poate întâmpla cu coletul meu?

S-a mai lovit cineva de aceasta problema?
CarinaSB
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 14, 2016 10:09 am

Re: DHL Romania/International

Mesaj de CarinaSB »

Buna dimineata si bine v-am gasit,

Sunt o fosta fumatoare inraita si acum am dat in alta patima, cea a cumparaturilor:)))
In principiu doresc sa-mi fac cont pe Aliexpress si tot caut info de la altii care au comandat deja de la ei, mi se par ffff ieftine toate produsele si in plus nu prea pricep procedura de plata,livrare(de ex prietenii din Spania primesc coletul acasa, in cutia postala), voi vorbiti aici de livrare cu DHL, cum e pana la urma? Am gasit aceste informatii aici http://cumparo.com/forum/aliexpress" onclick="window.open(this.href);return false; , dar nu mai stiu ce sa cred...e cum zic ei sau depinde de la tara la tara?

Multumesc si o zi faina tuturor!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: DHL Romania/International

Mesaj de slavyk »

Să te credem?!

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
sorin74ivn
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 15, 2015 5:02 pm

Re: DHL Romania/International

Mesaj de sorin74ivn »

Am un pachet din China, n-am cerut sa vina cu DHL, transportul a fost gratuit! Cat ma costa la valoarea de 260eur?M-am trezit cu un telefon de la DHL!

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
Scrie răspuns