Accize nesimțite

Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Accize nesimțite

Mesaj de Amonastro »

Sunt convins că am deschis cel mai antipatic topic din câte vor exista vreodată pe acest forum, dar am primit mai multe semnale îngrijorătoare legate de acest subiect. Sunteți invitați să postați aici toate informațiile pe care le găsiți. Userii care sunt plecați din România pot oferi detalii pertinente. Eu am niște link-uri, dar nu sunt de încredere și nu-mi doresc să dinamitez un subiect atât de important pentru noi.
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Accize nesimțite

Mesaj de george19755 »

Accize la ce?
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Accize nesimțite

Mesaj de Midnight Caller »

La lichide. Am auzit ceva de la Vapers-One ca prin Italia ar fi bagat.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Accize nesimțite

Mesaj de Iceman »

Ma nene, ai auzit ceva ca vor fi la noi ? Ai auzit cat ? Ce informatii ai ?
Ce imi place... deschid acest topic, da eu stiu dar nu zic nimic, va las pe voi sa va stresati...

Daca nu ai nici macar un zvon de imprastiat, de ce zgarmi in ...... ?

Cand o sa vapez in Italia, o sa ma interesez cat costa lichidul acolo...
Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Accize nesimțite

Mesaj de Midnight Caller »

Nenea Iceman, usurel nepoate, nu te lua de mine ca nu am deschis eu topicul, ok ?
Am venit doar cu informatii auzite de MINE si am scris aici conform topicului.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Accize nesimțite

Mesaj de Amonastro »

Iceman scrie:Ma nene, ai auzit ceva ca vor fi la noi ? Ai auzit cat ? Ce informatii ai ?
Ce imi place... deschid acest topic, da eu stiu dar nu zic nimic, va las pe voi sa va stresati...
Normele europene sunt comune pentru toate statele UE. Am deschis un topic într-un limbaj civilizat și așteptăm cu toții informațiile pertinente ale user-ilor români din Europa. Știrile de pe teren sunt cele mai bune. Personal, am găsit câteva articole de presă cu caracter îndoielnic și am discutat la telefon cu câțiva prieteni din afară.

P.S. Îl rog frumos pe moderator să șteargă provocările inutile. Este un topic în care contradicțiile între useri nu își au locul. Să fim oameni civilizați și să ne respectăm reciproc.
Poate șterge inclusiv postarea mea de acum...
Mulțumiri anticipate!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Accize nesimțite

Mesaj de Motanel05 »

Pe la sfarsitul toamnei, când inca mai era veverita lui Ponta ministrul finantelor, a fost dat publicitatii urmatorul comunicat:
http://cursdeguvernare.ro/gilda-lazar-j ... icial.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Conform acestuia, de la 1 Aprilie 2015 creste acciza la tutun cu 4%. Daca acest lucru va afecta si categoria ET, nu se stie nimic precis. Oricum, la foamea de bani pe care o are cu onor guvernul, sunt in stare sa faca orice, sa puna impozit si pe crucile din cimitire in functie de numarul celor de sub ea. Phui, poate le dau idei...
In rest, vorba marxismului : Doamne ajuta!
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Accize nesimțite

Mesaj de bunescul »

Din ce in ce vad mai multi vaperi. Cand or vede ei ce gaura se face in buget de la scaderea vanzarilor de tigarete, o sa puna acciza si pe curentul electric cu care incarcam sculele de vapat.
Si cum dracu o sa accizeze concentratiile ?
Astia sunt nebuni la cap !
O sa puna accize si pe baza 0mg?
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Accize nesimțite

Mesaj de Valahul »

Credeati ca scapati?
Bineinteles ca o vor taxa... chestie de timp. Inca fenomenul nu e chiar asa de raspandit, baietii sunt ocupati cu altele, dar ii vine timpul... cand si vapatul va fi un lux. Nu va scapa de taxa pe drog, caci asta este. Din ce am vorbit cu prieteni de afara, in Austria il vor taxa cu 33 eurocenti pe ml... iar litru de baza sa ajunga in jur de 2-300 euro?
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Accize nesimțite

Mesaj de ionesh »

In Italia e deja acciza de 3.3 euro per 10ml de lichid. In Olanda, din februarie e interzisa vanzarea sticlutelor de lichid de mai mult de 10ml.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Accize nesimțite

Mesaj de cristian »

Acciza
Definitie Acciza

Taxa suportata de consumatori, una din formele cele mai raspandite ale impozitelor indirecte, care se include in pretul de vanzare al unor marfuri determinate. Este o taxa speciala de consumatie care se aplica produselor din tara si din import, suportata de consumatori. Acciza constituie o importanta sursa a veniturilor bugetare. Teoria economica recomanda aplicarea accizelor asupra bunurilor cu cerere inelastica. In aceste conditii, cresterea bunurilor impozitate prin accize nu determina reduceri semnificative ale consumului acestor bunuri, astfel incat veniturile bugetare din accize sunt relativ stabile. In Romania se aplica unor bunuri precum produsele petroliere, bauturile alcoolice, tigarile, cafeaua, etc.

Nu vad sa se reflecte in pret la italieni:
http://www.liqua.it/?wpsc_product_categ ... iquid-10ml


3.95 euro = aprox 18 lei / 10 ml. La noi e 13-14 lei.

https://it.puffcigarettestore.com/it/ri ... 80603.html

Au avut un magazin deschis in zona si pretul era de aprox. 45 lei/10 ml. Magazinul a disparut intr-un an...
Faceti voi calculul, in link sunt de 20 ml.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Accize nesimțite

Mesaj de alexinos »

Gentili clienti,
la presente comunicazione per informarvi che il 23 Dicembre è stato pubblicato sulla Gazzetta Ufficiale il DM 188/2014 che disciplina il regime di commercializzazione dei prodotti da inalazione senza combustione.

Tralasciando i dettagli tecnici per i quali vi suggeriamo di consultare direttamente il sito AAMS il DM specifica una tassa per ML di prodotto pari a 0,33 euro/ML + IVA.

Dato lo scarso preavviso siamo stati costretti a chiudere il nostro sito qualche minuto prima della mezzanotte del 31 Dicembre 2014, riaprendolo il 7 Gennaio 2015 con le seguenti modifiche:

1) Tutti i prodotti destinati al mercato Italiano presentano una voce specifica per la tassazione che viene visualizzata in ogni pagina del sito se registrati o nelle fasi finali dell’acquisto se non registrati.

2) Tutti gli aromi PURI e quindi non facenti parte della categoria “Prodotti da inalazione senza combustione” sono stati spostati nell’area “Magie in Cucina” e presto avranno una voce specifica in via di definizione, agli stessi NON è applicata nessuna tassazione.

3) Glicole e Glicerolo PURI non facenti parte della categoria “Prodotti da inalazione senza combustione” sono stati spostati nell’area “Magie in Cucina > Fai da te e accessori” e presto avranno una voce specifica in via di definizione, agli stessi NON è applicata nessuna tassazione.

4) Le basi con alto dosaggio di nicotina sono state spostate nella categoria “Basi Heaven Juice” con tassa applicata



Questo significa che:

10 Ml che prima costavano 5,03 euro IVA inclusa, ora costeranno 9,10 euro IVA+tassa incluse.

50 Ml nicotina 0, che prima costavano 3,66 euro IVA inclusa, ora costeranno 23,97 euro IVA+tassa incluse.

50 Ml nicotina 9, che prima costavano 7,93 euro IVA inclusa, ora costeranno 28,24 euro IVA+tassa incluse.

50 Ml nicotina 18, che prima costavano 10,98 euro IVA inclusa, ora costeranno 31,29 euro IVA+tassa incluse.

50 Ml nicotina 24, che prima costavano 13,42 euro IVA inclusa, ora costeranno 33,73 euro IVA+tassa incluse.

50 Ml nicotina 36, che prima costavano 17,08 euro IVA inclusa, ora costeranno 37,39 euro IVA+tassa incluse.

100 Ml nicotina 0, che prima costavano 6,10 euro IVA inclusa, ora costeranno 46,73 euro IVA+tassa incluse.

100 Ml nicotina 9, che prima costavano 12,20 euro IVA inclusa, ora costeranno 52,83 euro IVA+tassa incluse.

100 Ml nicotina 18, che prima costavano 18,30 euro IVA inclusa, ora costeranno 58,93 euro IVA+tassa incluse.

100 Ml nicotina 24, che prima costavano 21,35 euro IVA inclusa, ora costeranno 61,98 euro IVA+tassa incluse.

100 Ml nicotina 36, che prima costavano 28,67 euro IVA inclusa, ora costeranno 69,30 euro IVA+tassa incluse.

HO-KA senza nicotina che prima costava 9,91 euro IVA inclusa, ora costerà 10,71 euro IVA+tassa incluse.

Comodissima che prima costava 4,90 euro IVA inclusa, ora costerà 5,17 euro IVA+tassa inc

Aromi PURI, Glicole Propilenico, Glicerolo Vegetale, Sigarette elettroniche e accessori (tranne quelle pre-caricate con liquido) saranno venduti allo stesso prezzo di sempre in quanto non inclusi nel DM.



Trattandosi di una tassa non correlata al livello di nicotina ma al quantitativo di liquido suggeriamo l’acquisto delle basi con nicotina 36 in quanto hanno il costo MG/ML più basso, prestate attenzione e documentatevi prima di diluirle.

Informiamo inoltre che il valore della tassazione potrebbe essere modificato a partire dal 20 Gennaio in quanto fissato solo in via temporanea.

Il nostro Customer Care è aperto per ogni chiarimento e supporto.

Saluti dal Team FlavourArt
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Accize nesimțite

Mesaj de bunescul »

Nu stiu de unde ai luat articolul asta, dar ceva nu este in regula cu ce ai scris.
100 ml baza de 36 mg costa acum in jur de 12 Euro , nu cum ai scris tu 28,67 Euro.
0,33/ ml x100ml se mai adauga 33 Euro acciza
33+12=45 Euro in nici un caz 69,30 Euro
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Accize nesimțite

Mesaj de alexinos »

bunescul scrie:Nu stiu de unde ai luat articolul asta, dar ceva nu este in regula cu ce ai scris.
100 ml baza de 36 mg costa acum in jur de 12 Euro , nu cum ai scris tu 28,67 Euro.
0,33/ ml x100ml se mai adauga 33 Euro acciza
33+12=45 Euro in nici un caz 69,30 Euro
Daca aveai cel putin timp sa citesti pina la capat era ceva.In caz de nedumeriri poti face uz de aplicatia google care sigur iti va fi de folos.

http://flavourartexpress.biz/index.php? ... gory_id=14" onclick="window.open(this.href);return false;

restul se poate traduce cu Google - pentru a vedea preturile reale trebuie sa te loghezi - cel mult asa ma inteles eu.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Accize nesimțite

Mesaj de cristian »

Vad ca un lichid de 10 ml e 3.66 cu taxe, adica vreo 17 lei. Foarte bun pret.
Scrie răspuns