Iohannis presedinte!

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Iohannis presedinte!

Mesaj de Valahul »

Desi pe acest forum s-a aratat clar ca fara politica, nu ma pot abtine.
O sa incep cu ce s-a scandat in fata sediilor psd din tara:
Ghinion, ghinion...
tara s-a trezit din somn...

Klaus Iohannis este noul presedinte al Romaniei!
Bunul simt se pare ca a triumfat si a invins minciuna.
Conform votului pe provincii istorice, Ardealul (si diaspora) l-a facut pe Iohannis presedinte!
De ce?
Moldova - aprox. 62 % Ponta, 38 % Iohannis
Tara Romaneasca - aprox. 65 % Ponta, 35 % Iohannis
Ardeal - aprox. 72 % Iohannis, 28 % Ponta
Ardelenii au votat atata incat au acoperind diferenta din celelalte provinci.
Desigur, fara cele 30% procente din celelalte provincii, nu am fi reusit.
Deci, in fond, am reusit impreuna!
E prima data dupa mult timp cand am fost mandru ca sunt roman.
Prezenta record la vot, au iesit 11 milioane de romani…
A fost si un vot contra psd-ului, cu toate pomenele electorale, contra grupului infractional organizat, contra baronilor, etc…
Cu toate ca fanii mai extremi psd si psd-ul au jignit acest om cum greu se poate imagina… l-au facut in fel si chip.
Sa nu uitam ca in Sibiu somajul este zero, nu sunt baroni, este un oras model, au venit acolo inalti demnitari, regi etc.
Daca va reusi sa-l extinda la nivel de tara, e super.
Cu siguranta acum nu trebuie sa ne divizam, sunt convins ca sunt multi oameni de credinta care au votat contra, ci sa privim cu optimism inainte.
Imediat dupa anuntarea rezultatului, preafericitul Daniel, mare stab al bisericii ortodoxe, care recomanda votarea cu ponta, declara : De multe ori Dumnezeu a lucrat prin oamenii strainii de neam si tara…
Azi democratia a invins reminiscentele rosii, romanii au aratat ca nu sunt prosti... la mine in oras se canta imnul si oamenii sunt extrem de bucurosi, se serbeaza victoria.
P.S – solicit ca interventii gen “buttadeus” sa se soldeze cu ban instantaneu.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de Mar1o »

Repartizarea geografica a voturilor pro KI e mai putin relevanta, in opinia mea. REALIZAREA zilei e mobilizarea la vot, de care nu credeam ca mai e in stare natia romana. Vis-a-vis de Moldova, ce sa zic... nu ma mir. Inca tin argumentele de genul "e neamt". Nah...
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de Midnight Caller »

Felicitari, alegatori ! Tocmai ne-ati hotarat soarta cu inca 5 ani de basescu !
Multumim si alegatorilor care s-au carat din romania de "bine" ce le era pe vremea lu' basescu... multumim ca ne-ati dat inca un mandat cu satra lui !
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de Motanel05 »

Evident, nu ma pot abtine nici eu... :)
Si totusi, cred ca cea mai buna imagine a tarii in acest moment este masca care cu un ochi rade si cu un ochi plange. Când jumatate din oamenii acestei tari mai pot crede in himera neo-comunismului (zis psd), când colegi (chiar aici pe forum), vecini, prieteni sunt acum mahniti ca a pierdut sistemul kaghebist al psd-ului, inseamna ca in aceasta tara mai este mult pana când democratia va fi la ea acasa. Sistemul perfid al comunismului a stiut sa ne invrajbeasca, sa ne faca dusmani pe o doctrina falsa, sa ne imparta in doua tabere care sa se urasca, sa se jicneasca...Si acest lucru este cel mai trist. Când un guvern, prin oamenii sai, poate cere politiilor straine sa alunge proprii sai oameni cu gaze lacrimogene doar pentru faptul ca vor sa voteze, este demonstrativ pentru sistemul comunist, si trebuie infierat. Si jumatate de tara mai crede inca in el. Iar in final, noi, cei multi, va trebui sa train in continuare impreuna.
Eu personal stiu sigur ca de maine dinimeata nu voi avea nici un beneficiu ca a cazut Ponta si acolitii lui, dar, am o speranta : ca poate macar nepotii mei (care acum abia au inceput sa mearga), vor apuca sa traiasca intro tara in care sa nu mai bantuie fantoma neo-comunismului. In care sa nu mai fie saracie, hotie, nedreptate, interese meschine de grup si minciuna. Si pentru toate acestea, al doilea ochi al mastii rade si este fericit.
Bravo romani, bravo Romania!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de c__b »

Desi talentul oratoric al lui Iohannis e cum e, desi in ambele dezbateri s-a parut ca Ponta e stapan pe situatie, desi intre cei doi candidati a fost un ecart de ~10 procente in favoarea lui Ponta, desi s-a incercat disperat impiedicarea exercitarii dreptului la vot pentru romanii din diaspora, la finalul zilei Iohannis a castigat. Pare-se cu vreo 56%, si asta doar in Romania.
In mod cert a fost mai degraba un vot impotriva lui Ponta si a tot ce inseamna PSD, decat un vot pentru Iohannis, lucru care ar trebui sa dea de gandit unora.
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de danyel »

Se pare că lumea e sătulă de PSD, drept dovadă că este a treia oară când PSD-ul ratează Cotroceniul.

Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk
Avatar utilizator
danezu
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de danezu »

Bravo Ardealu' , inca o data s-a dovedit ca sunteti fruntea! Noroc cu voi, altfel guvernul penal punea mana si pe ultima lor sansa de a face praf Tara Romaneasca!
Acum ramane sa dizolve cloaca de corupti din parlament si devenim si noi un stat democratic!

Trimis de pe al meu SM-N9005
Nu mai fumez din 01.03.2012
buttadeus

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de buttadeus »

Pai de ce sa fiu eu banat instantaneu? Parerea despre el mi-o mentin dar asta nu inseamna ca nu accept votul majoritatii. Am putut cu 10 ani de Basescu, voi putea si 5 cu asta.
Nu uita, valahule, ca in cei 50 de ani cat am fost toti uniti in cuget si simtiri nu ne-a fost prea bine. Cum a castigat el, imi doresc sa fi avut voi dreptate si sa-i mearga mai bine tarii.
Faptul ca a pierdut cel care credeam ca poate face mai bine n-are nicio importanta.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de degady64 »

Midnight Caller scrie:Felicitari, alegatori ! Tocmai ne-ati hotarat soarta cu inca 5 ani de basescu !
Multumim si alegatorilor care s-au carat din romania de "bine" ce le era pe vremea lu' basescu... multumim ca ne-ati dat inca un mandat cu satra lui !
Imi pare rau sa ti-o spun, dar retoria asta cu faptul ca Basescu de fapt a castigat, am intalnit-o doar la A3 a lui Voiculescu si la Romania TV a lui Ghita.
Stand stramb si judecand drept, dintre cei 2 candidati de aseara, Ponta se aseamana mult mai mult cu marinarul-presedinte. Deci exact invers.
Dar daca aceasta este parerea ta, ti-o respect , indiferent de unde vine
ImagineImagine
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de degady64 »

buttadeus scrie:Pai de ce sa fiu eu banat instantaneu?
Nu asta a spus, ci s-a referit la postari ˝a la buttadeus˝ adica postari in care autorul sa jigneasca pe cineva, de pe forum sau din afara forumului.
Ideea este ca ne consideram oameni civilizati si putem discuta fara sa jignim si fara sa incercam sa ne impunem parerea noastra si celorlalti.
ImagineImagine
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de HORATUCU »

Ce ma bucura pe mine, este filingul poporului roman.
Bunul simt al TALPII TARII ( care greu incercat de-a lungul istoriei, nu s-a pierdut), lupta impotriva marlaniei, sesizarea instant a pericolului. Si daca nu iesim in strada cu piepturile dezgolite in fiecare zi, in momentele cruciale o facem si restauram normalitatea.
Poate ar trebui sa invatam sa reactionam mai rapid la nedreptati, la actiunile clasei politice, atunci cand nu ne convine ceva. Sa nu asteptam pana la alegeri sa-i facem sa ne intelega forta. Doar este viata noastra.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de hitzuzu »

+3 horatucu
M-am saturat sa îmi pun sperantele in clasa politica.
Democratia înseamnă puterea poporului...noi avem cuvânt....noi trebuie sa ii îndrumăm, permitem, penalizam, acceptam ceea ce fac ei.
In alte tari vad proteste dure cand poporul e supărat sau deranjat de hotărârile politice.
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de silpo »

Valahul scrie:Desi pe acest forum s-a aratat clar ca fara politica, nu ma pot abtine.
Am citit, cu multă atenție, prevederile Regulamentului. Nu scrie nicăieri că nu se vor aborda teme politice pe acest forum.
Când a apărut acest forum, acum un an și ceva, m-am înscris, cu mult entuziasm. Motivul era că nu-mi plăceau multe lucruri care se petreceau pe Vapersforum. Am sperat că aici va fi un loc în care nu o să existe certuri, un loc civilizat. Cu foarte puține excepții, așa s-a și întâmplat. Din păcate, viața a dovedit că suntem un popor de microbiști, care, trebuie, musai, să zicem ceva despre fotbal și politică. Problema este că dezbinarea, certurile, ura și toate relele apar taman de la discuțiile pe teme politice.
Trebuie să avem spirit civic, e minunat, dar eu credeam că forumul acesta este despre vapat, ca are drept scop dezvoltarea fenomenului numit vaping, sprijinirea începătorilor. Nu-mi închipuiam că o să devină un fel de Facebook politic.
Totuși, deși nu scrie nicăieri că nu se vor iniția discuții politice, ar fi fost normal ca acestea să fie evitate. S-a văzut, însă, că discuțiile pe teme politice au mare priză la publicul acestui forum. Eu însumi am postat în topicul despre alegeri. E adevărat, vorba Valahului, că nu te poți abține. Și dacă sunt destui cei care apreciază temele astea, care, orice s-ar spune, nu au nicio legătură cu vapatul, înseamnă că eu sunt cel care nu înțelege ceva. Înseamnă că eu am înțeles greșit ce este acest forum. Acum, foarte târziu, am realizat, totuși, că locul meu nu este aici. Am ajuns la concluzia că acum, aici, ar mai lipsi doar "prietenii" Russel și Pralea.
Este ultima mea postare pe acest forum. Pentru că este, câteodată, o bună sursă de informare, voi intra, pe viitor, doar ca vizitator.
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de Motanel05 »

Stimate silpo. Apreciez si sunt de acord cu opiniile pertinente expuse mai sus! Da, vapatul in sine pentru care suntem adunati aici, nu ar trebui sa aiba tangenta cu politicul. Dar, din pacate exista si un mare DAR, vrând-nevrând traim in aceasta tara unde politicul abject interfereaza indisolubil si cu viata personala a fiecaruia, ba chiar si cu vapatul! Rationamentul este simplu : viata sociala a fiecaruia este influientata direct de politic. Datorita politicului din ultimii 25 ani avem acum cele mai mici salarii din UE, datorita politicului avem cea mai derizorie alocatie pentru copii, datorita politicului suntem tara cu cele mai multe impozite si accize din lume...Exemplele pot continua pe pagini intregi, nu mai are rost sa le insir. Si atunci, datorita politicului, noi cei multi din aceasta tara, traim la limita saraciei, abia reusim sa supravietuim de la o luna la alta, plecam prin tari straine sa muncim... Si in aceste conditii, poate spune cineva ca politicul nu are tangenta si cu vapatul? DE CE nu ne putem permite si noi financiar sa ne cumparam lichide de top, atomizoare originale, noutati de calitate? Pentru ca politicul a stiut sa ne prosteasca pe toti sa fim multumiti cu produse de la chinezi, in timp ce ei, TOATA clasa asa zis politica nu mai reusesc sa-si numere milioanele de euro furate...
Poate a venit momentul sa realizam cu totii ca a venit momentul in care sa hotaram ca politicienii sunt in slujba noastra si nu invers. Ma refer la TOTI politicienii. Nu numai la "basisti" sau "pesedisti". Datorita lor suntem noi toti "aici'.
Ce zici, exista o legatura intre politic si vapat?
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Iohannis presedinte!

Mesaj de hitzuzu »

Hai mai dragi confrati, suntem aici împreună deoarece avem interese comune, vapam, invartim sarme, preparam lichide, etc. Suntem un fel de master chiefi sau cum sa scrie in ale lichidelor :)))).


Vorbim despre de ale vapatului, legăm prietenii, ne ajutam reciproc...deci suntem o comunitate in care intervine fenomenul firesc, uman si logic: socializarea.


Nu vad de ce sa nu discutam despre alte teme.....


Si daca ne supărăm intre noi ce e? Devine cineva depresiv daca este trimis la bazele arborelui genealogic?


Eu zic ca avem dreptul la opinie si la păreri contradictorii....daca cineva calca pe bec este penalizat de către admin.


Legat de politica e o vorba buna"am sa votez tot restul vietii mele dreptul ca tu sa nu fi de acord cu mine"


Deci hai sa continuam discutiile dar fără flame :)))))
Scrie răspuns