Alegeri 2014 - Buna la cafea

Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de alexinos »

O campanie de cacat.Nu am mai vazut asa campanie .Am plecat la 16 ani din Romania.Nu mai am drept de vot,dar urmaresc politica.Nu stiu ce se va intimpla,sper sa votati binele pentru voi.

Ma doare ceva si va spun ce:

Tot auzim la TV - mita de 2 milioane de euro,mita de x milioane de euro.

Cum vedeti voi o mita de 1 milion de euro? sau mai bine ce inseamna pentru voi 1 milion de euro?
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de zagga »

alexinos scrie: Cum vedeti voi o mita de 1 milion de euro? sau mai bine ce inseamna pentru voi 1 milion de euro?
Eu n-am nici o sansa sa vad o mita de 1 milion euro. :cry:
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de alexinos »

Nici eu,dar nu regret,am un somn foarte bun.Dar fiind vorba de 1 milion am calculat ce inseamna o asemenea suma:

Pensia mamei mele pe 333 de ani - tinind cont ca a fost cadru didactic timp de 40 de ani.La un muncitor poate reprezenta pensia acestuia chiar pe 380 de ani.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Valahul »

Cred ca harta electorala pe regiuni spune tot:

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Midnight Caller »

Nu stiu ce spune harta dar azi ponta l-a dat de masa pe Heinz si a sters cu el pe jos de i-a scos politica din cap. Si dupa ce ca Fritz abia a scos doua vorbe, si alea puse in gura de basescu, a mai avut si tupeul sa ceara sa se traga oblonu cand maria sa paraseste studioul
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de slavyk »

Chiar, harta aia spune tot. Aceași care l-au votat pe băse și pdl, l-au votat, acum, și pe Iohannis.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Valahul »

Midnight Caller scrie:Nu stiu ce spune harta dar azi ponta l-a dat de masa pe Heinz si a sters cu el pe jos de i-a scos politica din cap. Si dupa ce ca Fritz abia a scos doua vorbe, si alea puse in gura de basescu, a mai avut si tupeul sa ceara sa se traga oblonu cand maria sa paraseste studioul
Asta clar e parerea ta. Aduce cu stilul lui ponta.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Midnight Caller »

Conform hartii esti pe zona albastra deci nu ma mira faptul ca nu suntem pe aceeasi partitura :)
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Mar1o »

Nu stilul lui Ponta m-a surprins, pentru ca a fost +/- in aceeasi linie. M-a surprins neamtzu', atitudine praf. Nu ma asteptam sa-l vad contrand smechereste, caci e clar ca nu-l prinde poza, dar a fost cam prea pe langa. De parca ar fi vandut meciu'
Asta e, oricum ma mai duc odata. Cred ca-i votez pe amandoi, dar pe neamt de doua ori, din consecventa.
@Valahu e mica rezolutia la harta aia. Sunt muuuulte puncte albastre in zonele rosii, cum multe rosii si dincolo. Nu m-as apuca de tras linii, ca nu de bube in cap ducem lipsa.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de alexinos »

Multi interpreteaza bunul simt al omului cu prostia,dar nu este asa.Parerea mea,eu traiesc printre acesti oameni de 25 de ani - vreau numai sa spun - acesta este stilul lor.Bun noi romanii adoram cearta,conflictele - nu ne simtim bine daca nu vedem asa ceva.Stati sa vedem - Basescu pleaca(de cine vor mai vorbi?) si asa in aceasta campanie parca era Basescu canditat.Votati cu cine vreti numai sa ne lase sa vapam in continuare.Macar cu asta sa raminem.Acum fie rosu sau albastru - aburul tot abur este.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de alexinos »

Batalia continua la B1 - ora 20:00 - Ponta vs. Johannis
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Valahul »

Sincer, dupa cum se vede si aici, bunul simt al omului e catalogat altfel, e "facut praf", etc.
Nu stiu unde e facut, care este experienta celor care isi dau cu parerea. Pana acum Johannis pe plan local a facut ceva.
La ce se uita marea masa? La jmecheria de tip sudist, la care e mai "smecher", care e mai tare in "clanta", etc.
Dupa cum se observa, jignirile la adresa lui Johannis continua. Este facut in fel si chip. Cu toate ca omul nu a jignit pe nimeni.
Culmea, mai nou si popii si preafericitii recomanda sa se voteze cu ponta...
Mar1o scrie:@Valahu e mica rezolutia la harta aia. Sunt muuuulte puncte albastre in zonele rosii, cum multe rosii si dincolo. Nu m-as apuca de tras linii, ca nu de bube in cap ducem lipsa.
Nu vorbim aici de puncte rosii sau albastre, vorbim de votul majoritar al oamenilor din provinciile istorice.
Aici a castigat Johannis. In sud si est ponta. Deci majoritar vorbind, Tara Romaneasca a votat la fel ca si Moldova.
Transilvania a votat majoritar Johannis. Fiind o treime, niciodata nu vom avea presedintele dorit.
Situatia nu e singulara, se repeta de ani si ani. Aici psd-ul nu a avut mare trecere niciodata, ci dreapta.
Oricat am vota, suntem o treime. Ori asta da idei. Le-am auzit tot mai des in ultima perioada.
Se pare ca nu va exista consens, asa ca am vrea drumul nostru.
Nu imi sta in caracter sa jignesc sau sa fac mistocareala ieftina de cartier de tip ponta, dar acesta este un mincinos si un om duplicitar. Culmea ca in emisiunea de aseara a preluat stilul basescu, de "jucator". A vazut ca a prins si uite ca prinde.
Desi stiu ca nu are sanse, voi vota cu Johannis.
Intre bun simt si mitocanie, minciuna nu e greu sa alegi.
Sunt sigur ca nu cunoaste totul, dar daca i se va da sansa, Johannis va face lucruri bune. Incet si sigur.
Asta e parerea mea, evident.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Midnight Caller »

Iohannis a venit complet nepregatit pentru acea intrevedere. Nu am vazut nicio diferenta intre el si mine stand in emisiune la masa aia, eram la fel de habarnisti amandoi, parea picat din luna. Ca sa nu mai zic ca i-a adresat o intrebare una din jurnaliste si dormea pe el. Nu cred ca nu e "tare in gura" Iohannis. Cred ca pur si simplu nu avea nimic in gura in afara de ranjetul ala malefic. Imi venea sa sparg televizorul numai cand ii vedeam privirea aia diabolica. Il preferam pe Mickey Mouse.
A mintit cu pensia soacra-sii. A mintit cu casele. A mintit cu copiii. A retrocedat Bruckenthal-ul propriei organizatii. A aruncat cu cacat in familia adversarului desi tanti Ponta nu avea nicio vina. Eu cu asa ceva nu pot sa votez.
O fi plagiat Ponta, nu zic nu. Dar daca primul care nu a copiat nimic din liceu pana la lucrarea de licenta ar fi sa arunce cu piatra, cred ca nu ar zbura nimic prin aer. Macar Ponta n-are niciun dosar deschis. Q.E.D.
Iohannis o fi facut ceva local, dar sa nu uitam ca omul sfinteste locul, nu primarul. Peste tot in Ardeal lucrurile sunt mai "curate" decat in dreapta si dedesubtul carpatilor, si asta pentru ca OAMENII sunt altfel, nu CONDUCATORII lor.
Sincer incep sa cred ca cea mai buna combinatie ar fi Ponta presedinte si Iohannis prim ministru, daca ar fi in stare sa colaboreze. Dar Iohannis sa nu fie condus de echipa ex-basescu. Marioneta e el, nu Ponta cum se doreste sa se comunice.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Valahul »

Personal, respect punctul de vedere al tuturor. Este un drept constitutional si garantat.
Da, putem fi deci de acord cu furtisagurile unora, considerandu-le mai minore, decat minciunile altuia.
Totusi, o lucrare de doctorat copy/paste nu este tocmai un copiat la un examen...
Dar nu are rost sa insir minciunile lui ponta si a baronilor psd, ca nu mi-ar ajunge cateva pagini... si chiar nu are rost.
Respect punctul de vedere al altuia, dar nu voi ezita sa mi-l manifest pe al meu la vot duminica.
Si acela va fi Klaus Iohannis.
Nu pot vota rosu si nu voi vota niciodata.
Eu cred totusi in omul acesta. Si asta dupa ani in care nu am mai votat.
Daca ma va dezamagi, nu va primul si probabil nici ultimul.
Dar cred in el. Cred ca poate schimba ceva in bine.
In tara asta trebuie odata si odata sa primeze legea si bunul simt.
E prea de tot.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegeri 2014 - Buna la cafea

Mesaj de Midnight Caller »

Si eu sper ca acest topic sa ramana unul de pareri si dezbateri, nu de aparitie a unor conflicte interpersonale :)
Fie ca cel mai bun sa castige, zic !
Încuiat