sa vorbim discutii...

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de cristian »

Faptul ca speri la pensie, e o dovada clara de optimism.
Eu nu mai sper la nimic. E atata debandada in jurul nostru incat speranta e ultima optiune ca sa nu te dilesti. Prima fiind o meserie buna si plecat in alta parte.
Am atatea exemple, inclusiv din Africa, si toti se descurca mai bine ca aici. Vorbesc numai de oameni pe care ii cunosc si cu care tin legatura, deci nu din legendele palatului.
Poate sunt eu pesimist, nu stiu. Dar nu vad nimic ok in jurul nostru.
Sorry.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de Rica »

A auzit cineva stirea in care se anunta ca BOR-ul vrea sa faca o carte cu proceduri si texte de sfintit autoturisme?
La noi,vaperii,oare sau gandit?
Io m-as duce la Tata Popa sa imi faca o cantare la sabie.
Voi nu?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de s7ar »

Bai Rica, daca intri cu aia in Biserica, te da Tata Popa afara :)).. Zice ca-i tarus de ucis vampirii...
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de Mar1o »

... le dai o idee lucrativa: e-juice cu aroma de tamaie si alte alea d-ale lor, vanzare la vaperii bisericosi. Site beton, paypal, worldwide shipping. Eventual nicotine-free, sau doar arome, in ce le pune cumparatorul doar Cel de Sus o sti :))
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de SemperPri »

Eu astept sa apara arome autentice romanesti.
Cum ar fi sa vapam o Busuioaca de Bohotin, o Tamaioasa Romaneasca, o Feteasca Regala, un Jidvei, un Milcov sau jinars de Bistrita?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de Valahul »

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de hitzuzu »

Fără aroma de pastila:)))))
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de SemperPri »

Bine inteles ca din motive de copyright se vor numi ceva de genul Busuioaca de Vopotin, o Kamaioasa Romaneasca, o Vapeasca Regala, un Jidmeii, un Milcrocoilcov sau jinarc de Bistrita?
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de Motanel05 »

Traim intr-o tara pitoreasca. Atat de pitoreasca, incat din afara granitelor cuvantul "pitoresc" este substituit de cuvantul "ciudat". Pentru restul lumii, mai ales Europa, suntem un popor de ciudati. Motivele sunt atat de multe, incat simpla lor enumerare se lungeste pana la plictiseala. Dintre ele merita insa amintite cele legate de biserica: cele mai mari proprietati de paduri din tara sunt ale bisericii, cele mai mari alocatii de la buget pentru salarii si noi constructii sunt alocati bisericii, biserica este singura institutie care nu se supune legilor fiscale...Si toate sub obladuirea evlavioasa a marilor nostrii politicieni, care bineinteles mai primesc si imnuri de slava dedicate sfintilor.
A nu se intelege ca sunt ateu si vreau sa critic religia neamului romanesc. NU religia noastra este de criticat, ci sistemul in care politicul sa preacurvit cu sistemul bisericesc ( si viceversa ) pentru unul si acelasi scop: averea si puterea. Puterea care hipnotizeaza pe preoti si politicieni laolalta. Iar cand scopul este comun, si unii si altii au constatat ca intre ei exista o mare iubire...
Nu pot sa uit un fapt marunt vazut personal in Italia: in TOATE localitatile Italiei exista o societate monahala numita "Caritas" care zilnic ofera masa gratuita tuturor celor care se prezinta la ei. Nu te intreaba nimeni absolut nimic, intri in sala de mese, se spune Tatal Nostru si se servesc doua feluri de mancare calda, plus la plecare primesti pachet pentru masa de seara.Simplu, civilizat si onest.
La noi, se recunoaste printre dinti ca cel mai mare profit financiar pe anii trecuti a fost al bisericii, dar, nu se indura nici un popa sa faca o astfel de societate la nivel national...
Toate astea nu au legatura cu vapatul, dar, poate are vre-o legatura cu noi, noi cei care vapam.
Si nu numai.
Sau, exact ca sa vorbim discutii. :D
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: sa vorbim discutii...

Mesaj de hitzuzu »

Cunosc cazuri in care grupările religioase fac acest lucru: baptisi, iehovisti, adventisti, penticostali care oferă suport membrilor comunitatii. O masa calda, consiliere si ajutor social, educatie celor defavorizati din grupul lor. Nu e vorba de secte, ci de comunitati religioase. La ortodoxi si catolici nu am auzit decât plângerile preotilor referitoare ca nu au bugete: lumânări, covor in biserica, nevoia utilitatilor in propria parohie condusa de arborele lor genealogic.
Rusine....
Scrie răspuns