Povestea mea lunga si plictisitoare

14aa41
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 06, 2016 9:18 pm

Povestea mea lunga si plictisitoare

Mesaj de 14aa41 »

M-am apucat de vapat prin 2012 dupa ce am vazut un unchi de al meu ca si-a luat ,am incercato si mi sa parut foarte interesanta ,mi-a placut turkish tobbaco inca de pe atunci. Erau la moda eGo-T urile ,cele cu atomizor de plastic care aratau ca un stilou . Mi-am luat un kit de 2 baterii si 2 atomizoare la 199ron ,la o saptaman dupa am facut prostia sa vand una dintre ele ,nestiind ca bateria nu o sa imi ajunga toata ziua ,si asa mai bagam si cate o tigare .
La putin timp dupa am invatat sa imi fac singur rezistentele si sa nu mai dau 10lei /saptamana pe rezistenta , le faceam cu mai putine spire si scotea mai mult abur ,nebunie, am zis ca nu o sa le las niciodata ,dar nu a fost asa ...

Eventual am ramas fara solutie,si m-am apucat inapoi de tutun , pana eventual intr-o seara am ramas fara tigari si am luat de la un prieten niste elichid ,si m-am reapucat ,m-am lasat iar de ele fiind prea departe magazinul cu elichide ...

Anul trecut am vazut ca multe lucruri s-au schimbat , si dupa ce ajunsesem la mai bine de un pachet pe zi am zis sa mai incerc o data , o alegere foarte foarte buna . Zis si facut ,m-am documentat putin ,si am ales un eGo one XL ,am luat si un turkish tobbaco de 18 pg. La o zi sau 2 diferenta mi-a venit si coletul acasa ,am pus in graba rezistenta ,am "unso" cu solutie si dai falci . Mama ce senzatie,ce amintiri imi trezea ... dar parca solutia era cam tare pentru mine si degaja si un miros ciudat (ciorapi folositi ) , am zis sa incerc si cu rezistenta de 0.5 ,mi-a dat dauna totala cu 18mg ... se incingea pana si mustiucul de te frigea la buze ,asa ca am trecut inapoi pe rezistenta de 1 unde am ramas o vreme .


Dar problemele nu au incetat sa apara ,atomizorul curgea ,borborosea ,si abea scotea fum ... Stress ,nervi ,nici acum nu stiu ce avea...Colac peste pupaza incepuse sa ma irite rau PG-ul (alergie?),asa ca mi-am luat baza 0mg si aroma 24mg(tot vg) si le-am amestecat ,nu a iesit ceva frumos dar era vapabil ,mi-a placut inca de la primul puf ca scotea vapori multi ,mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc dar asta e ,si iritatia (care era pe fata) a inceput usor usor sa dispara . Bucuria nu a durat mult ,am reusit sa sparg si noul atomizor(l-am pus pe masa si puf ,sa dus 1 milion)

Am fost si am luat altul ,de data asta am luat ceva din metal total ,ca sa nu il mai sparg asa usor, am luat un Tron-T care e perfect din punctul meu de vedere ( o singura problema am avut cu el , cand a trebuit sa pun patentul pe el sa il desfac,m-am chinuit ceva) .

Acum 3-4 saptamana mi sa pus pata rau sa mai incerc o data sub-ohm ,dar avand numai solutie de 18mg,am zis mai bine lasa... Doar ca sa intamplat sa am drum in zona magazinului de unde ma aprivizionez si am luat 10ml tabac 12 si 10ml tabac 0 ,pentru ca nu aveau 6,3,practic inca nu au nimic de 0 vg(absolut nimic,nici macar baza) ,le-am amestecat ,am pus rezistenta de 0.5 care o aveam si dai ,senzatie placuta ,bateria nu se incalzea ,vapori si aroma din greu,maxim maxim !!

Doar ca nici de data asta norocul nu a fost de partea mea ,butonul bateriei nu mai functiona (butonul doar,butonu vietii!),asa ca ce sa fac,dau comanda pe net de alta baterie (Ileaf ijust2) ,pana mi-a ajuns am fumat tigari ,urat gust ,urat miros urat tot le uram(a durat vreo 4 zile) ,in ziua in care mi-a venit bateria am reparat-o si pe cea veche(fml) ,dar tot nu am renuntat la vapat,noua baterie e superba ,autonomie mult mai mare decat cea veche ,vapori mult mai multi .

Cateva zile mai tarziu rezistenta dadea semne sa cedeze ,asa ca am pus una CLR(o comandasem cu joytech-ul) ,foarte ok,nu ca cea facuta de el dar destul de ok ,mai da cateodata un gust de ars dar per total e buna .

Azi am avut drum pe acolo si mi-am luat nichelina(habar nam daca e ceea ce trebuie,am postat intrebarea pe undeva pe aici .Tot astazi am dat si comanda de baza King Vapure 3mg (cea de 6 a inceput sa se simta cam tare) si o aroma de la mom&pops .Mi-as fi luat de unde ma aprovizionez de obicei ,dar nu au si au zis ca nu or sa aduca niciodata arome concentrate,si alt magazin mai aproape de mine (Snagov) chiar nu gasesc. Acum am cam ramas si fara elichid (ca nu aveau nimic mai slab de 18 vg100%) ,sper sa imi ajunga maine,sau cel tarziu poimaine..

Cam atat pana acum,am trecut prin multe dar de tutun nu am de gand sa ma reapuc ,vaping is the future
andriipopa75
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mai 30, 2016 2:50 am
Localitate: craiova

Re: Povestea mea lunga si plictisitoare

Mesaj de andriipopa75 »

daca vei cauta glicerina vegetala pe google vei gasi cateva site-uri di .ro care o vand cu ~35 LEI LITRUL. asta e baza 0, ca sa o ai in casa cand vrei aburi.
14aa41
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 06, 2016 9:18 pm

Re: Povestea mea lunga si plictisitoare

Mesaj de 14aa41 »

Mersi frumos de sfat . Cand o sa ajung la 0 nicotina o sa incerc cum spui tu :D
Scrie răspuns