Vapatul poate fi nociv

Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de Motanel05 »

Pe un forum strain (nu mai stiu care...) am citit afirmatia unui chimist de profesie, care afirma ca cele mai nocive "chimicale" la vapat provin din...arome! Se afirma ca, compozitia chimica a aromelor este declarata secreta de producatori, dar, ele contin multe elemente chimice foarte daunatoare organismului.
Acuma, in societatea in care traim, nu mai este nimic nedaunator, de la paine si terminand cu apa de baut. Multi mai adauga pe aceasta lista si femeile.... :P
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de Mar1o »

Nu tre' sa fie foarte multe. Doar trei sau combinatii intre cele trei: diacetyl, acetoin, acetyl propionyl.
Am lasat special denumirile originale in engleza ca sa va mearga mai usor google. Spor.

LE: 2 din 3 lichide testate de dr. Farsalinos contin macar una dintre ele.
http://gfn.net.co/downloads/2014/poster ... 0DA_AP.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Din nou, cantitatile sunt de 10~100 ori mai MICI decat cele prezente in fumul de tigara, desi de doua ori mai mari decat maximele admise.
As zice ca ne inspaimanta nocivitatea EC, cand de fapt ar trebui sa ne inspaimante rahaturile pe care le-am bagat in noi INAINTE. Eu personal vreo 22 de ani, din care ultimii 8-9 cam la doua pachetzele pe zi.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de silvius »

Amonastru am scris pe forumul celalalt o posibila solutie pentru nodul in gat/senzatia de corp strain. Aveam pe vremea analoagelor si trecea cu cateva zile de luat pastilute de calciu . Nu cred ca poti sa patesti ceva daca incerci.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de Amonastro »

Incepand din seara asta pot spune ca ma simt mai bine... Practic nu am vapat cu adevarat (doar vreo 15 pufaituri pe zi - nicio inhalare)... baza eCig VG 6 mg. Vad eu maine dimineata cum stau lucrurile. Daca ma trezesc iar cu scaietele pe gat... nu e bine! Nu e bine deloc! ;) Promit sa incerc si varianta cu calciu... Am mai citit undeva despre ea, dar nu mai stiu pe unde anume?! Un forum strain, ceva...
E interesanta si pufaiala :))))) Dependenta nu e data doar de nicotina, ci si de obisnuinta cu device-urile. E suficient sa ai modul in mana si deja te simti mai relaxat... Nu e neaparat necesar sa-l si folosesti!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de alexgogo-VA »

nu mai vapa deloc și vezi dacă persista problema.
alexandruisp
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 06, 2014 10:24 am

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de alexandruisp »

Amonastro scrie:
silvius scrie:De ce nu incepi tu si ne trimiti la cautat aiurea prin forum?
jurnale-f26/jurnal-amonastro-t999.html
Nu are rost sa iau cu copy/paste ce postez in jurnal. Mi-e sa nu-mi urc in cap moderatorii...

Salutare salutare eu vapez de 2 ani si chiar nu am nici o problema spre exemplu: nu mai obosesc cind urc 4 etaje pe scari, nu mai gafi,
nu mai tusesc dimineata intr-un cuvint nu mai obosesc
si recomand si celor care vapeaza sa nu isi mai inventeze probleme de sanatate si sa le lege de vapat
Avatar utilizator
vampycri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 07, 2013 12:17 am

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de vampycri »

Tu ai impresia ca noi inventam probleme de sanatate?
Cred ca tu ai o "problema"!
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de Gigi43 »

Fiecare persoana este unica din toate punctele de vedere, deci reactiile la diferiti agenti externi sunt diferite sau asemanatoare.
Nu putem si nu avem voie sa bagam in aceeasi oala fiecare caz.
Sa ma refer la persoana mea.
Cand m-am apucat de vapat, am facut-o brusc si nu am mai pus tigare in gura.
Primele simptome care au aparut au fost:
-afta bucala
-diaree usoara
toate aceste au durat maxim doua saptamani.
Afta bucala am asociat-o cu lipsa a ceea ce bagam in gura cu tigarile. De ce?
Va spun acum: inainte cu aproape un an, m-am lasat de fumat cu ajutorul unui program medicamentos oferit de
spitalul de boli pulmonare din orasul meu. In urma faptului ca nu am mai fumat am avut aceste ulceratii la nivelul cavitatii bucale,
care au trecut in maxim doua saptamani.
Desi nu are legatura cu vapatul, in timpul programului de abandon al fumatului am avut si stari de sevraj (nasol rau)
Pozitiv pentru mine vapatul a insemnat disparitia tusei tabagice incepand cu a doua zi.
O crestere a capacitatii pulmonare.
Negativ, la concentratie mai mare de Vg aparitia cosurilor in mod mai abundent, usoara tendinta de ingarsare, senzatie de mazga pe gat, iritatie a faringelui la vapat mai agresiv.
Sunt multe detalii care schimba datele problemei in functie de persoana, stil de vapat, lichide etc.

Sa avem parte de cat mai multa sanatate vapand sau nu ;)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de cristian »

Cred ca sunt cel putin 2 elemente care ar trebui luate in seama ca vaper:
1. cantitatea de lichid vapata/unitatea de timp
2. setarile

Din experienta proprie:
1. Fara sa ma abtin in vreun fel, vapez ca si pana acum atat cat simt necesar. Numai ca trecand exclusiv pe taifun, care are cam aceeasi capacitate cu kayfunul meu, am observat ca un tank de taifun ma tine 1 zi si jumatate. La kayfun faceam 3 refiluri pe zi, bineinteles la 2/3 din capacitatea tamkului, dar se vede diferenta de consum inclusiv la cum se duce lichidul din recipient.
2. Setare: pe taifun, setare clasica cu silica si cateva spire de kanthal. Pe kayfun, microcoil cu vata. Acelasi valori, aprox. 1 ohm la ambele. Ca observatie, pot sa afirm ca nu vad diferente notabile, dar parca aroma e mai buna pe taifun cu setarea clasica. Tot legat de setari, am renutat la dual-coil si rez subohm, e mult mai ok pentru mine single coil si 1-1.5 ohmi. In curand o sa renunt si la microcoil, revin pe rezistenta clasica care asigura o ardere mai "lenta".

Orice lichid care mi-a indus indoieli privind calitatea sau mi-a produs oricare efect secundar, si aici ma refer la chestii simple de genul tuse, sau senzatie de gat iritat, a ajuns la gunoi, indiferent cat a costat. Si asta dupa primele 2-3 pufuri.

Am gasit cateva lichide care imi priesc si am ramas numai la acelea. Aici intra si ingredientele pentru lichide home made, care la fel, daca imi par ok raman, daca nu dispar. Nu dau exemple deoarece sunt concluzii personale, si daca mie nu-mi place un lichid, probabil altuia ii place si chiar ii prieste.

Si da, vapatul este nociv, ca orice viciu de altfel. Si aici nu ma refer la nicotina, care cred ca e elementul cel mai sigur din ceea ce bagam in plamani.
Probabil ca o fi mai putin nociv decat fumatul (ramane sa vedeti si asta peste vreo 10-20 de ani, care sunteti mai tineri), dar nu e nici pe departe sanatos.
Bineinteles, ne putem gasi scuze diferite.
Dar cea mai tare e aia cu "oricum totul e poluat si nociv in jurul nostru" asa ca ce daca mai adaugam cateva chimicale arse printre toate astea? E ca aia cu "de ce naiba sa ma spal pe maini ca tot ma murdaresc din nou".
Avatar utilizator
wildcata
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 11, 2013 8:35 am
Localitate: Campina Prahova

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de wildcata »

Salut

Cat de toxice sunt ET Dumnezeu stie, dar sigur sunt toxice, poate nu la fel de toxice ca si analoagele dar de facut ceva rau tot fac.
In alta ordine de idei de cand vapez, vreo 2 ani, am observat cateva treburi in legatura cu sanatatea:
Nu am mai racit, s-au mai bine zis nu am mai racit rau de tot, mai ales ca eu in copilarie am avut un inceput de astm pe care l-am tratat cu tutun :twisted: iar de cand vapez am remarcat ca raceala nu ma mai suparat.
Nu mai gafai cand alerg, si nici nu ma mai apuca tusea.
Acum nu stiu daca ET a influentat partea cu raceala sau nu, dar se pare ca exista si mici avantaje pe langa cele principale.
Acum ca si un mare minus al ET am remarcat ca depedenta de nicotina este mai mare fata de cand bagam analoage, daca pe vremuri rezistam cand ramaneam fara tigari acum stau cam toata ziua ca ET in mana si cu greu am reusit sa trec de la 24 la 12mlg de nicotina.

Va doresc sanatate.
orasanunick
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 122
Membru din: Vin Mai 16, 2014 2:41 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de orasanunick »

Am si eu ceva de spus in legatura cu vapatul...vapez din ianuarie si nu m'as mai apuca de tigari niciodata...mai ales nu as da 15 lei pe un pachet niciciodata... O problema pe care am observat'o este un racait pe gat, ca si cum as avea ceva tot timpul in gat... Am incercat mai multe lichide dar tot nu reusesc sa scap de asta
Sent from my Nokia Lumia 520 using Tapatalk
Avatar utilizator
wildcata
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 11, 2013 8:35 am
Localitate: Campina Prahova

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de wildcata »

orasanunick scrie:Am si eu ceva de spus in legatura cu vapatul...vapez din ianuarie si nu m'as mai apuca de tigari niciodata...mai ales nu as da 15 lei pe un pachet niciciodata... O problema pe care am observat'o este un racait pe gat, ca si cum as avea ceva tot timpul in gat... Am incercat mai multe lichide dar tot nu reusesc sa scap de asta
Sent from my Nokia Lumia 520 using Tapatalk
salut

posibil ca acel racait sa fie din cauza TH-ului, ce tip de tigara folosesti? ce fel de atomizor folosesti? ce concentratie de lichid folosesti? cat de des schimbi rezistenta? la ce voltaj fumezi?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de cristian »

Vapezi VG?
Iti faci singur lichidele?

Incearca sa nu mai tii bateria in mana tot timpul. Daca pleci undeva, cand cobori din masina las-o acolo. Daca iesi din birou, las-o in sertar.
Fa-ti un program ca atunci cand fumai: "iesi la o tigara" cu colegii. Nu vapa in birou sau acasa in dormitor.
Ai sa vezi ca in felul asta scazi foarte mult frecventa cu care tragi din ET, si e numai spre bine.
In general nu vapa acolo unde inainte nu fumai. Daca rezistai in Auchan 3 ore la cumparaturi si belit ochii fara sa fumezi, probabil ca vei rezista si fara sa vapezi. :)
Sunt unii care ar vrea sa vapeze si in avion. Probabil, e alegerea lor, dar totusi cei din jur nu sunt obligati sa inhaleze vapori cu NICOTINA, chiar daca nu e fum de tigara. Gandeste-te si la ceilalti.... poate sunt copii acolo sau alergici la PG.
Si bea lichide.
O sa vezi ca scazand ritmul o sa scapi de problema.
orasanunick
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 122
Membru din: Vin Mai 16, 2014 2:41 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de orasanunick »

Vapez 100% vg de 6 mg pe vamo v5 cu kayfun v3.1 la 10-11 w...oricum nu prea vapez in locurile in care nu se fumeaza... Adica fiarte rar se intampla...am incercat cu nicotina 0 si nu simt nimic...mai mult m'am enervat facand asta...th am destul...o sa incerc sa scad cantitatea de lichid / zi...momentam sunt la 6-7 ml
Sent from my Nokia Lumia 520 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Vapatul poate fi nociv

Mesaj de cristian »

Avand in vedere consumul kay, nu e foarte mult dar totusi 6-7 ml e aproape o butelca de 10 ml. Deci intr-o zi si jumatate e gata.
E cam mult...

Aici e un fenomen pe care cred ca l-am observat toti. Cu cat scazi nicotina, probabil ca iti vine sa tragi mai des si vapezi mai mult. Daca iti gasesti echilibrul intre doza de nicotina necesara pentru tine si lichidul preferat ca aroma, cred ca vei vapa mai echilibrat, deci mai putin.
Eu pana acum am fost pe 6. De cateva zile am trecut pe 3 mg/ml nicotina, si observ ca vapez mai des, trebuie sa ma controlez mai atent. Probabil ca nivelul de 3 e prea mic, si nu ma satisface din punct de vedere al mentinerii pe linie - dependenta. In curand sper sa se obisnuiasca organismul si sa raman aici.
Vapatul mai are o capcana: aroma. Aroma care iti place e ca o prajitura buna din care tot iti vine sa gusti, chiar daca esti satul si stii ca ingrasa :) Te mai duci pe la frigider, mai rupi o bucata si zici "ultima", dar pofta te doboara in curand si repeti procedura :)
Scrie răspuns