Lichide ToB

Scrie răspuns
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lichide ToB

Mesaj de c__b »

In domeniul protectiei muncii de exemplu, categoriile de echipamente de protectie sunt trei
- conceptie simpla (salopete, manusi destinate protejarii produsului finit de amprente, etc). Acestea au doar declaratii de conformitate, prin care tu, ca producator declari ca ai respectat anumite standarde.
- conceptie complexa, impartita pe risc de vatamare corporala, respectiv risc letal. E, astea doua impun ca orice produs pus pe piata, sa aiba certificat de conformitate emis de un organism abilitat, independent.

Acum, partea cu lichidele noastre sta cam asa:
- nu sunt medicamente, desi unii ar dori sa le asimileze in zona aceasts
- nu sunt alimente, desi cam in aceasta zona sunt asimilate in prezent.

Care sunt normele / reglementarile in domeniul productiei alimentare? Sunt oare aceste reglementari respectate de catre producatorii de lichide?

Si acum va intreb: avand in vedere faptul ca zilnic, consumati cca. 1-10 ml de lichid, insa cantitati mult mai mari de alimente, cand ati solicitat / consultat:
- buletine de analiza la painea noastra cea de toate zilele
- certificatele de la pasta de mici
- hartiile de la iaurturi
- actele de la lapte (lista poate continua)?

Si totusi! Alimente consumam in fiecare zi, ba chiar dam si copiilor nostri!
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

Eu recunosc, niciodata nu am consultat si nu m-au interesat lucrurile astea. Dar mi-ai dat o idee, sa fiu mai atent ce alimente folosesc
ImagineImagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lichide ToB

Mesaj de c__b »

degady64 scrie:
Aici gasesti un raport de incercare al produselor realizate de Boca Aromatic efectuat de un institut italian acreditat.
Stiu, acele buletine de analiza le-am vazut acum vreo 6 luni, cand am cumparat primele baze Fumetto. Am vazut si EC Safety Sheet pentru ele (pentru cei care nu stiu, nicotina, fiind un produs cu un grad mare de risc, intra sub incidenta ADR pe partea de transport, fiind necesara documentatie suplimentara - acest Safety Sheet).

Dar tu nu realizezi ca exista o intreaga teorie a conspiratiei. Ca doar cele din Italia au. :)
Avatar utilizator
Gigi Mannix
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 18, 2014 7:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide ToB

Mesaj de Gigi Mannix »

degady64 scrie:
hitzuzu scrie:Bine....fie cum vesti voi....
Loturile vechi erau oribile, lotul nou are 2 sortimente ce sunt ok...cand i-am văzut chipurile celor 3 am rămas .....afis.
Modul cum operează afacerea m-a lăsat afis....
Nu sunt rasist dar ei nu mi-au inspirat încredere.
Daca spuneai asa, era mai ok, cred eu. E o parere personala, si ti-o respect.
Oricum, ca o curiozitate personala, pentru ca spuneai ca vapezi ToB, acum dupa ce i-ai vazut pe cei 3, nu mai vapezi ToB?
...pentru hitzuzu intrebare.....sa inteleg ca daca nu-ti place chelnerita nu mai mananci o friptura? :cry:
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

c__b scrie:
degady64 scrie:
Aici gasesti un raport de incercare al produselor realizate de Boca Aromatic efectuat de un institut italian acreditat.
Stiu, acele buletine de analiza le-am vazut acum vreo 6 luni, cand am cumparat primele baze Fumetto. Am vazut si EC Safety Sheet pentru ele (pentru cei care nu stiu, nicotina, fiind un produs cu un grad mare de risc, intra sub incidenta ADR pe partea de transport, fiind necesara documentatie suplimentara - acest Safety Sheet).

Dar tu nu realizezi ca exista o intreaga teorie a conspiratiei. Ca doar cele din Italia au. :)
Pai, fiind in UE, ce este admis intr-o tara din UE este admis in orice tara din UE (cu exceptia cazurilor in care legislatia din aceea tara nu are prevederi specifice). Deci daca acel produs poate fi vandut in Italia el poate fi vandut in orice tara din UE.
Iar lichidele sunt facute in aceleasi conditii, in aceeasi locatie, cu acelasi uitlaje, cu aceeasi oameni, doar etichetele de pe sticlute difera. Ca doar nu produc de la 8 la 10 pentru Italia, de la 10 la 12 pt Romania, etc... Loturile sunt facute si imbuteliate, si apoi, functie de cereri se pun etichetele in limba tarii in care trebuie sa ajunga.
ImagineImagine
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

Gigi Mannix scrie:...pentru hitzuzu intrebare.....sa inteleg ca daca nu-ti place chelnerita nu mai mananci o friptura? :cry:
Si ca sa mai destindem atmosfera, plusez si intreb, daca iti place chelnerita, mananci 2 fripturi :L) ?
ImagineImagine
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Lichide ToB

Mesaj de silvius »

Daca forumul celelalt e cenzurat la maxim, aici am impresia ca e sat fara caini. Am ajuns sa discutam despre cum arata un producator, despre ce pierderi are un magazin online. Gresesc eu sau inainte aveam un forum despre tigarea electronica?
Vine omul de la ivape, face cont special pentru a crea un scandal, arunca soparla si apoi savureaza o razbunare personala. Stimate ivape te invit sa scoti produsele de la vanzare daca-ti pasa asa tare de clienti cum pretinzi. Nu e treaba noastra ce afaceri faci tu. Ma rog e treaba unora tare deranjati de ce(bani) face ivape.... se vede aici desi neaga cu putere.
Eu va recomand sa revenim pe subiect si sa ii lasam pe cei tare suparati sa latre singuri.
Sa nu uit: ivape de tare grozav ce esti in atitudine si exprimare esti tare bine primit si pe restul forumurilor.... .
Cristi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 11, 2014 7:14 pm

Re: Lichide ToB

Mesaj de Cristi »

Bun deci pina la urma sint curate, sigure lichidele ToB?
Banuiesc ca daca vreau din ultimele loturi trebuie sa cumpar de la tigaraego, ei fiind singurii importatori din Romania dupa cum se arata pe siteul Boca Aromatic ?! Si tot tigaraego poate da cele mai multe detalii legate de aceste lichide, eventual sa puna la dispozitie acele teste/certificari de care putem citi pe siteul tigaraego.com:
"" Toate lichidele TOB beneficiaza de certificate atestate de Ministerul Sanatatii din Italia, SDS si certificate asupra nicotinei ""

Cu totii vrem sa vedem ceva oficial nemasluit inainte de a folosi un produs, dar cred ca si parerile celor care le-au incercat si inca le folosesc sint binevenite. Ma refer la lichidele noi si nu la cele cu probleme de la ivape, acolo am inteles ca a fost/inca este o problema mai deosebita.
Avatar utilizator
Dan Georgescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 20, 2014 3:18 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide ToB

Mesaj de Dan Georgescu »

Cristi scrie:Bun deci pina la urma sint curate, sigure lichidele ToB?
Banuiesc ca daca vreau din ultimele loturi trebuie sa cumpar de la tigaraego, ei fiind singurii importatori din Romania dupa cum se arata pe siteul Boca Aromatic ?! Si tot tigaraego poate da cele mai multe detalii legate de aceste lichide, eventual sa puna la dispozitie acele teste/certificari de care putem citi pe siteul tigaraego.com:
"" Toate lichidele TOB beneficiaza de certificate atestate de Ministerul Sanatatii din Italia, SDS si certificate asupra nicotinei ""

Cu totii vrem sa vedem ceva oficial nemasluit inainte de a folosi un produs, dar cred ca si parerile celor care le-au incercat si inca le folosesc sint binevenite. Ma refer la lichidele noi si nu la cele cu probleme de la ivape, acolo am inteles ca a fost/inca este o problema mai deosebita.
Cu siguranta ca la Tigaraego vei gasi tot ce doresti despre e-lichidele Tob.Si cu siguranta ca Stefan te va ajuta in gasirea aromei preferate.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

Cristi scrie:Cu totii vrem sa vedem ceva oficial nemasluit inainte de a folosi un produs, dar cred ca si parerile celor care le-au incercat si inca le folosesc sint binevenite. Ma refer la lichidele noi si nu la cele cu probleme de la ivape, acolo am inteles ca a fost/inca este o problema mai deosebita.
E foarte corect ce ai spus Cristi.
Dupa cate stiu eu, primul lot de lichide nu a avut probleme decat din punct de vedere al gustului. Multora li s-a parut ca este un ceai. Apoi, in urma observatiilor vaperilor, si-au imbunatatit formula, sau dupa cum au spus reprezentantii Boca la Brasov, au adaptat formulele dupa gusturile romanilor. Eu asta stiu.
ImagineImagine
Avatar utilizator
Dan Georgescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 20, 2014 3:18 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide ToB

Mesaj de Dan Georgescu »

buttadeus scrie:
degady64 scrie:@buttadeus

Dupa cat de inflacarat esti pentru a ataca parca imi vine sa cred ca ai un interes. Si daca e sa ma uit in urma la postarile tale cand esti de partea lui ivape cand se certa cu cei carora le plac lichidele ToB, mi se accentueaza ideea.

Daca doar nu iti plac lichidele de la ToB era suficient sa spui asta si, pentru ca vroiai sa faci un bine colegilor vaperi, si explicai de ce nu sunt bune.

Dar pentru ca tu spui ca nu sunt bune niste lichide pt ca cel care le-a adus in Ro arata nu stiu cum, ca un director al unei firme arata a tigan, etc, imi accentueaza ideea ca ai un interes financiar in treaba asta.

Poti sa fii sincer si sa recunosti care este interesul tau in treaba asta?
Singura legatura pe care o am cu ivape e ca am facut vreo 2 comenzi (intr-una din ele erau baze fumetto). O data am vorbit la telefon cu unul de acolo si m-a cam repezit cum a facut si pe aici.
Eu v-am citat pe voi care spuneati ca primul lot au fost panarame si lotul 2 premium. De la bocaromatic am cumparat doar baze fumetto.
Interesul meu ar trebui sa fie si interesul vostru. Tot ce tine de tigara electronica este intr-un vid legislativ, fara controlale si am o teama fata de ce poate fi in lichidul care intra in plamanii mei. Asta nu inseamna ca ceilalti sunt mai transparenti. Diferenta este intre agresivitatea sustinatorilor bocaromatic. Daca ve uitati pe forum, o sa vedeti ca e plin de pareri pro si contra fata de acelasi produs. Cu astia nu e voie. Daca nu esti in favoarea lor sar clientii lor la gatul tau.
Daca vindeau hardware nu aveam nicio treaba cu ei. Am spus foar ca nu cumpar de la ei pe incredere ceva ce ajunge in plamanii mei.
c__b scrie: Bre, cateodata ma gandesc ca ne meritam soarta! Cand a mai dat un producator de lichide e-cig dovada de atata deschidere? Cand s-a mai implicat atat de mult? Si cand se intampla, noi ce facem? Punem mana pe bate, pe furci, pe topoare! Frumos!
Ce deschidere! Eu nu vreau sa ma intalnesc cu producatul, vreau doar dovezi ca produsul lor nu-mi va face rau. Tipii aia nu-mi inspira incredere si tot ce am vazut despre ei sunt doar minciuni (declaratii de conformitate scrise de ei, buletin de analize din 2013 al unui singur produs, etc.).
Gigi Mannix scrie: Dragul meu...but....si nu mai stiu cum...dar atat este de ajuns...dar daca te-ai mai uita prin locurile pe unde mai 'umbla' vaperi ai vedea ca nu sunt o clona....chiar exist cu acest nume precum ...but....al tau dar exact cum au mai spus si baieti care te-au 'mirosit'...cam puti a ivape...asadar cum nu te-a indemnat sa cumperi Tob.....vapeaza mai departe porcariile tale chinezesti cu care te-ai obisnuit....fii fericit cu ele,noi astia mai prosti consumam....si culmea ne mai si place Tob...asta este...chestie de gusturi.
Daca tu imi spui mie but eu iti voi spune lips. Ce zici de o combinatie but + lips? Vezi ce greu e sa faci glume de 2 bani?
Faptul ca o clona ma acuza ca am vreo treaba cu ivape nu raspunde intrebarilor legate de aia. Uite inca o intrebare: de ce adresa bocaromatic nu are numar civic? Pe strada aia sunt numere civice. Oare le e teama ca cineva ar putea vedea ce e cu adevarat acolo? De ce nu apare numele firmei pe cladire? Orice firma decenta face asta pentru ca furnizorii sa te gaseasca mai usor cand iti aduc comenzile.
degady64 scrie:[

In Italia sunt cca 20 de magazine ToBItalia, vezi harta
Iar aici scrie "We are official distributors of the brand ToB property of the Boca Aromatic Srl"

In ceea ce priveste certificatele daca te uitati pe ele, vedeai ca sunt pentru:"Liquido aromatizzato per sigarette elettroniche – Concentrazione di nicotina 1÷9,5. Nome del prodotto: CUBAN TOBACCO, GOLD TOBACCO... OASIS...", nu conteaza ca fac parte dintr-un brand sau altul, adica Fumetto sau ToB sau orice altceva scrie pe cutie, ci pentru lichidele cuban, gold, etc

Iar in ceea ce priveste agresivitatea, pot sa te citez (sper ca nu imi ceri drepturi de autor :D ) "Nu ti se pare ca esti cam agresiv pentru un client (chiar si NEmultumit)"?

Vapare placuta si mai putina agresivitate si nervi ca nu fac casa buna cu vapatul!
Domeniul tobeitalia.com apartine bocaromatic. Magazinele de care spui nu sunt al top, ele vand produse tob.
Tu nu intelegei ca hartiile alea sunt scrise de ei? sunt un fel de declaratii pe propria raspundere ale gigolo-ului si ale batranului. Nu sunt eliberate de vreun laborator autorizat sa faca vreun fel de analize. Nu auniciun fel de stampila, semnatura sau antet. Nimeni nu si-a asumat veridicitatea a ce scrie acolo!!!


ps. Am uitat sa-i spun lui gica clona ca ce a vrut el sa-mi spuna e cu 2 de "t" adica "butt". Smechere, care esti tu smecher si mare consumator de tob. Bineinteles, vei spune ca stiai si ai facut-o intentionat...
Dupa tot ce s-a scris aici,cu siguranta ca Gigi Mannix stie si cum se scrie,si ce inseamna inceputul numelui tau,dar este pacat ca duminica seara in loc sa aflam ce lichid i-a mai satisfacut papilele gustative unuia dintre noi, citim cum ca unuia nu-i place dealerul Tob.Intamplator cunosc mai multi dealeri de e-lichide inclusiv pe Lucian Trifan care este intr-adevar un om deosebit care s-a luptat mult sa aduca si altceva pe piata noastra,si care pe langa Adrian Mocanu care produce la Cluj Mai Tai a tinut cont de parerile pro sau contra ale consumatorilor de e-lichide.Asadar daca tot suntem pe un forum de vaperi hai sa facem ce trebuie,si anume sa ne limitam la parerile pe care ni le-au lasat e-lichidele pe care le vapam si sa schimbam doar impresii despre ele.
Cristi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 11, 2014 7:14 pm

Re: Lichide ToB

Mesaj de Cristi »

Dan Georgescu imi cer scuze nu stiu cine este Stefan.
Am cumparat o singura data de la magazinul in cauza cand aveau un punct undeva pe la piata Obor, apoi am sunat de cateva ori dimineata pina in ora 11:00 la sediul cel nou (Ritmului?) dar nu mi-a raspuns nimeni. Am incercat la celelalte telefoane si de fiecare data am vorbit cu niste domnisoare care l-au scuzat pe "baiat ca poate nu si-a deschis telefonul", oricum mare branza nu am facut in problema pentru care am sunat. De atunci nu am mai insistat...
Dar ma rog nu discutam despre diversele probleme cu magazinele de ET ci de aceste lichide/baze ToB si producatorul Boca Aromatic.
Si da aveti dreptate nu cerem teste nici pentru iaurt sau analiza parizerului la alimentara, asa ca poate mergem prea departe cu lichidele de vapat, nu stiu zic si eu.
Stau si ma gandesc ca ar fi frumos ca producatorii si resellerii sa-si dea silinta sa multumeasca pe cat posibil pe toata lumea si sa tina cont ca sintem oameni cu totii, pentru ca daca incep plangerile si isi baga statul coada parca vad ca o sa cumparam numai din farmacii si pe reteta de la medicul de familie ce tine de aburii nostri.

P.S: scuze de offtopic o sa incerc sa fiu la obiect pe viitor.
Avatar utilizator
disLEXic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 5:27 pm
Localitate: Estul Salbatic

Re: Lichide ToB

Mesaj de disLEXic »

Nu-mi pasa catusi de putin de calitatea lichidelor ToB, atata timp cat nu se imbolnaveste nimeni din cauza lor. Nu le voi cumpara niciodata(nu voi cumpara nici un lichid gata facut prezent in momentul de fata pe piata autohtona, de altfel). Ce ma amuza insa e faptul ca daca ma pun in pielea unuia care intra pe forum pentru prima data si citeste topic-ul asta imi pare ca e o disputa intre angajatii infometati a doua magazine concurente, nu opinii diferite ale utilizatorilor despre un produs.
PS @c_b daca iti spun cateva "povestioare" despre lichidele comercializate prin Italia... te crucesti :shh:

OVER & OUT
Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconioză
buttadeus

Re: Lichide ToB

Mesaj de buttadeus »

Dan Georgescu scrie:Dupa tot ce s-a scris aici,cu siguranta ca Gigi Mannix stie si cum se scrie,si ce inseamna inceputul numelui tau,dar este pacat ca duminica seara in loc sa aflam ce lichid i-a mai satisfacut papilele gustative unuia dintre noi, citim cum ca unuia nu-i place dealerul Tob.Intamplator cunosc mai multi dealeri de e-lichide inclusiv pe Lucian Trifan care este intr-adevar un om deosebit care s-a luptat mult sa aduca si altceva pe piata noastra,si care pe langa Adrian Mocanu care produce la Cluj Mai Tai a tinut cont de parerile pro sau contra ale consumatorilor de e-lichide.Asadar daca tot suntem pe un forum de vaperi hai sa facem ce trebuie,si anume sa ne limitam la parerile pe care ni le-au lasat e-lichidele pe care le vapam si sa schimbam doar impresii despre ele.
Inca un cumparator super multumit care-si face cont doar ca sa se ia de mine. De ce nu ofera nimeni un raspuns la toate intrebarile puse de mine?
Exista o diferenta intre produsele alimentare si cele de vapat. Cele alimentare trec prin tot felul de controale inainte de a ajunge in noi. Cele de vapat se afla intr-un vid legislativ in UE si nu sunt supuse controalelor. Din acest motiv ne ghidam deupa culoarea produselor, depunerile pe care le lasa pe rezistenta si pe ce spun producatorii (care pot sa si minta). Daca legea ar impune controale, as cumpara de la ei. Cum asta nu se intampla si eu nu am incredere in ei, nu cumpar!
Cum incep sa-mi pierd rabdarea, daca nu aveti factura de la dl. Lucian pentru ce vindeti de la tob, va sfatuiesc sa incetati cu atacutile la persoana.
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Lichide ToB

Mesaj de george19755 »

Fratilor daca nu va convine schimbat canalul telecomanda este la voi
Scrie răspuns