Lichide ToB

Scrie răspuns
george19755
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 20, 2014 6:48 pm

Re: Lichide ToB

Mesaj de george19755 »

Daca ma înțelegeți ce vreau sa spun
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

buttadeus scrie:Inca un cumparator super multumit care-si face cont doar ca sa se ia de mine. De ce nu ofera nimeni un raspuns la toate intrebarile puse de mine?
Care sunt intrebarile puse de tine? Si aici ma refer la intrebari legate de produse de vapat.
buttadeus scrie:Exista o diferenta intre produsele alimentare si cele de vapat. Cele alimentare trec prin tot felul de controale inainte de a ajunge in noi. Cele de vapat se afla intr-un vid legislativ in UE si nu sunt supuse controalelor. Din acest motiv ne ghidam deupa culoarea produselor, depunerile pe care le lasa pe rezistenta si pe ce spun producatorii (care pot sa si minta). Daca legea ar impune controale, as cumpara de la ei. Cum asta nu se intampla si eu nu am incredere in ei, nu cumpar!
Cum incep sa-mi pierd rabdarea, daca nu aveti factura de la dl. Lucian pentru ce vindeti de la tob, va sfatuiesc sa incetati cu atacutile la persoana.
Legea nu impune controale la niciun producator de produse de vapat. Asta inseamna sa nu mai vapam deloc? Si aici nu ma refer sa vapam doar baza fara nicotina (ca doar asta e testata daca o luam din farmacie). Dar nici atomizoarele nu stim exact din ce sunt facute, nu stim ce se intampla cu kanthalul sau meshul sau silica, la diverse temperaturi, etc.

Si Dan Georgescu mie mi se pare ca nu a atacat pe nimeni, doar si-a spus un punct de vedere si sunt lucruri de bun simt.
ImagineImagine
buttadeus

Re: Lichide ToB

Mesaj de buttadeus »

Intrebarile sunt prin toate postarile si nu le mai repet si sunt adresate reprezentantilor renumitei firme.
Clona 2 a inceput cand se referea la ce a spus clona 1. Ii numesc clone pentru ca au aparut doar ca sa se ia de cine nu iubeste tob. Cum naiba au aflat ei taman acum de scaandal si au iesit la atac daca nu aveau cont aici?

In ce priveste restul, ai pus degetul pe rana. Nu stim nimic despre ce cumparam (de la toti producatorii de pe la noi) este pe incredere. am mai scris pe undeva dar asta o mai repet: incerc sa ma las cat mai repede de vapat, cumpar glicerina din farmacie iar bazele si aromele le schimb. Am folosit baze pg fumetto, atmos, vapez, egig si arome: flavourart, capella, pa, twested... Pe principiul daca e ceva rau inbaza sau aroma nu ma voi intoxica mult timp cu ea.
Cand vor fi controlate si acest gen de produse lucrurile se vor schimba.
Magazinele nu vor reglementarea pentru ca nu-si vor mai putea face de cap. Cum de glicerina costa in farmacie (care sunt dintre cele mai controlate) mai putin de jumatate decat in magazinele de vapat? Sa nu vrei accizarea e o treaba dar sa nu vrei reglementarea vanzarii si fabricarii e cu totul alta treaba. Si asa cum spuneai tu degady64 e valabil pentru tot ce se foloseste la vapat.
Si revin, daca tot trebuie sa merg pe incredere, aia nu mi-o inspira, suntem pe un forum public si am spus asta.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

buttadeus scrie:Si asa cum spuneai tu degady64 e valabil pentru tot ce se foloseste la vapat.
Si revin, daca tot trebuie sa merg pe incredere, aia nu mi-o inspira, suntem pe un forum public si am spus asta.
Daca spuneai asta era ok si lumea intelegea. Dar ai ales alta formulare. Si faptul ca te-ai legat in postarile tale doar de o singura firma si de un singur brand, cand intrebarile si observatiile tale legate de modul de fabricare si de ce contin lichidele sunt valabile pentru toti producatorii si importatorii, a ridicat serioase semne de intrebare legate de anumite interese ascunse ale tale.

Aburi pufosi!
ImagineImagine
Avatar utilizator
Dan Georgescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 20, 2014 3:18 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide ToB

Mesaj de Dan Georgescu »

Dan Georgescu scrie:
buttadeus scrie:
degady64 scrie:@buttadeus

Dupa cat de inflacarat esti pentru a ataca parca imi vine sa cred ca ai un interes. Si daca e sa ma uit in urma la postarile tale cand esti de partea lui ivape cand se certa cu cei carora le plac lichidele ToB, mi se accentueaza ideea.

Daca doar nu iti plac lichidele de la ToB era suficient sa spui asta si, pentru ca vroiai sa faci un bine colegilor vaperi, si explicai de ce nu sunt bune.

Dar pentru ca tu spui ca nu sunt bune niste lichide pt ca cel care le-a adus in Ro arata nu stiu cum, ca un director al unei firme arata a tigan, etc, imi accentueaza ideea ca ai un interes financiar in treaba asta.

Poti sa fii sincer si sa recunosti care este interesul tau in treaba asta?
Singura legatura pe care o am cu ivape e ca am facut vreo 2 comenzi (intr-una din ele erau baze fumetto). O data am vorbit la telefon cu unul de acolo si m-a cam repezit cum a facut si pe aici.
Eu v-am citat pe voi care spuneati ca primul lot au fost panarame si lotul 2 premium. De la bocaromatic am cumparat doar baze fumetto.
Interesul meu ar trebui sa fie si interesul vostru. Tot ce tine de tigara electronica este intr-un vid legislativ, fara controlale si am o teama fata de ce poate fi in lichidul care intra in plamanii mei. Asta nu inseamna ca ceilalti sunt mai transparenti. Diferenta este intre agresivitatea sustinatorilor bocaromatic. Daca ve uitati pe forum, o sa vedeti ca e plin de pareri pro si contra fata de acelasi produs. Cu astia nu e voie. Daca nu esti in favoarea lor sar clientii lor la gatul tau.
Daca vindeau hardware nu aveam nicio treaba cu ei. Am spus foar ca nu cumpar de la ei pe incredere ceva ce ajunge in plamanii mei.
c__b scrie: Bre, cateodata ma gandesc ca ne meritam soarta! Cand a mai dat un producator de lichide e-cig dovada de atata deschidere? Cand s-a mai implicat atat de mult? Si cand se intampla, noi ce facem? Punem mana pe bate, pe furci, pe topoare! Frumos!
Ce deschidere! Eu nu vreau sa ma intalnesc cu producatul, vreau doar dovezi ca produsul lor nu-mi va face rau. Tipii aia nu-mi inspira incredere si tot ce am vazut despre ei sunt doar minciuni (declaratii de conformitate scrise de ei, buletin de analize din 2013 al unui singur produs, etc.).
Gigi Mannix scrie: Dragul meu...but....si nu mai stiu cum...dar atat este de ajuns...dar daca te-ai mai uita prin locurile pe unde mai 'umbla' vaperi ai vedea ca nu sunt o clona....chiar exist cu acest nume precum ...but....al tau dar exact cum au mai spus si baieti care te-au 'mirosit'...cam puti a ivape...asadar cum nu te-a indemnat sa cumperi Tob.....vapeaza mai departe porcariile tale chinezesti cu care te-ai obisnuit....fii fericit cu ele,noi astia mai prosti consumam....si culmea ne mai si place Tob...asta este...chestie de gusturi.
Daca tu imi spui mie but eu iti voi spune lips. Ce zici de o combinatie but + lips? Vezi ce greu e sa faci glume de 2 bani?
Faptul ca o clona ma acuza ca am vreo treaba cu ivape nu raspunde intrebarilor legate de aia. Uite inca o intrebare: de ce adresa bocaromatic nu are numar civic? Pe strada aia sunt numere civice. Oare le e teama ca cineva ar putea vedea ce e cu adevarat acolo? De ce nu apare numele firmei pe cladire? Orice firma decenta face asta pentru ca furnizorii sa te gaseasca mai usor cand iti aduc comenzile.
degady64 scrie:[

In Italia sunt cca 20 de magazine ToBItalia, vezi harta
Iar aici scrie "We are official distributors of the brand ToB property of the Boca Aromatic Srl"

In ceea ce priveste certificatele daca te uitati pe ele, vedeai ca sunt pentru:"Liquido aromatizzato per sigarette elettroniche – Concentrazione di nicotina 1÷9,5. Nome del prodotto: CUBAN TOBACCO, GOLD TOBACCO... OASIS...", nu conteaza ca fac parte dintr-un brand sau altul, adica Fumetto sau ToB sau orice altceva scrie pe cutie, ci pentru lichidele cuban, gold, etc

Iar in ceea ce priveste agresivitatea, pot sa te citez (sper ca nu imi ceri drepturi de autor :D ) "Nu ti se pare ca esti cam agresiv pentru un client (chiar si NEmultumit)"?

Vapare placuta si mai putina agresivitate si nervi ca nu fac casa buna cu vapatul!
Domeniul tobeitalia.com apartine bocaromatic. Magazinele de care spui nu sunt al top, ele vand produse tob.
Tu nu intelegei ca hartiile alea sunt scrise de ei? sunt un fel de declaratii pe propria raspundere ale gigolo-ului si ale batranului. Nu sunt eliberate de vreun laborator autorizat sa faca vreun fel de analize. Nu auniciun fel de stampila, semnatura sau antet. Nimeni nu si-a asumat veridicitatea a ce scrie acolo!!!


ps. Am uitat sa-i spun lui gica clona ca ce a vrut el sa-mi spuna e cu 2 de "t" adica "butt". Smechere, care esti tu smecher si mare consumator de tob. Bineinteles, vei spune ca stiai si ai facut-o intentionat...
Dupa tot ce s-a scris aici,cu siguranta ca Gigi Mannix stie si cum se scrie,si ce inseamna inceputul numelui tau,dar este pacat ca duminica seara in loc sa aflam ce lichid i-a mai satisfacut papilele gustative unuia dintre noi, citim cum ca unuia nu-i place dealerul Tob.Intamplator cunosc mai multi dealeri de e-lichide inclusiv pe Lucian Trifan care este intr-adevar un om deosebit care s-a luptat mult sa aduca si altceva pe piata noastra,si care pe langa Adrian Mocanu care produce la Cluj Mai Tai a tinut cont de parerile pro sau contra ale consumatorilor de e-lichide.Asadar daca tot suntem pe un forum de vaperi hai sa facem ce trebuie,si anume sa ne limitam la parerile pe care ni le-au lasat e-lichidele pe care le vapam si sa schimbam doar impresii despre ele.
Amice buttadeus incep sa am niste semne de intrebare daca stii sa citesti sau sa interpretezi ceea ce-ai citit,asta apropos de data la care eu am intrat in acest forum,asadar mai uita-te o data si-ti accept scuzele,s-ar putea sa fiu aici dinaintea ta,dar pana in seara asta am considerat ca am de invatat cate ceva,dar tu ai avut grija sa-mi imprastii aceasta credinta.
Avatar utilizator
Gigi Mannix
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 18, 2014 7:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide ToB

Mesaj de Gigi Mannix »

buttadeus scrie:
Dan Georgescu scrie:Dupa tot ce s-a scris aici,cu siguranta ca Gigi Mannix stie si cum se scrie,si ce inseamna inceputul numelui tau,dar este pacat ca duminica seara in loc sa aflam ce lichid i-a mai satisfacut papilele gustative unuia dintre noi, citim cum ca unuia nu-i place dealerul Tob.Intamplator cunosc mai multi dealeri de e-lichide inclusiv pe Lucian Trifan care este intr-adevar un om deosebit care s-a luptat mult sa aduca si altceva pe piata noastra,si care pe langa Adrian Mocanu care produce la Cluj Mai Tai a tinut cont de parerile pro sau contra ale consumatorilor de e-lichide.Asadar daca tot suntem pe un forum de vaperi hai sa facem ce trebuie,si anume sa ne limitam la parerile pe care ni le-au lasat e-lichidele pe care le vapam si sa schimbam doar impresii despre ele.
Inca un cumparator super multumit care-si face cont doar ca sa se ia de mine. De ce nu ofera nimeni un raspuns la toate intrebarile puse de mine?
Exista o diferenta intre produsele alimentare si cele de vapat. Cele alimentare trec prin tot felul de controale inainte de a ajunge in noi. Cele de vapat se afla intr-un vid legislativ in UE si nu sunt supuse controalelor. Din acest motiv ne ghidam deupa culoarea produselor, depunerile pe care le lasa pe rezistenta si pe ce spun producatorii (care pot sa si minta). Daca legea ar impune controale, as cumpara de la ei. Cum asta nu se intampla si eu nu am incredere in ei, nu cumpar!
Cum incep sa-mi pierd rabdarea, daca nu aveti factura de la dl. Lucian pentru ce vindeti de la tob, va sfatuiesc sa incetati cu atacutile la persoana.
Eu unul abia astept sa-ti pierzi rabdarea.....si sa-ti arati muschii....iar treaba cu lips...si butt...de acord....butt-ul meu...asteapta lips-urile tale....dar cum am mai scris...si vad ca n-a aparut aici...foloseste apa inainte te rog....spala-te bine pe 'lipse'
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de alexgogo-VA »

Pana la urma, cine e nemultumit si de ce?
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lichide ToB

Mesaj de c__b »

Eu, eu!
1. Ca nu ai mers imbracat la costum, la Brasov :OO
2. Ca timpul de omogenizare este de peste 10 zile, la aromele ToB (e drept, merita sa astepti!)
3. Ca nu am cumparat si aroma de pepene (galben), pe care m-a pus dracu sa o testez de la un amic. :oops:  
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de alexgogo-VA »

1. Cum vrei sa ma imbrac la Cluj?
2. Forteaza-l cu o centrifuga ceva.
3. E foarte puternica, s-a varsat una acum ceva vreme si inca mai miroase prin camera, ai grija cat pui :)
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de degady64 »

alexgogo-VA scrie:1. Cum vrei sa ma imbrac la Cluj?
2. Forteaza-l cu o centrifuga ceva.
3. E foarte puternica, s-a varsat una acum ceva vreme si inca mai miroase prin camera, ai grija cat pui :)
1. Ti-a raspuns omul, la costum, acum depinde de tip, costum de senator, costum de politist, costum de puscarias, costum de om de afaceri, costum de gala, costum de chelner, etc
2. Da o centripeta nu e buna?
ImagineImagine
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Lichide ToB

Mesaj de ivape »

1.Nu stiu de ce sunt unii atat de disperati su nu accepta si opiniile altora. Cand am citit pe acest forum ce minunate sunt lichidele bocca mie nu mi-a venit sa cred. Nu am insultat pe nimeni, mi-am spus doar opinia ca sunt niste gunoaie. E opinia mea si atat. Trebuie sa mi se raspunda de prima data ca au schimbat ceva la ele nu cum mi-a raspuns ala cu tentativa penibila de a ma insulta.Am acceptat ideea ca acum sunt mai bune si ma bucur pentru cei care le apreciaza. Cand Lucian a venit la mine sa le vanda (vorbesc de gunoaiele ajunse la mine) au fost mult mai mult laudate decat le-ati laudat toti la un loc. Nu cunosc userii de pe forum cu exceptia milogului de care m-am interesat si putea fi vreun reprezentant bocca incercand pe forum aceeasi mizerie care a facut-o cu mine, adica sa laude gunoaie. Cum mi-au dat marfa si nu au mai raspuns la telefon n-aveam de unde sa stiu ce fac ei. Am explicat destul de clar?

2. Bocca continua cu minciunile nerusinate precum ca ei produc bazele. Sa mixezi baze nu te face producator, toti care cumparati baze si arome sunteti producatori pe aceasta idee. Bazele le cumpara si le ambaleaza.

3. Nu aveam nimic cu bocca pana sa fac greseala sa-mi spun opinia pe acest forum.Asta o s-o rezolv in curand in felul meu.

4. Nu fac bani multi din ET, am intrat in domeniul asta cu bani. Daca sunt ceva ofticosi n-au de ce. Sunt vai de capul meu.
Avatar utilizator
Gigi Mannix
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 18, 2014 7:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide ToB

Mesaj de Gigi Mannix »

ivape scrie:1.Nu stiu de ce sunt unii atat de disperati su nu accepta si opiniile altora. Cand am citit pe acest forum ce minunate sunt lichidele bocca mie nu mi-a venit sa cred. Nu am insultat pe nimeni, mi-am spus doar opinia ca sunt niste gunoaie. E opinia mea si atat. Trebuie sa mi se raspunda de prima data ca au schimbat ceva la ele nu cum mi-a raspuns ala cu tentativa penibila de a ma insulta.Am acceptat ideea ca acum sunt mai bune si ma bucur pentru cei care le apreciaza. Cand Lucian a venit la mine sa le vanda (vorbesc de gunoaiele ajunse la mine) au fost mult mai mult laudate decat le-ati laudat toti la un loc. Nu cunosc userii de pe forum cu exceptia milogului de care m-am interesat si putea fi vreun reprezentant bocca incercand pe forum aceeasi mizerie care a facut-o cu mine, adica sa laude gunoaie. Cum mi-au dat marfa si nu au mai raspuns la telefon n-aveam de unde sa stiu ce fac ei. Am explicat destul de clar?

2. Bocca continua cu minciunile nerusinate precum ca ei produc bazele. Sa mixezi baze nu te face producator, toti care cumparati baze si arome sunteti producatori pe aceasta idee. Bazele le cumpara si le ambaleaza.

3. Nu aveam nimic cu bocca pana sa fac greseala sa-mi spun opinia pe acest forum.Asta o s-o rezolv in curand in felul meu.

4. Nu fac bani multi din ET, am intrat in domeniul asta cu bani. Daca sunt ceva ofticosi n-au de ce. Sunt vai de capul meu.
degady64 scrie:
Gigi Mannix scrie: ...asta-i intrebarea tuturor ivape...de ce nu sunt acceptate si opiniile altor 'vapangii' ?...
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Lichide ToB

Mesaj de slavyk »

Poate ar fi fost indicat să deschid un topic nou dar am să-l continui pe acesta, deschis acum aprope un an. De ce? Pentru că am mai acordat o șansă, din partea mea, lichidelor ToB.
Am cumpărat un flacon cu 30ml ToB, Winter Tabacco, 0,6% văzînd că mulți l-au apreciat ca fiind "cel mai bun lichid - tutun de pe piața din România"... Pe lîngă flaconul amintit, am primit un sample pack de 4 lichide: Oasis, Superior Tobacco, Excelsior și Imperial.
După cîteva zile de utilizare, pot să vă spun că față de cele cu care am deschis topicul, este o diferență imensă, în bine.
Lichidele au o vîscozitate foarte bună, alimentează foarte bine oricare dintre atomizoarele pe care sunt vapate și asta fără pocnituri, sau alte manifestări anormale... (spun asta, avînd experiența lotului 002).
Cantitatea de abur este, de asemenea bună, corespunzătoate lichidelor full VG, iar aburul este dens, suculent și gustos.
Le-am vapat pe atomizoarele pe care le folosesc zilnic, adică Origen V2, KFL și BT804 setate cu rezistență de 1,1Ω (Kanthal A1, 0,3mm/2mm, 7 sp), fitil din Graham Cellucotton, pe mecanice și eLeaf iStick.
Cum nu prea mă pricep și-mi lipsește exercițiul aprecierilor organoleptice și cel al descrierii senzațiilor, o să fiu scurt - lichidele sunt bune dar nu cred că au fost concepute pentru o utilizare pe dispozitive avanste. Spun asta, pentru că aroma acestora este puternică, chiar prea puternică, îmi dădeau senzația că mănînc lichidul, nu că-l vapez, after -taste-ul fiind de durată. Fără apă sau alte lichide băute, l-am simțit minute-n șir. Probabil, aceast lot este destinat, mai mult, pentru clearomizoare și baterii eGo. O să-ncerc să le diluez cu bază, să vad ce va rezulta. Am mai remarcat că, spre deosebire de alte lichide, acestea trebuie agitate înainte de a le turna în atomizor pentru a-și deschide complet aroma la evaporare.
Exeptînd Oasis (eu l-am perceput ca pepene galben , piersică și ceva fruct tropical) celelate sunt declarate ca fiind “tabac” dar eu nu am perceput gustul sau mirosul de tutun. Poate l-am uitat eu deja… Excelsior are o aromă puternică de cherry (lichior) foarte asemănătoare cu Blackstone care persită în încăpere destul de mult timp. Winter Tabbaco, Superior Tobacco au o notă comună, ceva budincă de la plic, napolitane Joe, waffe de la înghețată, plăcute, gustoase dar nu “all day vaping”, mă betejăsc de diabet de atîta dulce. Mai aparte este Imperial-ul care mi-a dat pe lîngă “dulce”, senzația de lipstick, iar la exhale pe nări, ușor înțepător, ceea ce nu mi-a plăcut.
Dar noa, cum spuneam, nu mă prea pricep și chiar dacă m-aș pricepe, ar fi doar părerile și gusturile mele, nu?!
Oricum, noile lichide de la Boca Aromatic, repet, după umila mea părere, merită un loc distinct (și distins) pe piața românescă a produselor T.E. dacă vor menține același nivel de calitate și preț.
Pufăit plăcut! :D
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Lichide ToB

Mesaj de twain »

Foarte bun de stiut, Slavik! Chiar apreciez recenzia ta despre lichidele ToB si voi tine cont pe viitor daca imi voi lua asa ceva.
:L)
Eu nu "vapez"... ci fumez!
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Lichide ToB

Mesaj de ivape »

Eu mi-am facut provizii de popcorn si seminte, o sa stau pe bara si o sa ma amuz cum v-o trage bocca aromatic. O sa zic decat "v-am zis eu".
Scrie răspuns