Lichide Liqua

Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de silpo »

Concluzia este că diferă nu numai felul în care percepem noi, cei care vapăm, anumite arome, ci și și percepția celor din preajma noastră asupra acelorași arome. Adică aceeași aromă va fi considerată drept plăcută de un vaper "pasiv", iar altuia nu-i va plăcea, ba chiar dimpotrivă...
Merci frumos , Cristi, pentru răspuns.
S-auzim de bine!
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Stefan77 »

Spunea cineva pe celalalt forum, cum ca Liqua ar fi schimbat puțin rețetele în urma cu ceva timp (mai bine de un an), iar acum, aroma vechiului cuban s-ar regăsi în French Pipe.
Inexplicabil, nu am luat French Pipe niciodată. Promit sa iau cu prima ocazie.
Sa va zic ce fac eu când un lichid este prea aromat sa spunem. In afara de Cuban, le-am amețit pe toate. La început , Turkish-ul îmi părea extrem de aromat. Pentru ai diminua din aroma, îl combinam cu puțin American Blend, care după părerea mea e cel mai "cuminte" tutun de la Liqua. Adică nu mi se pare ca are personalitate ca restul tutunurilor. Efectiv diminuam aroma cu el.
Acum, când merg sa ma aprovizionez, iau întotdeauna și o butelcuță de 30 ml de "baza". Asa-i spun eu Americanului, spre amuzamentul omului de la magazin.
Acum bag un tradițional sec, aspru, cu o cafea cu lapte, fără zahar. Tradiționalul pare chiar dulceag asa. Ce mai, am dat-o în tabieturi! :D
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

Stefan77 scrie:Spunea cineva pe celalalt forum, cum ca Liqua ar fi schimbat puțin rețetele în urma cu ceva timp (mai bine de un an), iar acum, aroma vechiului cuban s-ar regăsi în French Pipe.
Nu, zicea ca au schimbat traditional cu french pipe. Si asa imi pare.
Cubanul e tot cuban, tu-i mama lui :D

Eu am luat baza cu 0% PG/VG e-Cig si diluez cu ea orice lichid. Iau lichid de 12 % si combin 7 ml de lichid cu 3 ml de baza. Ii mai tai din tarie si din aroma.

Eu acu' trag dintr-un cuban diluat, in nautilus, cu 12w si un visichi langa. Suuuuuuuper! :thumbup:

@silpo> nu imi multumi, o sa incerc un remember si iti mai dau exemple. Dar sa stii ca am avut replici bune cand trageam hangsen, curios. Nu mai folosesc hangsen de cand am avut o experienta neplacuta, cu raguseala si alte alea de la un lichid.
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Stefan77 »

Asa cum am zis în postarea anterioara, a sosit și rândul French Pipe-ului......
Era sa-l arunc, ce mai....m-am chinuit sa vapez aproximativ un ml. dar se revolta stomacul de numai.. Am combinat cu cafea, tot Liqua, dar nu am mai putut. Izul acela specific m-a urmărit toată ziua. Atomizorul era proaspăt spălat, rezistenta noua. Am vărsat conținutul, și am umplut "ochi" cu cuban. După câteva puf-uri trase cu sete, parca totul era roz din nou.
Ciudat, mi se pare faptul ca , aduce cel mai mult a cuban, dar mult mai pronunțat (când îl mirosi). Nu ma așteptam sa nu-mi placa. Vânzătorul m-a atenționat ca aroma e mai...speciala, dar eu nu, batman-batman. A ah, și am luat și 30 de ml...
In sfârșit, nu l-am aruncat, ca-mi băteam joc de bani, m-am întors la magazin, mi-am luat un Turkish, și french pipe-ul l-am făcut cadou vânzătorului. Sa-l dea el cui crede de cuviința. Ce mai, am făcut o fapta buna, dar nu v-am spus decât vouă. Daca afla nevasta-mea.....
Aburi multi și gustoși!
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
Richy90
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 61
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:51 pm
Localitate: Timisoara

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Richy90 »

mie unul nu imi plac liqua,au mult pg si nu suport pg mai mult de 30%,e doar parerea mea.....stima
Nu mai fumez din 28.02.2011,vapez din 18.12.2011


Imagine

Va salut vapand
WIZz!
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 22
Membru din: Dum Dec 01, 2013 8:42 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de WIZz! »

salut...eu sunt la primul lichid, care s-a nimerit sa fie Liqua.Eu nu ma pot pronunta la fel ca voi, este primul pe care l-am incercat si chiar imi place.Din ceea ce vad ca se scrie p'aici , observ ca majoritatea lauda Turkish , iar intamplarea face ca si eu sa am prima mea Liqua si automat primul meu lichid tot Turkish ( care evident imi place mult ).
Am mai incercat inca ceva dar sincer sa va spun nu-mi amintesc cum se chema ( oricum mi s-a parut oribil ).
Am niste intrebari , avand in vedere ca vapez de doar vreo 2 zile, poate(SIGUR) pot parea penibile :
1. Ce dracu e PG ?
2. Ce alte arome imi puteti recomanda sa fie cat mai aproape de tigarile pe care le-am fumat pana acum 2 zile , si anume KENT LUNG.
3. WTF is tipul de baza folosit: VG, PG, VPG




P.S : Scuzati-mi incultura :)
Imagine
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Lichide Liqua

Mesaj de dan1978 »

WIZz! scrie: 1. Ce dracu e PG ?
3. WTF is tipul de baza folosit: VG, PG, VPG
http://www.rovapers.eu/baze-f4/vg-pg-sau-vpg-t237.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Stefan77 »

Salut,
dacă iți place liqua și momentan ramai la marca asta, încearcă un tradițional tabacco. Aroma e relativ seaca, de tutun evident, duce mai degrabă spre mirosul pachetului de țigări proaspăt desfăcut. Diametral opus, un tutun slab, fără prea multe "aere" este American blend. Eu îl foloseam în combinație cu alte arome de tutun mai aromate, mai parfumate, pe care nu le puteam vapa pe durata întregii zile. E posibil ca puturosul pe care l-ai încercat sa fie frech pipe, ori cuban, dar acesta din urma este foarte apreciat, fiind în topul preferințelor multora, printre care ma număr și eu. Tine minte faptul ca, în cazul lichidelor, părerile și aprecierile difera cel mai mult, iar dacă la un atomizor oamenii reușesc sa se înțeleagă, atunci când vine rândul lichidului, a unei arome mai ales, lucrurile sunt mai mult decât subiective. Si e normal sa fie asa, gândește-te la parfumuri de exemplu, fiecare avem un preferat, deși sunt multe altele pe care le apreciem, ori, din potriva le uram. Pregătește-te sa testezi o gama larga de arome pe viitor, este inevitabil. In cazul tău, data viitoare când mergi sa iei lichid, eu as lua turkish( pentru ca îl agreezi deja) plus încă unul. Si tot asa......
Încearcă sa ajungi la o întâlnire a vaperilor, unde de obicei se "degusta" la greu, se discuta la greu, și unde poți vedea și poate testa diferite "scule" ale colegilor.
Succes și vapori gustoși!
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
wurgut
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 18, 2013 10:31 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de wurgut »

La mine se depune o tona de reziduu pe rezistenta si isi pierde aroma foarte rapid. TH-ul scade treptat in vapari si nicotina este "dirty" - astea sunt parerile mele ;)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

Eu trag cuban de cand m-am apucat de ET. Este aceeasi reteta, aroma inconfundabila.
Th nu ma intereseaza, dar e normal sa scada intr-o zi de vapat, ca se invata hornul cu iritatia. Ca pana la urma asta e th-ul, o iritatie a gatului care imita senzatia de tigara "tare".
Rezistentele se incarca, asa e, dar nu am gasit lichidul care sa nu incarce. Nici la alea facute de mine macar....
Despre nicotina chiar nu stiu, oricum eu trag la % mici si in curand la 0%.

Stima!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de slavyk »

Hmm... oleaca de offtopic...
Cu baza Hangsen 50VG-50 PG de 36 indoita cu VG de 0, de unde rezulta 75VG-25PG de 18, fara arome depunerile sunt foarte reduse. Intr-un T3 (2.2Ohmi, fitil de vata), folosit cu aceasta baza, nu a fost nevoie de schimbat vata si nici de DB vreme de ... 4 plinuri adica aproape 10 ml! Deci, nu nicotina este "dirty" ci aromele.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

Slavyk,ca intotdeauna, ai pus punctul pe i. Aromele sunt problema, intr-adevar.
Eu vad cu twisted, am niste depuneri care efectiv ma uimesc. Nici cu dry burn nu pot sa curat rezistenta. Si baza este e-cig, care sigur ca nu face probleme.
ghost28
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 07, 2014 1:26 am

Re: Lichide Liqua

Mesaj de ghost28 »

au si fara nicotina?
ghost28
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 07, 2014 1:26 am

Re: Lichide Liqua

Mesaj de ghost28 »

dar ce parere aveti de lichidele de la joyetech?
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de alexgogo-VA »

ghost28 scrie:dar ce parere aveti de lichidele de la joyetech?
merg daca n-ai pretentii foarte mari.
ghost28 scrie:au si fara nicotina?
da
Scrie răspuns