Lichide Liqua

c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Lichide Liqua

Mesaj de c__b »

cristian scrie:...
Eu vad cu twisted, am niste depuneri care efectiv ma uimesc. Nici cu dry burn nu pot sa curat rezistenta. Si baza este e-cig, care sigur ca nu face probleme.
Eu am reusit sa trec prin Aqua, dual coil pe vata, 10 ml de Twisted, preparate la concentratiile recomandate de producator (Creamy Monkey si Green Hornet). Vata era OK, rezistenta prezenta insa depuneri, nu o incarcare excesiva insa.

Nu ca as face asta zi de zi, de obicei dry burn si vata noua sunt la ordinea zilei!
alex.stoian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Joi Apr 10, 2014 7:19 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de alex.stoian »

oricate lichde liqua as fi incercat niciunuia nu ii pot da nota mai mare de 7. nu sunt pe placul meu si am renuntat sa mai cumpar de la ei
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Lichide Liqua

Mesaj de HORATUCU »

Am patit o chestie care nu stiu daca este de la mine sau de la lichid:
Am luat Traditional 18 mg de pe un site renumit, unul din cele mai OK.Termen de valabilitate pana in 2016.Dupa vreo 20 de pufuri am simtit ceva in gat, o senzatie de iritare.Senzatia s-a accentuat si am ajuns aproape sa nu mai pot inghiti. Senzatia mi-a disparut dupa o zi, dupa mai multe faringosepte bagate.Am mai patit o chestie asemanatoare dupa cateva pufuri dintr-un atomizor uitat vreo jumatate de an plin.
Daca a mai patit cineva asemenea chestie, mi-ar fi de ajutor sa stiu daca sunt sau nu compatibile lichidele liqua cu mine sau este o problema cu lichidul.Am mai folosit acum vreo 2 ani liqua, dar fara probleme.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

Da, eu am patit. Si cu hangsen la fel.
Cand am povestit mi s-a dat replica "asa e unii, mai pretentiosi". De, oameni saritori si cu suflet colegii de forum :)
Eu ti-as zice sa renunti la liqua si restul de lichide chinezesti care nu mai sunt ce au fost odata.

PS probabil asa e unii, mai sensibili, ca noi.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de silvius »

Cu liqua am mai avut si eu probleme, nu cele descrise de tine dar totusi de aceasi gravitate.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Lichide Liqua

Mesaj de hitzuzu »

Liqua traditional tabaco e foarte iritant, nu de la pg si nici de la vg. Are ceva in aroma...îmi flambeaza gatul si nu pot inghiti datorita inflamatiei.
Si da ustura rau!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Lichide Liqua

Mesaj de HORATUCU »

Mi se pare treaba clara.Va ajunge la buda.
Cristian sa stii ca eu folosesc aproape exclusiv Hansen.Nu am patit niciodata nimic similar.Poate sa nu fi fost originale?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de slavyk »

Se poate să fie contrafăcute dar la fel de bine poate fi un semnal de "nicotina, mai jos". 18mg pe atomizoare performante mi se pare foarte mult.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Lichide Liqua

Mesaj de HORATUCU »

Realitatea este ca dupa primele 2 pufuri la 10 W, am scazut la 5-6 W sa pot vapa. Simteam ca este foarte tare. Cu Hangsen vapez la o medie de 10-11 W, tot lichid de 18 mg. Fara probleme.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

HORATUCU scrie: Cristian sa stii ca eu folosesc aproape exclusiv Hansen.Nu am patit niciodata nimic similar.Poate sa nu fi fost originale?
Si eu am folosit mult timp, si unele mi-au placut foarte mult. O singura data am patit-o si de atunci am renuntat definitiv. Doua zile nu am putut vorbi decat in soapta.
Este foarte probabil sa fi fost contrafacute, nu am de unde sti.
Folosesc nicotina 6. Si oricum nu am trecut nici inainte de 12.

De aproape un an imi fac lichide. Dar mai completam cu cate un Cuban de la liqua cand imi venea pofta. Ultima data, acum vreo luna, am bagat un cuban in atty am tras de doua ori, am desfacut atty, am aruncat rezi si vata, am spalat bine tot si gata. Liqua la gunoi, iar eu am ramas cu lichidele mele.

Numai bine!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Lichide Liqua

Mesaj de HORATUCU »

De pofta l-am luat si eu, bata-l cucu.
Eu nu pot sa scad sub 18 mg, pt ca dupa 1 zi de vapat mai light, ma bat ganduri necurate vis a vis de frunzele rasucite...Oricum sun fericit ca am scazut de la 24 m.g. de cand cu atomizoarele performante.
O sa mai fac o incercare cu el si-l diluez pana pe la 6 m.g sa vad ce se intampla pe gat. Aroma sunt convins ca o sa-i dispara si ea.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

HORATUCU scrie: O sa mai fac o incercare cu el si-l diluez pana pe la 6 m.g sa vad ce se intampla pe gat. Aroma sunt convins ca o sa-i dispara si ea.
Cu siguranta ca se duce si aroma, iar la 6 n-ai sa simti nimic daca esti pe 18. O sa te enervezi si mai tare :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Lichide Liqua

Mesaj de HORATUCU »

A ajuns la donatii.Poate incearca altii ceva cu el.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
r3b
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 25, 2014 3:37 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de r3b »

Salut tuturor,
M-am inscris pe forum ca sa intreb si eu ceva. Am cumparat de black friday 6 sticlute de 30 ml lichid liqua, diverse arome. In primul rand nu vreau sa fac reclama, dar a fost Black Friday pe bune [la vapez] - cam toate produsele au fost reduse 50%. Mi-am luat vreo 14 rezsitente, 6 lichide si o baterie. Acum imi pare rau ca nu am luat si pentru taica-meu, ca vreau sa-l conving sa treaca pe vapat si pare disponibil sa incerce.
Dar in fine, revenind la liqua si la intrebarea mea.
Din cate stiti voi, lichidele liqua (din loturi mai vechi) pot sa vina fara tzipla de platic (film wrap)?
Din cele 6 sticlute, 4 (mai noi) sunt in film wrap si au un QR code (code de care se poate scana si cu telefonul) care duce la pagina ritchy, unde poti introduce un cod si completa un chestionar. Autenticitatea codului probabil ca este si o dovada de autenticitate a produsului (oarecum) si-si fac si ei un mic studiu de piata (la schimb ofera posibilitatea unui premiu).
Dar alte doua (Tiramisu si Ciocolata), aparent dintr-un lot mai vechi (expira in iulie 2015, parca) nu au film wrap (deci sticla nu e invelita in nimic) si cum nici varful nu este inchis (nu necesita taiere) practic nu se previne cu nimic accesul la lichid. Pare oarecum ciudat.
Ce stiti de asta, poate fi lichid Liqua (necontrafacut) din loturi probabil vara 2013, fara film wrap?
In rest, aveau triunghiul in relief si varf conic (cum am intalnit in unele descrieri).

Pe de alta parte.... am incercat Ciocolata... si wow!
Aveam si o sticla de lichide rebranduit vapez.ro, de cirese, care era ... asa si asa. Am mai avut un Dekang cu Parliament (cica) Vanilla (+ cocoa) cu aroma mai buna dar parca un pic cam iritant.
Insa Ciocolata de la Liqua mi s-a parut muuuult mai buna. TH, aroma, si simti ca fumezi tigari de foi cu aroma de ciocolata.
Stiu ca nu e drept sa compari mere cu pere (adica ciocolata cu cirese, de fapt) dar Liqua de ciocolata mi s-a paruat mult mai bun ca vapez de cirese. Acum... doar raman cu enigma daca o fi normal sa nu fie protejata sticluta.
Deci... stiti ceva despre chestia cu film wrap-ul in loturile din 2013 (calculat din valabilitatea de 2 ani)?
Multumesc.

L.E.: am scris la vapez sa-i intreb despre asta, inca nu au raspuns. Bunul simt imi spune ca 99% sanse sunt ca asa sa fi fost impachetarea in 2013... dar tot raman cu 1% dubiu.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Drumetul »

Nu exista tata fara tipla, film wrap. Ti-au dat teapa cum fac de obicei. Apoi se fac ca ploua. Putea sa fie si din 2002 si tot trebuia sa fie sigilata in plastic.
Scrie răspuns