Kanthal - probleme

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Kanthal - probleme

Mesaj de Amonastro »

Pana acum cateva saptamani imi faceam o rezistenta din silica de 2mm pusa in doua, si 6 spire din kanthal de 0,20, rezultand o rezistenta intre 1,8-1,9 Ohmi. Am observat ca pe masura ce mosorul cu sarma se consuma, si rezistentele isi schimba valoarea. Acum, de cand am trecut de jumatatea mosorului, rezistentele mele sar de 2,1 Ohmi (unele ies si de 2,3 Ohmi). Am facut proba pe aparatul de masura si am constatat ca la 4cm aveam 2,2 Ohmi in loc de 2 Ohmi la 4.82cm cat este precizat pe site.
Am facut 5 spire si am obtinut 1,8 Ohmi, ceea ce e foarte bine. La peste 2 Ohmi, pe reteta asta (la 3,9V), ai tot timpul impresia ca "parca ii lipseste ceva" ;)
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de iter8tor »

Sincer nu cred ca are vreo treaba cu mosorul. Mosorul e bobinat de catre vanzator, care cumpara cantitati mai mari si le imparte. Cel putin asa se intampla in RO.

Poate ai nimerit tu o bucata mai naspa sau ai probleme cu multimetrul.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de Amonastro »

iter8tor scrie:Poate ai nimerit tu o bucata mai naspa sau ai probleme cu multimetrul.
Si multimetrul,si provari, si eVic spun exact acelasi lucru.
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de iter8tor »

As zice ca, din marele mosor, o bucata are defect de fabricatie. Se mai intampla.
Si... s-a nimerit la tine, spre sfarsitul mosorului. Si la inceputul altuia si tot asa.
Cand cumparam ieftin de la chinezi, orice e posibil.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de slavyk »

Interesant... Cum ai măsurat 4 cm adică 40mm? Sau cum măsori 48,2mm? E vorba, totuși de o sîrmă cu diametrul de 0.2mm (teoretic) :) Chiar rezistențele de fabrică au o toleranță de ±0.2 Ohm. Și apoi, de aia s-a "inventat" putere reglabilă, nu?
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de Amonastro »

slavyk scrie:Interesant... Cum ai măsurat 4 cm adică 40mm? Sau cum măsori 48,2mm? E vorba, totuși de o sîrmă cu diametrul de 0.2mm (teoretic) :) Chiar rezistențele de fabrică au o toleranță de ±0.2 Ohm. Și apoi, de aia s-a "inventat" putere reglabilă, nu?
Indreptata bine si asezata pe rigla se poate masura destul de bine. Diferenta era oricum foarte mare...
Aseara i-am facut si sotiei o rezistenta. Tot la 5 spire in loc de 6 initial am ajuns ca sa obtin 1,8 Ohmi... Mi-am luat sarma noua. Astazi imi ajunge pachetul. Sunt curios daca pe 6 spire obtin iar 1,8-1,9 Ohmi.
sorinthunder
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 9:46 am
Localitate: Lugoj

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de sorinthunder »

Pe RBV Vision utilizez nichelina de 0,15 si intotdeauna la 3 spire pe silica de 2 mm am o rezistenta de 1,4 ohmi. Totusi, nu stiu din ce cauza se mai intampla sa am variatii de rezistenta. Banuiesc ca este normal sa fie 1,6 sau 1,2 ohmi.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de Tyrex »

Nichelina se poate intinde. Probabil la rebobinarea facuta de vanzator s-a intampat asta. Nu cred ca sta cel care vinde 10metri pe un mosor sa bobineze la mana :) de pe o rola mai mare.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kanthal - probleme

Mesaj de slavyk »

Nu, nu se poate la bobinarea pe mosor fie el din plastic sau metalic. Ca să întinzi sîrma într-atît încît să-și modifice caracteristicle fizico-mecanice ar fi nevoie de niște forțe foarte mari, care ar distruge orice mosor din plastic și chiar metalic. Variații ale valorii rezistenței apar doar în cazul unor contacte imperfecte în circuitul electric al ansamblului mod (conector), atomizor (conector, suporțturile rezistenței) sau în cazul rezistențelor foarte vechi la care se modifică diametrul deci implicit, valoarea rezistivității materialului (ohm/metru).
Scrie răspuns