Kanthal A1 vs. D etc

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Valahul »

feroce scrie:pana la urma care e mai bun kanthal a,a1 sau d?
care ar fi cel mai bun pt un kayfun?de 0.25,0.3,0.35?:D
Eu personal ti-as recomanda de 0,30 Kanthal A1, daca vrei neaparat Kanthal. A1 rezista la temperaturi mai mari.
Ai mai jos temperatura maxima de utilizare si rezistivitatea la 20ºC (68ºF) in Ω mm2/m (Ω/cmf) pentru toate tipurile de Kanthal:

Imagine


Aici ai compozitia chimica a Kanthalului A1 si D:

Imagine

Imagine

De aici, decizi singur.

Eu personal nu as folosi Kanthal, si nu folosesc, ti-as recomanda inox V4 (chirurgical, foarte rezistent), de 0,28 sau 0,30.
V4A Stainless Steel Wire, 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2), AISI 316L, resistance: 10.6 Ohm/m.
Il gasesti aici, la cam 35 lei / 10 metri adus acasa.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
feroce
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 141
Membru din: Lun Dec 08, 2014 1:07 am

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de feroce »

Valahul scrie:
feroce scrie:pana la urma care e mai bun kanthal a,a1 sau d?
care ar fi cel mai bun pt un kayfun?de 0.25,0.3,0.35?:D
Eu personal ti-as recomanda de 0,30 Kanthal A1, daca vrei neaparat Kanthal. A1 rezista la temperaturi mai mari.
Ai mai jos temperatura maxima de utilizare si rezistivitatea la 20ºC (68ºF) in Ω mm2/m (Ω/cmf) pentru toate tipurile de Kanthal:

Imagine


Aici ai compozitia chimica a Kanthalului A1 si D:

Imagine

Imagine

De aici, decizi singur.

Eu personal nu as folosi Kanthal, si nu folosesc, ti-as recomanda inox V4 (chirurgical, foarte rezistent), de 0,20 sau 0,30.
V4A Stainless Steel Wire, 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2), AISI 316L, resistance: 10.6 Ohm/m.
Il gasesti aici, la cam 35 lei / 10 metri adus acasa.
ms mult de informatii,la noi in romania nu se gaseste inox?in cat timp ajunge comanda de acolo?
dar nicrom ce e de el?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Valahul »

feroce scrie:ms mult de informatii
Cu placere.
feroce scrie:la noi in romania nu se gaseste inox?
Nu stiu, dar poti cauta.
feroce scrie:in cat timp ajunge comanda de acolo?
4 - 7 zile.
feroce scrie:dar nicrom ce e de el?
RASPUNS.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
feroce
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 141
Membru din: Lun Dec 08, 2014 1:07 am

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de feroce »

tot am amanat eu....pana la urma tot trebuie sa fac un cont de paypal....
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Valahul »

feroce scrie:tot am amanat eu....pana la urma tot trebuie sa fac un cont de paypal....
Daca nu stii cum se face, ai aici pe forum toate detaliile.
Poate vor aduce si ceva magazine de et din Romania.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
feroce
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 141
Membru din: Lun Dec 08, 2014 1:07 am

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de feroce »

Valahul scrie:
feroce scrie:tot am amanat eu....pana la urma tot trebuie sa fac un cont de paypal....
Daca nu stii cum se face, ai aici pe forum toate detaliile.
Poate vor aduce si ceva magazine de et din Romania.
multumesc valahule,esti un domn....stiu cum se face....am doar un card facut special facut doar pt comenzi de pe ft etc....o sa comand si eu niste inox din asta sa vad cum se prezinta....
Avatar utilizator
Genesis1900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 37
Membru din: Vin Ian 17, 2014 9:42 pm

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Genesis1900 »

Kantal A1 e cel mai bun...reda aroma perfect...dublu fata de kanthal D.fara gust de ars si fara gust iute sau alte gusturi ciudate.Eu folosesc numai kanthal A1 0.3 pe kayfun.Din pacate nu prea gasesti la noi. Avea Vapez-ul dar e tot timpul out of stock.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Valahul »

feroce scrie:o sa comand si eu niste inox din asta sa vad cum se prezinta....
O sa iti placa, e cu totul alt gust decat pe Kanthal. Doar sa nu te sperii si sa crezi ca e ceva in neregula cu el cand o sa vezi ca rezistenta lui variaza cu temperatura.
Asa e materialul, odata cu cresterea temperaturii (gradul de agitatie termica), creste si rezistenta electrica.
E normal.
De exemplu, faci o rezistenta si o masori. La rece cum se zice, sa presupunem ca are 1,5 Ω. Cand o vei inrosi, la dry burn de exemplu, fara sa fie in atomizor si cu vata imbibata in lichid, pe masura ce se inroseste, valoarea resistentei creste foarte mult, dupa cateva secunde ajunge si la 2, 5 Ω.
Introdusa in atomizor, cu vata si lichid, mai ales ca atunci cand tragi din el si fluxul de aer raceste rezistenta, valoarea acesteia creste sa zicem de la 1, 5 Ω pana la max 1, 7 Ω, datorita racirii, deci diferenta de temperatura da doar o crestere de 0,2 Ω.
La mine nu e problema, folosesc un mod cu electronica Evolv DNA 40, care ajusteaza in permanenta, in timpul vaparii masoara rezistenta de cateva ori pe secunda, ajustand in permanenta voltajul dupa valoarea rezistentei, astfel incat sa mentina puterea (wattajul setat) constanta.
Dar nici cu celelalte moduri nu cred sa fie o problema.
Am niste baieti aici care il folosesc cu kick pe mecanic si merge excelent.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
feroce
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 141
Membru din: Lun Dec 08, 2014 1:07 am

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de feroce »

Valahul scrie:
feroce scrie:o sa comand si eu niste inox din asta sa vad cum se prezinta....
O sa iti placa, e cu totul alt gust decat pe Kanthal. Doar sa nu te sperii si sa crezi ca e ceva in neregula cu el cand o sa vezi ca rezistenta lui variaza cu temperatura.
Asa e materialul, odata cu cresterea temperaturii (gradul de agitatie termica), creste si rezistenta electrica.
E normal.
De exemplu, faci o rezistenta si o masori. La rece cum se zice, sa presupunem ca are 1,5 Ω. Cand o vei inrosi, la dry burn de exemplu, fara sa fie in atomizor si cu vata imbibata in lichid, pe masura ce se inroseste, valoarea resistentei creste foarte mult, dupa cateva secunde ajunge si la 2, 5 Ω.
Introdusa in atomizor, cu vata si lichid, mai ales ca atunci cand tragi din el si fluxul de aer raceste rezistenta, valoarea acesteia creste sa zicem de la 1, 5 Ω pana la max 1, 7 Ω, datorita racirii, deci diferenta de temperatura da doar o crestere de 0,2 Ω.
La mine nu e problema, folosesc un mod cu electronica Evolv DNA 40, care ajusteaza in permanenta, in timpul vaparii masoara rezistenta de cateva ori pe secunda, ajustand in permanenta voltajul dupa valoarea rezistentei, astfel incat sa mentina puterea (wattajul setat) constanta.
Dar nici cu celelalte moduri nu cred sa fie o problema.
Am niste baieti aici care il folosesc cu kick pe mecanic si merge excelent.
gata m-ai convins omule:)) multumesc mult de informatii,maine merg si pun bani pe card fac paypal si o comand:)
Avatar utilizator
feroce
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 141
Membru din: Lun Dec 08, 2014 1:07 am

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de feroce »

feroce scrie:
Valahul scrie:
feroce scrie:o sa comand si eu niste inox din asta sa vad cum se prezinta....
O sa iti placa, e cu totul alt gust decat pe Kanthal. Doar sa nu te sperii si sa crezi ca e ceva in neregula cu el cand o sa vezi ca rezistenta lui variaza cu temperatura.
Asa e materialul, odata cu cresterea temperaturii (gradul de agitatie termica), creste si rezistenta electrica.
E normal.
De exemplu, faci o rezistenta si o masori. La rece cum se zice, sa presupunem ca are 1,5 Ω. Cand o vei inrosi, la dry burn de exemplu, fara sa fie in atomizor si cu vata imbibata in lichid, pe masura ce se inroseste, valoarea resistentei creste foarte mult, dupa cateva secunde ajunge si la 2, 5 Ω.
Introdusa in atomizor, cu vata si lichid, mai ales ca atunci cand tragi din el si fluxul de aer raceste rezistenta, valoarea acesteia creste sa zicem de la 1, 5 Ω pana la max 1, 7 Ω, datorita racirii, deci diferenta de temperatura da doar o crestere de 0,2 Ω.
La mine nu e problema, folosesc un mod cu electronica Evolv DNA 40, care ajusteaza in permanenta, in timpul vaparii masoara rezistenta de cateva ori pe secunda, ajustand in permanenta voltajul dupa valoarea rezistentei, astfel incat sa mentina puterea (wattajul setat) constanta.
Dar nici cu celelalte moduri nu cred sa fie o problema.
Am niste baieti aici care il folosesc cu kick pe mecanic si merge excelent.
gata m-ai convins omule:)) multumesc mult de informatii,maine merg si pun bani pe card fac paypal si o comand:)
inca ceva daca tot comand de pe siteu asta aveam nevoie si de niste vata,ce parere ai de http://www.zivipf.com/epages/63862298.s ... 0Freaks%22" onclick="window.open(this.href);return false; ? sau sa raman la bumbacul japonez?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Valahul »

feroce scrie:inca ceva daca tot comand de pe siteu asta aveam nevoie si de niste vata,ce parere ai de http://www.zivipf.com/epages/63862298.s ... 0Freaks%22" onclick="window.open(this.href);return false; ? sau sa raman la bumbacul japonez?
O poti incerca.
E vascoza, ceea ce pe mine nu ma atrage, dar sunt care o folosesc.
As ramane la bumbacul japonez. Dpmdv este cel mai bun.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
feroce
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 141
Membru din: Lun Dec 08, 2014 1:07 am

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de feroce »

Valahul scrie:
feroce scrie:inca ceva daca tot comand de pe siteu asta aveam nevoie si de niste vata,ce parere ai de http://www.zivipf.com/epages/63862298.s ... 0Freaks%22" onclick="window.open(this.href);return false; ? sau sa raman la bumbacul japonez?
O poti incerca.
E vascoza, ceea ce pe mine nu ma atrage, dar sunt care o folosesc.
As ramane la bumbacul japonez. Dpmdv este cel mai bun.
asa ceva http://www.zivipf.com/epages/63862298.s ... MUJI-90x70" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Valahul »

Da, ala e.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Martin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 234
Membru din: Vin Aug 02, 2013 8:23 pm
Localitate: Brasov-Maierus

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Martin »

Genesis1900 scrie:Kantal A1 e cel mai bun...reda aroma perfect...dublu fata de kanthal D.fara gust de ars si fara gust iute sau alte gusturi ciudate.Eu folosesc numai kanthal A1 0.3 pe kayfun.Din pacate nu prea gasesti la noi. Avea Vapez-ul dar e tot timpul out of stock.
http://www.ivape.ro/kanthal_A1_0.3" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
Genesis1900
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 37
Membru din: Vin Ian 17, 2014 9:42 pm

Re: Kanthal A1 vs. D etc

Mesaj de Genesis1900 »

Martin scrie:
Genesis1900 scrie:Kantal A1 e cel mai bun...reda aroma perfect...dublu fata de kanthal D.fara gust de ars si fara gust iute sau alte gusturi ciudate.Eu folosesc numai kanthal A1 0.3 pe kayfun.Din pacate nu prea gasesti la noi. Avea Vapez-ul dar e tot timpul out of stock.
http://www.ivape.ro/kanthal_A1_0.3" onclick="window.open(this.href);return false;
Multumesc Martin..tocmai am plasat o comanda mica!Cred ca abia le-au bagat in stoc ca ieri nu erau.
Scrie răspuns