folosirea ni200 pentru TC

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de alexinos »

Multumesc maxcad,ajung la cuvintele lui Slavyk " daca alimentarea este buna" - acum un lucru este clar - cu cit este diametrul la rezistenta mai mare cu atit intra mai multa vata si ai buffer - din experienta mea pe KLP nu mai sunt probleme cu alimentarea de la 3mm - nici la 2,5mm nu sunt dar mai pot aparea surprize.Tin sa mentionez ca vapez baza 80/20 VG/H2O si alimentarea este fara probleme.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de slavyk »

Alexinos, să știi că și eu am avut dubii cu puterea, dar l-am văzut pe Busardo băgînd 200w în K4! Atunci mi s-a mai aprins un bec referitor la funcționarea TC. De atunci, eVic-ul meu stă pe 75w.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

intrebarea este cat te tine bateria la 75w, eu am vazut ca si pana la 10w, 20w se poate vapa decent cu TC.
la kfl cu 3mm pe interior ai dreptate ca se alimenteaza bine eu pun un bold in santul de alimentare si il scot dupa ce asez vata in camera de ardere dar se mai intampla sa nu se alimenteze bine si atunci folosesc iarasi boldul salvator.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de alexinos »

Am facut azi o revizie la KLP si daca tot a fost desfacut am niste poze pentru voi.Acum fiecare face cum ii place mai mult - eu asa am gasit ca este pentru mine cel mai bun.Va doresc o seara placuta.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

PS: Noroc cu pozele (ochii nu mai vad asa bine) - deci la rezistenta de 0,9 Ohm am 9 spire cu Ni200 de 0,4mm si burghiu de 3,5 - asta inseamna ca pe spira am 0,01 Ohm.Este bine de stiut cel putin pentru mine - ma gindesc ca si acest Ni200 nu este la toti acelasi.

Imagine

Imagine
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

am sa incerc si eu azi pentru ca am primit pachetul ieri cu toate ca era zi libera.
9 spire de 0.4 pe 3.5 mm = 0.09 ohm. eu am un evic sper sa mearga.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de slavyk »

Pentru cei care pricep cît de cît italiană, un clip interesant și lămuritor despre TC. Vroiam eu să scriu cîte ceva din ce spune nenea ăsta, dar mi-a luat-o înainte (printre altele, experimentul cu apa )
[youtube][/youtube]
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

eu am incercat si a iesit 9 spire de 0,4 pe 3.5 mm = 0,07 ohm pe un KFL,
am incercat un fir rasucit nu prea bine kantal+nicrom de 0,2 pe 0.2mm = 0,15 ohm pe IGO-L.
un calculator bun pentru rezistente
http://www.steam-engine.org/coil.asp?hf ... a=0.2&id=2" onclick="window.open(this.href);return false;
sant curios ce temp/rezisenta/nr.spire/diametru interior/material folositi voi ca sa facem un clasament
aproximativ al celor mai bune setari cu TC.
se pare ca SS are cea mai buna clasificare 0,25mm 6 spire pe 2.5mm = 1ohm
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de alexinos »

Maxcad te rog frumos daca esti amabil sa ramii la topicul deschis de tine pentru rezistente de Ni200.Din cit pot deduce ai primit din partea noastra suportul cerut.Multumesc.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

multumesc mult pentru suport, eu credeam ca forumul e deschis pentru dezbateri si idei care ne vin pe parcurs si ca putem sa intrebam orice este decent si nu vorbim in numele tuturor ci numai si numai in nume personal.
printre cele mai bune sfaturi mi sau parut si cele de la alexinos pentru care ii multumesc.
Scrie răspuns