folosirea ni200 pentru TC

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

am un evic vtc mini si ni200 de 04 mm vreau sa fac o singura rezistenta pentru kayfun lite sau pentru un drip si va rog sa-mi spuneti ce variante am si daca fac fata acumulatorii la rezistente atat de mici.
multumesc
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de cristian »

Eu folosesc ca atty goblin mini si tilemahos. Numai ca sarma mea este de 0.3, cel putin asa scrie pe ambalaj. Fac 9-10 spire ca sa am o rez de 0.14-0.16, cam pe acolo. Tu la 0.4 ca sa ajungi aici ar trebui sa faci mai multe spire care NU se ating intre ele, deci ocupa foarte mult spatiu, posibil sa nu incapa in zona de setare.
Kay nu cred ca e potrivit pentru TC, parerea mea.
Ca acumulatori folosesc modelul asta.
Fara probleme.

Dar, ca idee, de cand am trecut pe SS lucrurile s-au imbunatatit considerabil fata de Ni.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de slavyk »

Are grijă electronica de acumulatorii tăi dar problema este dimensiunea rezistenței care încape destul de greu în șemineul mic al KFL. E cam dificil de folosit Ni.
În continuare, offtopic...
La secțiuni mici ale sîrmei (pentru a obține dimensiuni mai mici), rezistența este instabilă din punct de vedere mecanic, introducerea fitilului fără să strici geometria spirelor este muncă de chinez bătrîn. Dar există soluție pentru asta! Eu am găsit-o, în ideea de a folosi sîrma de Ni 0,2mm pe care o foloseam demult, la rezistențele NRN. Sîrmă Kanthal A1 0,2mm răsucită fest (cu mașina de găurit) cu NI 0,2mm! Ținînd cont că diferențele de rezistivitate și coeficient termic ale celor două materiale sunt mari, sîrma de kanthal devine un fel de suport mecanic pentru sîrma de Ni. De funcționat, TC funcționează foarte bine doar că trebuie redusă temperatura limită, la care se declanșează protecția termică.
Imagine
Imagine
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

dar ni200 04 + kantal 02 rasucit a incercat cineva sau ar merge.
s-ar parea ca solutia cea mai fiabila este cu SS, am vazut ss de 04 la magazin apicol oare este bun.
multumesc mult de informatii pentru ca nu am lucrat pana acum cu TC.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de slavyk »

Încearcă tu, ce te oprește?! Merge, e bine, profitul tău. Nu merge, ți-ai îmbogățit cunoștiințele. ;) Cel de la magazinul apicol, depinde de producător. Stuparul habar nu are ce tip de inox e sîrma pe care o vinde. Inox ș-atît. Eu am primit de la un amic apicultor, două bucați de sîrmă: una care merge foarte bine și pe TC iar alta, pe care eVic-ul nu o acceptă în mod TC.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

dupa ce primesc sarma incerc sigur si va spun rezultatul.
se va intampla pe 2 sau 3 decembrie.
mersi fain
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de alexinos »

Salut Maxcad - Kayfun Lite Plus merge pe control de temperatura si chiar cel mai bine din ce am probat pina acum .Am 2 Kayfunuri setate pe Ni200 :
1. Setat cu Ni200 de 0,4mm - burghiu de 0,32mm la 10 - 11 spire da o rezistenta de 0,09 Ohm
2. Setat cu Ni200 de 0,32mm - burghiu de 0,32mm la 10 - 11 spire da o rezistenta de 0,16 Ohm

Diferenta intre cele 2 este ca cel cu rezistenta de 0,09 Ohm are un TH ceva mai mare fata de cel cu 0,16 Ohm.

Atentie la baterie - sa duca cel putin 25A si nu mai mult de 40W !!!!!!
la sirma de 0,4 cu o rezistenta de 0,9 ai la 20W cam 15,16A,la 40W cam 21,44A , la 60W cam 26,26A



Imagine

Imagine

Imagine
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

problema este ca ai 2 baterii si cred ca se comporta altfel la 0,09 ohmi, am sa incerc si varianta ta
multumesc
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de cristian »

Problema este alta. In general pe TC ideea e ca poti sa dai in atomizor linistit ca are grija TC sa intre in protectie daca sunt probleme. Ca sa ai toate avantajele TC, trebuie alimentarea cu lichid buna si flux de aer la greu. Din pacate KFL sufera la capitolul aer, si bineinteles, poti vapa linistit dar fara sa vezi mare diferenta intre VW si TC.
Am vapat si eu TC pe KFL. Dar comparativ cu goblin mini... ramane repetent. In primul rand pentru ca KFL nu a fost conceput pentru subohm agresiv.

Bineinteles, e parerea mea.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

eu nu sant adeptul vapatului agresiv si caut mai mult aroma si vreau sa incerc beneficiile tc fara multi wati.
eu am comandat ni200 de 0,3 si au sunat sa spuna ca nu mai au decat de 0,4 asa ca am sa incerc cu ce am sa primesc marti sau miercuri.
am un driper igo l si cu el pot sa fac toate probele daca nu merge pe kfl si ai dreptate kfl nu este facut pentru subohm.
cel mai potrivite mi se par Bellus sau Aromamizer rdta ( Velocity style) la aceste atomizoare se poate folosi un numar mai mare de spire si au un mare volum de aer au aparut si la noi si abia astept primele impresii de la cei care le au.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de slavyk »

Dacă folosești KFL pe mod mecanic, fără kick, este chiar indicat sub-ohm dar nu excesiv, 0,8...0,9 fiind chiar bine. Iar cu TC, nu ai cum să folosești rezistențe mai mari de 1Ohm, nu?! Așa că nu este vorba de vapat agresiv ci absolut decent. Și ca să-l contrazic pe Cristian, vreau să zic că cele două Kayfun-uri pe care le am, funcționează foarte bine pe TC. De fapt, toate atomizoarele le-am trecut pe TC, chiar și pe drăguțul de NextGen (pe ăsta am pus sîrma din poza de mai sus). Într-adevăr, alimentarea cu lichid trebuie să fie foarte bună iar fluxul de aer, potrivit rezistenței și atomizorului. Altfel, atomizorul face precum locomotiva cu cu abur, pufăie, în timp ce tu tragi continuu.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

pe mine ma cam sperie 0.09 in modul TC pentru ca nu am folosit asa KFL si eu doresc sa trec pe TC pentru ca mi se pare ca este mai bun si mai practic.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de alexinos »

maxcad scrie:eu nu sant adeptul vapatului agresiv si caut mai mult aroma si vreau sa incerc beneficiile tc fara multi wati.
Mult succes la cautare si cind gasesti ceva pe tc la fara multi wati sa ne spui si noua.

Slavyk stiu ca este fan Kayfun - ma bucur ca nu sunt singurul care foloseste un clasic pe tc - totusi eu sunt pozitiv surprins cum poate sa mearga KLP pe tc.Este de totul la pachet - abur,aroma si th.Nu vorbesc de un pret decent sub € 60,00 la original.

Maxcad - merge si cu o singura baterie uite :


Imagine
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de maxcad »

faina poza si fain mod sa-l folosesti sanatos, eu ma refeream la cei care exagereaza cu watii gen 100, 150.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: folosirea ni200 pentru TC

Mesaj de slavyk »

Se poate TC și cu 15...20w, dar nu are sens dacă ai mod ce suportă 50 - 75 - 100 -200w! Asta, dacă alimentarea cu lichid este bună.
Scrie răspuns