Inlocuitori silica

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de Gigi43 »

Sincer, nu mai stiu exact :) am facut un lot de bile acum aproape un an, gasesti pe youtube o gramada de tutoriale.
Trebuie sa ma uit sa-mi aduc aminte.
Oricum eu le-am lasat sa se scurga in prima faza, apoi stors foarte usor si uscate la soare, ca era vara.
Unii le usuca cu feonul.
Am procedat asa pentru ca sa-si pastreze forma si sa se desfaca la fel ca si inainte de fierbere.
Cred ca le-am fiert de 2 ori cate 15 minute, nu mai sunt sigur.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de Motanel05 »

Daca bumbacul este 100% natural, asa cum se culege de pe plantatii, si este doar rulat pentru transport ergonomic, care este logica fierberii? Pentru sterlizare? Sau pentru a modifica anumite proprietati?
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de Gigi43 »

Unii pentru sterilizare, altii..., eu pentru a vedea diferenta.
Dupa fierbere si uscare leonex-ul e mai teapan, nu se ”fleoscaie” atat de repede si se schimba perceptia aromei.
Dispare acel gust specific care exista la primele pufuri.
maltezu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Vin Sep 26, 2014 12:39 pm

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de maltezu »

A aparut la vapers one - cotton bacon 2.0 - bumbac organic made in USA - destul de scump...a incercat cineva?pe mine descrierea m-a facut curios.
maltezu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Vin Sep 26, 2014 12:39 pm

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de maltezu »

si filmuletu - " onclick="window.open(this.href);return false;
maltezu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Vin Sep 26, 2014 12:39 pm

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de maltezu »

N-am rezistat si mi-am comandat cotton bacon pana la urma - cam scumpa - intradevar se lucreaza usor cu ea, foarte absorbanta dar nu pot sa spun ca m-a dat spate...ori poate ca aveam asteptari prea mari...nu stiu...folosesc de obicei leonex bulgari de la kaufland, am luat si bella, bumbac japonez,iris...pana la urma fiecare cu papilele lui dar parerea mea e ca diferentele astea intre diferite tipuri de vata sunt foarte mici important e sa stii cum faci rezistenta, cata vata sa treci prin diametru si daca nimeresti si luchidul care sa te satisfaca pe deplin treaba e rezolvata indiferent de tipul de vata.Zile bune va doresc.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de slavyk »

Am renunțat la vată, fie ea și japoneză, americană, sau de oricare. Ramîn la ceea ce prezentam aici http://www.rovapers.eu/accesorii-f13/in ... tml#p18932, adică Graham CelluCotton. Am luat Koh Gen Do, Muji, Puff de afară și de la noi dar nu suport să vad cum la tăiere pe uscat, sar particule de praf sau ce-or fi ele! Așa că prefer CelluCotton care este net superior atît la alimentare cît și ca ușurință în montaj iar ca preț, chiar adus din Polonia (http://ego2.pl/pl/warsztat/613-graham-cellucotton.html), nu se compară (părerile mele sunt subiective, bineînțeles). Cele 10 bucăți pe care le-am comandat acum aproape un an, dintre care cel puțin 5 au fost făcute cadou la prieteni, au fost de ajuns pînă acum iar un stoc nou, a sosit ieri.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de Drumetul »

E chiar ok. Am avut onoarea de a primi de la colegul Slavik o bucata generoasa. Desi mai densa decat bumbacul japonez se alimenteaza perfect cu full VG. E chiar perfect pentru anotimpul cald cand celelalte cam cedeaza. Am impartit si la altii, Slavik, din ea. Vorba aia: dar din dar...
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de slavyk »

Mi-a făcut plăcere, Drumețule! :)
Interesant la fitilul ăsta este faptul că trebuie "îndesat" în rezistență, spre deosebire de vatele de tot felul care trebuie să intre lejer. Cellucotton nu-și mărește volumul și își păstrează capilaritatea. Bine că au adus ai noștrii reselleri Fiber Freack... Cum ziceam, chestie de marketing, :P pieptănat, călcat, presat, împachetat și... 5€ pachetul!
Odată cu noua comandă de Graham CC, am luat și "Angel Hair" http://ego2.pl/pl/warsztat/636-angel-hair.html cică american, cunoscut ca și Pima Cotton, prelucrat doar mecanic, fără înălbitori sau alte tratamente chimice. Cred că soiul de bumbac din care se obține chestia asta, este diferit de cel comun deoarece firele sunt foarte lungi, foarte rezistente, deosebit de subțiri și foarte moi (foarfeca cu care tai deobicei CC-ul nu vrea deloc să taie flocii ăștia! sur1 Doar foarfeca de croitorie de 28cm antică și bine ascuțită reușește să-i taie dar la dimensiunile locului operației, este imposibil de utilizat). Cu chiu cu vai, am reușit să fac un fitil pentru KFL dar, surpriză, nu se udă cu lichid! Picăturile rămîn vreo două minute la suprafață pînă a fi absorbite. Odată amorsat, trage bine lichidul din tank. Mai bine decît vatele dar nu se compară cu CC. Am remarcat, deasemenea, și o modificare, nu neapărat neplăcută a gustului, înspre dulceag. Mai testez... Oricum, la un preț de aproape 10 ori mai mare față de GCC, are sens doar pentru satisfacerea curiozității. :jos
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de danny d »

Eu mi-am adus din Canada asa ceva http://www.veganstore.com/product/swiss ... acial-care. Am cumparat-o din Walmart cu 2 CAD punga. E preferata mea desi am avut aproape toate cele care se gasesc prin tara sau Polonia. E bumbac organic din USA fara alte gusturi, nu se prea umfla si capilaritate foarte buna.
ionutald84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Joi Iul 18, 2013 2:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de ionutald84 »

Salut Slavik, ai idee daca se mai gaseste pe site-ul mentionat de tine cellucotton? Eu am tot incercat dar nu gasesc nimic iar link-ul te trimite pe o pagina fara produs
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de slavyk »

Nu, din păcate nu mai este. Am găsit ceva pe amazon.co.uk. dar transportul este prohibitiv. Dacă în orașul tău ai DM, se găsește acolo.
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de iter8tor »

Slavyk, poti sa postezi, te rog, o poza cu ambalajul cellucotton de la DM?
Ms.

Sent from my G630-U20
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de slavyk »

Nu, nu pot pentru că nu mai am.

S500 tap-tap
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Inlocuitori silica

Mesaj de HORATUCU »

Arata ca in poza?. Sa stiu macar ce caut la DM.
Imagine
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns