Inox V2 0,4mm

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de bunescul »

Ufff.... iar cearta, macar daca ar fii o cearta constructiva.
Nu vreau sa-mi asum eu ingratul rol de a face "lumina", dar @cristian nu a facut dacat sa iti dea dreptate @alexinos.
A spus ca 500g = 500 ml. Nu inteleg de ce ai sarit asa..... :?
La fel ai sarit si la baza Avoria. Chiar nu inteleg ce polite aveti de platit.
Eu personal am apreciat postarile tale si linkurile respective, datorita tie am descoperit baza Avoria. Daca imi place sau nu e problema mea. Nu esti tu de vina, ca doar nu produci tu produsele respective. Fiecare este liber sa aleaga sau nu produse recomandate de alti useri.
Nu te-a acuzat nimeni de nimic.
Apreciem ce faci, dar nu te astepta sa primesti ode sau poeme pe un forum cel putin nu din partea mea. Cel mult pot sa iti acord un like.
Asa ca nu va suparati pe mine. Vapatul este o arta, ce e bun pentru mine poate nu-i bun pentru tine si viceversa.
Ma bucur cand cineva isi achizitioneaza ceva nou si testeaza inainte. Eram hotarat sa imi iau K4, datorita userilor care l-au achizitionat inaintea mea, am evitat sa dau banii pe K4.
Si jigniri de genul problemelor financiare nu cred ca isi au locul aici. Eu personal pot sa imi cumpar acum orice mod, dar consider ca totusi cateva sute de euro pe o baterie sau orice scula de vapat este o risipa de bani. Cu banii aia poate trai o luna un satuc din Africa. Asa ca ar trebuii sa mai invatam si valoarea banilor, nu sa epatam. Si unde? Pe un forum? :fft
Stima la toti useri, sa sa aveti aburi pufosi in continuare pe ce scule aveti voi, clone sau originale !
Vapez cu 25 watti frumosi
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Motanele, dupa cum se poate citi ce am scris, preferintele mele imi apartin. Poate pentru tine par "mishto", dar astea sunt si e problema mea cu ce vapez. Nu-ti place, ai optiunea ignore. Si sunt sigur ca nu sunt obligat sa am aceleasi pareri cu toata lumea pe banii si plamanii mei.
Din partea mea poti vapa si cu sarma de gard, atata timp cat optiunea iti apartine. Dar nu te astepta sa fac la fel.
Si apropos de mishto, nu-mi sta in caracter. Nici aprecierile la persoana nu ma caracterizeaza. Asa ca iti recomand ca reciproca sa fie valabila.
@bunescul> oricum toata lumea se face ca nu a inteles postul meu. Probabil ca ai dreptate, nu stiu nici eu ce polite sunt in joc. Sunt convins ca deja nu mai e cazul sa postez, las cunoscatorii - eu sunt amator in problemele de sarma.
Ce naiba, e normal ce se intampla doar sunt "sudist" vorba unui domn de pe forum.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de HORATUCU »

bunescul scrie:Ufff.... iar cearta, macar daca ar fii o cearta constructiva.
Ma bucur cand cineva isi achizitioneaza ceva nou si testeaza inainte. Eram hotarat sa imi iau K4, datorita userilor care l-au achizitionat inaintea mea, am evitat sa dau banii pe K4.
Si jigniri de genul problemelor financiare nu cred ca isi au locul aici. Eu personal pot sa imi cumpar acum orice mod, dar consider ca totusi cateva sute de euro pe o baterie sau orice scula de vapat este o risipa de bani. Cu banii aia poate trai o luna un satuc din Africa. Asa ca ar trebuii sa mai invatam si valoarea banilor, nu sa epatam. Si unde? Pe un forum? :fft
Stima la toti useri, sa sa aveti aburi pufosi in continuare pe ce scule aveti voi, clone sau originale !
bunescu-le, in mare iti dau si eu dreptate cand te referi la cheltuieli. Toata viata m-am uitat la fiecare banut, economii peste economii, sa nu fac risipa. Tu aici prezinti latura optimista a lucrurilor. Uite si varianta pesimista:
Cineva spunea pe buna dreptate ca banii pe care-i economisesti nu sunt ai tai. Sunt ai tai numai in momentul in care-i cheltuiesti. Daca maine cad pe strada definitiv, ce folos de prea multele abtineri. Eu am putine bucurii, dintre care una zilnica: vapatul. Daca pe asta nu o fac cum vrea inima mea, ce folos de toate. Daca ma gandesc cati bani am dat pe tigari pana acum, ma ia ameteala.
Si sa stii ca tu m-ai determinat sa-mi pun incepand de acum o semnatura la posturi.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Motanel05 »

Cristian, regret ca ai interpretat ca o ofensa personala ce am scris. NU am avut in intentie asa ceva si cer scuze daca te-am suparat cu ceva. In rest, toate cele bune!
PS: oare de ce suntem toti de pe aici atat de susceptibili, de suparaciosi si nemultumiti ?!? Creeam ca fiecare are dreptul sa-si spuna parerea (buna, rea ) si sa invete de la ceilalti cate ceva....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Si mie imi pare rau ca discutia a degenerat. Din punctul meu de vedere am acelasi respect pentru toti, si ca persoane si ca pareri.
Imi pare rau ca s-a ajuns aici.
Am iesit din subiect, chiar acum.
Dumu.inica placuta va doresc.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de bunescul »

HORATUCU scrie: Si sa stii ca tu m-ai determinat sa-mi pun incepand de acum o semnatura la posturi.
Un alt motto ar fi:
"Traieste azi ca si cum ar fii ultima zi''
Dar ce dracu facem daca trebuie sa traim o saptamana ?
horatucu-le cred ca ai si tu destui ani, la fel ca si mine.
Cand aveam 20 de ani spargeam tot intr-o seara, nu conta ca a doua zi trebuia sa imprumut tigari.
E..... acum am alte responsabilitati, alte prioritati. Asta nu inseamna ca trebuie sa luam moduri de sute de euro pe cand aproape acelasi lucru il fac si cele de 50 de euro. Daca mergem dupa principiul asta dai pe cel mai tare mod 300 Euro trebuie sa ai si cea mai tare masina in garaj (cel putin un Ferrari). Sa ne vedem lungul nasului totusi.
Altfel cadem in cealalta extrema, BMW in fata blocului de garsoniere.Sau nu mai avem bani de arome cum spunea un ''clasic'' pe aici.
Ori avem totul la superlativ, ori nu.
Si acum ca sa revenim ontopic, o sa fac o ''aroganta'' sa comand o sarma mai buna.
Acum folosesc kantal A1 de 0.3 mm.
Ce imbunatatire voi sesiza cu inoxul V2? Gust mai bun, TH mai puternic, durata de viata mai mare a rezistentei sau a mea?
Astea sunt informatiile care intereseaza tot poporul.
Asa cred ca ar trebui sa decurga discutia.
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de HORATUCU »

Pai nu prea am vazut sa foloseasca careva V2 inca. Singura descriere a facut-o Amonastro pentru V4. Nu parea ceva care sa-l entuziasmeze.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de bunescul »

Mulțumesc! O sa mai aștept atunci sa o încerce un utilizator mai experimentat. Eu degeaba o iau ca nu am experiență prea mare cu sârmele.

Send from my XIAOMI
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

Imi cer scuze la Cristian despre felul in care am abordat subiectul,eram in acel moment cu nervii la pamint.Sorry.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Motanel05 »

Ma bucur ca s-a reactivat aceasta discutie!
Au aparut intre timp multe noutati legate de "sarme" pentru rezistente. A testat cineva ceva dintre acestea? :
https://www.fasttech.com/products/3099/ ... ebuildable" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fasttech.com/products/3099/ ... tance-wire" onclick="window.open(this.href);return false;
Cred ca ar fi interesant de impartasit din experienta proprie tot ce este in legatura cu ele.
Deci, chiar va rog, hai sa spunem ce stim.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Tyrex »

Pentru ca e la moda offtopic-ul : Vreau si eu sa ma cert cu cineva . Voluntari ? :) Glumesc desigur. Daca tot era vorba de inox, vreau si eu o recomandare de setup cu inox pe Kayfun v4. Sunt curios ce aduce in plus fata de nichelina obisnuita.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de c__b »

Le am eu pe ambele, de pe fasttech. Doar ca titanul meu e de 0,2 ia inoxul e de 0,3.

Inoxul e inox. 10-12 spire pe 2,5 mm rezultă cca 1,2-1,4 ohmi. Se înnegrește după prima utilizare. E moale, până la primul dry-burn. Se încinge aproape instant.

Titanul e de unică folosință. Nu merge dry-burn pe el, se oxidează tot și pica jos. Am făcut tot vreo 12 spire pe 2,5 mm, am băgat cumva vată prin el. E funny! Primele 2-3 puffuri sunt mai aspre, după care aburul devin fin. Rezistenta la rece are undeva la 1,0-1,2 ohmi. După care urca pana la 1,6-1,8 ohmi.

Dacă e mai bun decât kanthalul? Nu știu! Va trebui ca la un moment dat s mă întorc la kanthal, să fac comparația. De la kanthal la inox/titan, e OK, nimic ciudat în gust.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Tyrex »

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am probat si eu sarma de inox luata de la un coleg polon. Cred ca anii de fumat mi-au atrofiat simturile pentru ca nu am simtit diferenta intre kanthal si inox. Revin dupa urmatorul setup.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

Au aparut si alte dimensiuni de sirma de inox - acum incepe la 0,2 mm si se termina la 0,6mm.Ca informatie este Inox V2.

http://www.imkereibedarf-tyroller.de/sh ... in_at%5D=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Scrie răspuns