Inox V2 0,4mm

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

Pentru cei interesati,cu toate ca aceasta pagina este in limba germana,aici se poate cumpara sirma de inox alimentar V2 la un pret de nimic :
http://www.imkereibedarf-tyroller.de/sh ... uct%5D=412" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: Sa vedeti cum incepe sa va placa germana.Deci pentru 500m de V2 platiti € 7,90 fara transport.Daca ma gindesc bine ei cer in jur de :
10m costa € 5,00
deci ca idee:
pentru 500m de V2 care costa € 7,90 ei (baietii destepti) ne vind noua cu € 250,00 - mda cam asta este treaba.
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Don Giovani69 »

Laudabila initiativa ta,cu toate ca ai omis ceva foarte important >
E vorba de 500 gr., nu de 500 m !!!
E o diferenta,nu?

http://www.imkereibedarf-tyroller.de/sh ... uct%5D=412" onclick="window.open(this.href);return false;
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Ia mai uite-te odata cu atentie:


Imagine

Cine greseste oare....

Parca acolo e 500 grame cu corespondent 500 m. Dar cu germana nu le am :HL

LE

Am gasit si aici:
http://www.stuparul.ro/rame-stupi/sarma-inox.html

Si baietii zic ca:

Inoxul are greutatea specifica de circa 8g/cmc. La o grosime de 0,4 mm rezulta circa 1 g/m. Pentru 1,2-1,4 kg de sarma lungimea firului va fi pe undeva la 1300-1400 m.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

Of, vedeti si tot eu sunt divina....:))))

Va rog sa imi iertati intentia,platiti in continuare :
€ 5,00 pentru 10m

Ma scuzati de intentie,au aparut profesorii....:)))
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Nu ai nici o vina, am postat ca sa arat ca e 1 gram la metru. Deci logic este ca la 500 g sunt 500 metri.
Sau pe celalat site 1.4 kg inseamna 1400 metri. (Oricum sarma lor e inox moale, pentru rame de stup, nu e buna cred pentru vapat.)
Daca ce calcule au facut ei sunt corecte, eu nu am calculat, am postat doar pentru ca cred ca nu ai gresit la calcule.

Numai bine!
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

Cristian V2 este V2 - aici nu se mai discuta - totusi apicultorii adevarati nu se minjesc cu aliaje sau mai bine zis s-ar minji ei numai ca albina nu se incurca ......deci ginditi dragilor......

Ca informatie pentru voi,cei din grupul Vapor Giant folosesc aceasta sirma de inox - care este laudata de ei - inca odata mentionez ca nu oblig pe nimeni sa achizitioneze asa ceva - a fost numai o informatie unde puteti economisi ceva bani.
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de danmcsd »

http://www.zivipf.com/epages/63862298.s ... a-0.40-10m" onclick="window.open(this.href);return false;

1 m = 0,47 €
Ideea este ca sarma tot sarma este. Nu cunteaza la ce se foloseste! Este buna la vapat....baga mare!. Ca si cu cablul de otel (pentru Genesis). Putin stiu ca-i facut pentru iahturi si mare sarata. Ca ajuta la vapat cu atat mai bine :). Doar nu noi reinventam "roata".
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Deci tocmi aratam ca ai avut dreptate ca 500 g sunt 500 m.
Am postat situl ala in romana ca acolo se vad calculele. Acela site este pentru apicultori: http://www.stuparul.ro/rame-stupi/sarma-inox.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu l-am postat ca sa cumpere cineva de acolo, nu stiu ce inox e, am postat doar CA SA ARAT CA NU AI GRESIT.

Nu te mai inteleg.....
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

cristian scrie:Nu ai nici o vina, am postat ca sa arat ca e 1 gram la metru. Deci logic este ca la 500 g sunt 500 metri.
Sau pe celalat site 1.4 kg inseamna 1400 metri. (Oricum sarma lor e inox moale, pentru rame de stup, nu e buna cred pentru vapat.)
Daca ce calcule au facut ei sunt corecte, eu nu am calculat, am postat doar pentru ca cred ca nu ai gresit la calcule.

Numai bine!
Aici postezi ca este moale:
Deci automat ceea ce am postat eu este de calitate rea.

Ce nu intelegi Cristian?
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de alexinos »

In concluzie nu mai am timp de pierdut.

Amestecam ca intodeauna clonele cu originalele si la urma urmei nu se mai cunoaste nimeni ce si cum.

Va doresc o seara placuta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Am specificat ca vorbeam de celallt site, romanesc, unde apicultorii au nevoie de inox moale -este exprimarea lor.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Drumetul »

Unii sufera grav de mania persecutiei. In loc de ironii ieftine mai bine ai citi cu atentie.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Motanel05 »

Baieti, dupa tabelul lui Mendeleev, simbolul "Ni" este pentru Nichel, iar simbolul "Cr" este pentru Crom. Conform aceleiasi stiinte, aceste metale sunt inoxidabile, adica mai simplu, nu se pot combina cu oxigenul, si sunt rezistente la contactul cu apa fara sa rugineasca. Cu aceste amanunte lamurite, va intreb, oare aceste "sarme" din acest aliaj, nu sunt bune de folosit la jucariile noastre? Eu va pot confirma ca da, si sunt foarte bune! Si sunt si in tara, si sunt si al naibii de ieftine! Si nu mai trebuie sa invatati si limbi straine pentru a cauta prin alta parte "sarme din inox". Asa ca, la capitolul sarme pentru rezistente, puteti cumpara de aici:

http://nichelina-cnc.ro/index.php?cPath=35_24" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu mai calculez cat rezulta pretul pe M liniar, dar oricum este in lei... :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de cristian »

Nu evorba de oxidat, chiar atata lucru stie orcine. In functie de compozitie, e mai maleabil sau nu. Si asta, pentru mine, conteaza cand fac un microcoil, ca sa nu fie mamaliga dar nici ca arcul sa sara de pe surubelnita.
Poate acum s-a inteles, daca nu, fac un desen.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Inox V2 0,4mm

Mesaj de Motanel05 »

"Nichelina 0,3mm NiCr6040". Are 60% Nichel, 40% Crom, daca vrei sa sti exact elasticitatea, vezi proprietatile mecano-fizice ale Nichelului si ale Cromului, astfel vei afla ce te intereseaza. Acum, nici prea tare, nici prea moale, nici prea mare, nici prea mica, parca suna a misto....
Din ce stiu eu, cele recomandate mai sus, sunt numai bune de folosit la banalele rezistente pentru vapat.
PS: pentru filete este foarte buna si ieftina asta:
http://nichelina-cnc.ro/product_info.ph ... cts_id=228" onclick="window.open(this.href);return false;
Scrie răspuns