Rezistențe din INOX

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Rezistențe din INOX

Mesaj de Amonastro »

N-am vrut să mai amestec lucrurile postând impresii despre inox într-o zonă dedicată de la bun început titanului
Am deschis un nou topic în care se va discuta cu precădere despre rezistențele din inox, întrucât se comportă diferit față de cele din kanthal.

Deocamdata am testat doar inoxul V4. Încă nu știu ce randament oferă și inoxul V2. Am comandat și promit să vă țin la curent.
Ca să păstrez cursivitatea celor spuse in topicul dedicat rezistențelor din titan, am luat cu copy-paste ultima mea postare și am adăugat o serie de completări.
Pe Provari P3 valoarea rezistenței din inox oscilează permanent între 1,3 Ohmi și 1,5 Ohmi (11 spire/burghiu de 2,5). Am setat modul pe 11 wați ca să pot păstra calitatea vaporilor. În volți aveam oscilații destul de mari. Curios lucru... rezistența citită pe mod fără vată și lichid are 1,7 Ohmi, iar după completarea setup-ului scade la 1,4 Ohmi. Pe dry-burn o ia razna de tot. Am avut și 2 Ohmi în gol, după ce am înroșit-o vreo 10-15 secunde.
S-a umplut de negreală în câteva zile exact ca și cea din kanthal. Depunerile sunt numai și numai din cauza lichidului.

Update:
După fix 7 zile de vapat pe o rezistență de 1,4 Ohmi (inox V4 / cca 25 ml de lichid / bază eCig), randamentul scade brusc. Am schimbat doar vata și nu am obținut ce-mi doream. Apoi am schimbat și rezistența iar lucrurile au revenit la normal. Depunerile de negreală de pe inox nu dispar după dry-burn. Inoxul rămâne în continuare negru, ofera aburi gârlă dar scade la jumătate valoarea TH-ului.
Sunt curios dacă și inoxul V2 se comportă la fel. Am lansat o comandă și o aștept cu nerăbdare.
padrino
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mie Noi 27, 2013 9:53 pm

Re: Rezistențe din INOX

Mesaj de padrino »

25ml÷7zile=3.57ml/zi...in alt topic ne spuneati ca vapati cam 1 ml pe zi...chiar mai putin :) . Aici sau dincolo e ceva gresit :) .
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Rezistențe din INOX

Mesaj de Amonastro »

padrino scrie:25ml÷7zile=3.57ml/zi...in alt topic ne spuneati ca vapati cam 1 ml pe zi...chiar mai putin :) . Aici sau dincolo e ceva gresit :) .
Asta a fost în perioada în care eram pe un tratament pentru gât. Am trecut apoi la 3-4 ml/zi, doza uzuală. Am rămas cu o aciditate ușoară și cu o oarecare senzație de uscăciune pe gât.
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Rezistențe din INOX

Mesaj de Amonastro »

Așa arată rezistența mea din inox după 7 zile de utilizare,... și câteva reprize de dy-burn pe 6V.
Imagine
Este foarte posibil să se fi rablagit în halul ăsta din cauza bazei eCig pe care o folosesc. Din câte am observat de-a lungul timpului nu este un lichid tocmai curat, dar l-am folosit cu plăcere pentru că nu mi-a amplificat prea tare refluxul gastroesofagian și senzația de uscăciune din gât.
Scrie răspuns