Titan

Discutii despre silica, kanthal, mesh, nichelina si altele
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Titan

Mesaj de Amonastro »

Astăzi mi-a venit pachețelul și am încercat din prima sârma din inox. 11 spire pe burghiu de 2,5 (1,5 Ohmi) și vată japoneză. Aburi groși, TH perfec pentru o bază de 6mg și niciun gust suspect. De 3 zile mă tot chinuiam cu setările pe Kayfun lite și nu eram deloc mulțumit. Parcă dintr-odată nu-mi mai ieșea nimic bun. Ba nu se alimenta corect (ce-i drept am dat-o în bară și cu baza eCig VG care e groasă ca mierea de albine), ba nu aveam vapori suficienți cu bază King Vapure, ba lipsea cu desăvârșire TH-ul... Toate încercările mele erau un fiasco.
Sârma din inox m-a salvat! Este puțin mai elastică decât kanthal-ul, dar chiar și așa spirele rezistenței se aranjează foarte ușor cu penseta după înroșire pe mod. Practic, am înroșit-o și strâns-o o singură dată iar spirele s-au aliniat la fix.
După câteva pufăituri de test am repetat același setup cu sârmă kanthal (mai puține spire / rezistență de 1,5 Ohmi). Rezultatul a fost dezastruos...
I-am refăcut setup-ul cu inox și deocamdată mă voi opri aici. Vreau să văd cum se comportă în următoarele 7 zile... Mă interesează depunerile de negreală, cât este de constant volumul de aburi și ce se întâmpla cu gustul în tot acest interval de timp. Titanul va rămâne în stand-by pentru o perioadă nedeterminată de timp...
bogdan123
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 11:51 am
Localitate: rm valcea

Re: Titan

Mesaj de bogdan123 »

Parerea mea ca rezistenta ar trebi schimbata mai des de 2 saptamani.eu schimb bumbacul in fiecare zi si kanthalul la 2-3 zile pentru a avea mereu abur proaspat.nu cred ca daca e din titan va rezista 2 saptamani dar bineinteles trebuie probat..
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Titan

Mesaj de Amonastro »

I-am cumpărat un Kayfun lite și soției, așa că am probat sârma din titan. Un dezastru! Are o elasticitate foarte mare. Am reușit să o prind în șuruburi, dar s-a deformat imediat ce am scos burghiul. Apoi am încercat o rezistență după ce am înroșit sârma în foc și am constatat că devine casantă. Într-un final m-am gândit sa o rulez pe burghiul fierbinte. A mers, și-a păstrat forma, dar după ce am înroșit-o pe mod și am strâns spirele cu penseta, s-a deformat. Spirele s-au încălecat între ele, și-au schimbat circumferința aiurea și în loc de rezistență m-am pomenit cu un moț. Pe scurt, sârma din titan este dificilă. Nu mai încerc și alte setări. Atâta vreme cât devine casantă după expunerea la temperaturi înalte, nu mă mai interesează.
Lucrând la setup-ul atomizorului soției, am constatat că sârma din inox înroșită în foc prinde pe alocuri o culoare asemănătoare cuprului.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Titan

Mesaj de slavyk »

Nu am sîrmă din titan dar am încercat cu Kanthal... Încercă să răsucești în jurul propriei axe sîrma ta de titan, la Kanthal rezultatul este spectaculos... un fir de aprox. 500mm rămîne aproape orizontal, ținut de unul dintre capete.
[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Titan

Mesaj de Valahul »

Azi am primit si eu sarmele din SS Wire-V4A [inox chirurgical - 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2), AISI 316L, materialul din care este facut si Kayfun V4], Titanium Wire-Gr2 si Ni200 dupa aproape o luna de la comanda.
Culmea este ca eu i-am zis lui Amonastro despre ele, el comandandu-le dupa mine, dar primindu-le inaintea mea cu cateva zile...
Ei, cine are pile la posta are... :D
Deocamdata abia am terminat de facut un microcoil pe K4, cu inox, 0,29 mm, burgiu de 3mm, 11 spire, 1,6 ohmi.
Primele impresii: inoxul este mai maleabil un pic, dar in spirala o idee mai elastic. Se comporta bine, dar ce am remarcat - gust diferit fata de Kanthal, mai curat. Iar volumul de abur dat este mai mare la aceasi ohmi si wattaj.
Urmeaza titanul la testat, dar asta cand vine Taifun V2.
Dupa ce voi folosi mai mult inoxul, revin cu pareri.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: Titan

Mesaj de Amonastro »

Am observat pe Provari P3 că valoarea rezistenței din inox oscilează permanent între 1,3 Ohmi și 1,5 Ohmi. Am setat modul pe 11 wați ca să pot păstra calitatea vaporilor. În volți aveam oscilații destul de mari.
Rezistența din inox se înegrește la fel ca și cea din kanthal. Depunerile sunt numai și numai din cauza lichidului.
wiseguy0106
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:26 pm

Re: Titan

Mesaj de wiseguy0106 »

Vad ca nu a mai scris nimeni de mult pe aici dar banuiesc ca ati mai aprofundat experinta cu titanul.
Nu stiu cum era sarma de titan ready sau grade 2 dar cea grade 1 este foarte buna. E usor de lucrat cu ea si reda aroma mult mai bine decat kanthal sau nichrome dupa parerea mea. Dupa 5 luni de temp control oricum nu m-as mai intoarce la vapatul fara temp control de buna voie nici in ruptul capului. Rezistentele si dupa o luna de zile sunt la fel ca in prima zi. Eu le curat sub jet de apa cu o periuta si sunt ca noi.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Titan

Mesaj de slavyk »

Normal că nu s-a scris... Pe vremea cînd a fost deschis topic-ul, nu se prea știa (și exista) TC. Chiar și acum, foarte puțini reselleri, specifică faptul că sîrma vîndută de ei, nu se pretează pentru TC!. Excepțiile pe care le știu eu sunt: http://www.esmokeguru.com/en/zubehoer-d ... ire-de-en/, http://www.stealthvape.co.uk/wire/media ... anium-wire
wiseguy0106
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:26 pm

Re: Titan

Mesaj de wiseguy0106 »

Eu am luat de aici [url]http://www.wireandstuff.co.uk/products/ ... SID=66[url] dar are cam mult ulei pe el. Cred ca o sa incerc si de la stealthvape. Au si TI01 si un aliaj NiFe care ar trebui sa fie ceva intre Ti si Ni200.
andreidan23
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Joi Noi 19, 2015 12:20 pm

Re: Titan

Mesaj de andreidan23 »

Salutare.
De doua zile am ca setup pe un Goliath V2 un dual coil de titan 0.28ga, 8 spire/2.5mm, la 0.36ohm. Cantitatea de vapori este net superioara kanthal-ului si Ni, fara alte arome suspecte ca in cazul nichel-ului.
Am avut o singura surpriza si anume ca atunci cand am stat mai mult afara la temperatura de -5grade, cand am incercat sa vapez scotea o cantitate foarte mica de vapori aproape inexistenti. Cred ca la temperaturi scazute TC-ul pe titan nu functioneaza.
Daca are ulei pe el, unii vaperi il curata cu o bucata de vata sterila imbibata in spirt.
Ce am mai gasit pe alte forum-uri din afara, se recomanda utilizarea firului de titan exclusiv TC.
De gasit l-am gasit pe voore.ro la un pret destul de rezonabil.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Titan

Mesaj de slavyk »

"Surpriza" este absolut normală dar rezolvarea este simplă: un fire scurt în Power Mode după care îl treci în TC. Verificat la -15C. Asta, dacă nu ai ceva probleme cu contactele de pe traseul electric.
Altă soluție este acea de a mări puterea dacă ai mod cu putere reglabilă în TC. Dacă ai iStick 40w, se rezolvă de la sine, fără alte giumbușluguri, dă și el cît poate.
Scrie răspuns