The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Valahul »

Scuze, oboseala 3 euro - 14 lei.
Cu transport in tara 5 lei = 19 lei, deci totalul.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Mar1o »

e foarte aproape de pretul lui Kayfun Lite. Prea aproape. Air control pare a fi o treaba interesanta, dar oare chiar asa de aerat o fi KFL cat sa se impuna reglaj?
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Valahul »

Mar1o scrie:e foarte aproape de pretul lui Kayfun Lite. Prea aproape. Air control pare a fi o treaba interesanta, dar oare chiar asa de aerat o fi KFL cat sa se impuna reglaj?
Parerea mea e ca Rusianul e mai bun decat litle-ul.
Spunea cineva pe aici, cred ca gonzales, in toata treaba asta e mana creatorului Kayfun-ului, Serghei. Face un ban peste asociatii nemti...
Prea a iesit treba super pentru China, impun preturi minime la resell...
Ceva e putred...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Mar1o »

O fi putred. Sau in sfarsit invata China joaca premium. Nu e mai fain cu banul inainte? Merge de mii de ani, de ce nu ar merge si acu? :)

Inteleg, vreau Ithaka si nu am bani de dat pe ea, merge si Tobeco de pe fasttech la o mica fractie de pret.Dar aici vorbim de doar cativa euri... aici e dilema mea. Designed in Russia/ Made in Germany la 80 si ceva cu transport sau Designed in (...) PROBABIL ar putea ipotetic sa fie Serghei (sau NU) si facut in marele judet China. Pentru ~10 euri? BMW sau CEO? Macar de-ar fi la fel de mica diferenta de pret....
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de gonzales89 »

Mar1o scrie:Air control pare a fi o treaba interesanta, dar oare chiar asa de aerat o fi KFL cat sa se impuna reglaj?
Nu neaparat, dar la Kayfun reglajul de aer joaca si rolul de control al lichidului: cu cat ... strangi surubul :lol: cu atat depresiunea(la suctiune) in camera de ardere creste si implicit, cantitatea de lichid. In cazul unui lichid mai gros, poate fi acel ceva care face diferenta! Si reglajul pinului pozitiv este inca un avantaj.

Cheers,
gonzales89
Imagine
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Mar1o »

OK. Dupa ce vor apare mai multe pe piata si se va mai imprastia "aura" asta de mister - artificiala, parerea mea - cu siguranta vom avea parte de opinii la rece, de la cei care le au in ambele variante - ruso-nemtzeasca si chinezeasca.

De ce zic artificiala - pai e clar ca e indusa. In China exista capacitate de productie cat sa satisfaca toate "pre-order-urile" astea, maine. Hai in 48 ore. Cine ma contrazice nu a vazut live si la fatza locului cum intr-un garaj mai mare intre rufe la uscat 5-6 cnc-uri scuipa non-stop mici piese filetate de bronz, executate aproape bine :)
Dar e mai cool asa, nu? Pre order, asteptare, senzatia asta de greu de obtinut si vezi mama mea "premium". Tot clone sunt nene.... pariu ca in maxim 6 luni apar pe fasttech&co pe la maxim 35-40 dolari?

LE: daca am suparat cumva pe cineva, rog a se sterge. As aprecia totusi explicatii pe PM.
alexparazit

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de alexparazit »

pariu ca in maxim 6 luni apar pe fasttech&co pe la maxim 35-40 dolari?
foarte corect ,dar multi nu vor sa astepte atat. vor produsul cat e ''cald'' , peste 6luni sigur vor fi alte ''noutati'' de achizitionat .daca peste 6luni ajunge 10euro ,si altu a dat 70 acum nu inseamna ca a luat vreo teapa sau ala care asteapta si-l ia cu 10euro a facut vreo afacere buna. :)
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Valahul »

De acord cu Alex. +3.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de Mar1o »

@alex - total de acord. Intentia mea nu e sa denigrez in vreun fel Russianul, doar sa mai torn nitica apa rece peste o aparenta infierbantare pe care o vad in jurul lui. Corect, daca piticii ard de nerabdare sa incerce "noul" produs, nu mai conteaza daca e 70 sau 40... ce dracu mai inseamna 30 Euri in ziua de azi... dar produsul in sine nu e nou. El exista, unii probabil nu au dormit noptile sa-l creeze si sa-l aduca la versiunea la care e acum. Astia ce fac? Il copie, probabil bine, si dupa aia umfla pretul prin crearea "aurei" astea false de care povesteam mai sus. In capul meu, e o clona, marketata neasteptat de bine pentru originea ei, cu un pret prea mare si cu variatiile de calitate in acelasi lot caracteristice Chinei. Ca o fi sau nu o tzeapa de 70 euri sau o afacere de 40-50, abia la rece se va vedea, peste vreo cateva luni.
alexparazit

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de alexparazit »

un review complet la russian pt cine are rabdare.

[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de gonzales89 »

Ma bucur sa vad ca Russianul este de fapt chiar un Kayfun, si la exterior, si la interior. Daca filetele sunt la fel ca ale Kayfunului, nu este nevoie sa strangi capacul camerei de ardere "cu picioarele"(cum face P.B :lol: ). Setupul pe care l-a facut a fost unul de tot r....ul(la tipul ala de setup, capetele rezistentei nu sunt pe aceeasi parte) - se vede ca nu prea s-a documentat! Dar sa-l iertam, fiind prima data cand a pus mana pe asa ceva, original sau clona. Oricum, impresiile pertinente vor aparea abia dupa primul lot livrat, de la utilizatori.

Cheers,
gonzales89
Imagine
alexparazit

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de alexparazit »

deci eram curios sa vad daca am aruncat banii aiurea cu russianu asta, asa ca am luat un kayfun lite sa vad : e sau nu e ceva de SM asta? si da...este. aty-ul ''da'' asa cum ar trebui ,fara scurgeri/dryhit ,simplu si eficient. cu 4 spire nicr 0,2 silica 1,5*3 " onclick="window.open(this.href);return false; . cu mustiucul standard e prea aerat pt mine. il folosesc cu un mustiuc cu tiraj reglabil de la vapez. russianul are reglaj propriu deci nu vor fi probleme :)
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de maxcad »

se pare ca pe 10 va apare la vapers one
doamne ajuta
alexparazit

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de alexparazit »

maxcad scrie:se pare ca pe 10 va apare la vapers one
doamne ajuta
am vz ca asa se zice...orice e posibil. poate au comandat ei vrun lot separat ...russianu ''original'' e programat intre 20-30 sept.
off- v1 au cazut in ochii mei dupa faza cu euforia. adica la ei e copia perfecta , la vapez e aia nasoala :lol: ...sa fim seriosi. si 2- au scoruri peste vapez ...naaaa :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: The Russian 91% - replica mai buna decat originalul!

Mesaj de gonzales89 »

Alex, n-ai mai avut rabdare ;) Sa-l folosesti cu placere! D$K "fgure of 8" este intr-adevar un setup foarte eficient daca il faci cum trebuie. Poti incerca si setup-ul "gonzales89" :lol:
Din silica de 1.0, faci doua fundite(separate) si bobinezi usor peste amandoua, terminand infasurarea cu capetele sarmei pe aceeasi parte, ca la "figure of 8". Obtii astfel un setup cu 6x1 silica si patru lobi. Fixezi si ridici rezistenta tot asa ca la "8", apoi strangi lobii (ca sa-i scurtezi) si tai capetele in exces. Pliezi lobii umeziti in lichid in sus si montezi camera de ardere. La final "apleci" cate doi lobi opusi(stanga-dreapta) in fantele de alimentare, fara sa obturezi gaurile pt. lichid.

Cheers,
gonzales89
Imagine
Scrie răspuns