eCig Terminator Tank TT2

Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de daniel1984 »

Valahul scrie:Daniel, daca timpul iti permite, deschide-i lui killa un topic si prezinta cum ai facut modificare, ca pare foarte interesant.
Daca merge, o fac si eu urgent.
Vad ca ai luat tankul de provari, si nu AGR-ul.
Si eu filasem prima data cel de provari.
E mai bun decat AGR-ul de nu l-ai luat pe el?
E finisat ok?
nu este mai bun, e un simplu tank e mai frumos dar garniturile sunt cam subtirele auneca usor
si e bine lucrat, am avut si eu AGR-ul dar nu-mi placea partea de sus dreapta......
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de daniel1984 »

Imagine
pt ca am ramas fara pastila din ceramica eu am folosit o capatina de la protank , la voi nu este necesar daca nu ati avut probleme cu ceramica , ideea care este trebuie sa scoateti pinul central in care se infige ceramica si sa taiati cam jumate din el apoi si la ceramica pt a se alinia ceramica cu restul bazei.
Imagine
apoi unde sunt deja santurile trebuiesc adancite si eventual largite pt ca atunci cand lasi moatele mai lungi sa aiba loc sa se umezeasca , cu grija sa nu le face-ti prea mari, ganditiva la o anumita marime pe care o foositi la snur si apoi face-ti santul , acel sant trebuie sa fie pana la baza unde nu este filet si eventual polizat in unghi pt ca snurul sa nu fie sugrumat cand punem partea de sus (oricum eu o las putin desfiletat ca sa se alimenteze mai bine deoarece sunt pe mecanic si arde nu se joaca , pe electronica poate nu este necesar )
Imagine
acesta este suportul pe post de ceramica modificat , adica i-am luat buza aceea si am largit putin spatiu pt a putea monta un snur mai gros , nu este musai fa face-ti ca mine , puteti folosi ceramica , dar na la mine sa spart......
Imagine
si aici avem suportul modificat plus un distantier care sa tina firul negativ pe corp si in acelas timp sa faca contact si cu interiorul corpului killa , iar pozitivul vine prins de pinul central totul fiind prin inbuxare
Imagine
acesta este rezistenta deja confectionata , lasand mustatile lungi pt a pozitiona pe corp killa apoi le taiem la fata cu corpul killa
Imagine
aici este garnitura aceea de care vorbeam care etansaza cele 2 corpuri pe unde intra lichidul, puteti folosi lejer o garnitura de la un mustuc
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de daniel1984 »

Imagine
dupa cum se vede am lasat la final taierea celor 2 moate, puteti sa nu le taiati dar mie nu-mi placea sa le vad atarnate
Imagine
parca e mai frumos asa , nu cred ca se alimenteaza mai repede daca stau atarnache.....
Imagine
si acesta e finalul pe noul meu mod mecanic din aluminiu , arata bestial si merge ok.
scopul acesteimodificari : e mult mai usor de facut setup-ul , ai mai mult spatiu , este un principiu mult mai usor si care da mai multe roade (cel putin la mine da cum ar trebui sa dea gen un aga-t),
in caz de puneti un snur mai gros si nu e spatiu puteti incerca dupa ce ati strans capacul pe care vine mustucul sa dati semn si sa-l polizati in dreptul santurilor pt a avea spatiu mai mult ca sa nu mai stati cu el desfacut cum fac eu , dar in urma acestei modificari nu mai ai control asupra lichidului dispare reglajul in functie de vascozitatea lichiduli
Bafta si spor la modificat unde este cazul.....
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

De 2 zile ma chinui sa setez avionul asta si nu reusesc.
Imi da gust de ars sau se supraalimenteaza.
Unde gresesc?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de daniel1984 »

Rica scrie:De 2 zile ma chinui sa setez avionul asta si nu reusesc.
Imi da gust de ars sau se supraalimenteaza.
Unde gresesc?
Pai cum incerci sa-l setezi, cu el original sau modificat
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

Original.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de daniel1984 »

In cazul acesta vezi cu reglajrle alea, nu am apucat sa-l folosesc original ca mi sa rupt ceramica....
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

Alte sfaturi?
Multumesc anticipat.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de slavyk »

[youtube][/youtube]
Tank-ul trebuie umplut doar la 75%.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

De ce decat 75%?
Eu m-am bucurat ca scap de sticluta cu rezervorul asa mare. :(
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de slavyk »

Presiunea coloanei de lichid. E valabil pentru toate carto-tancurile folosite atat cu cartomizoare cat si cu atomizoare cu ceramica CE2 (Killer, Diver, Killa', si mai nou, Sophia). De asemenea, chiar daca are port de umplere, trebuie ca gaura de alimentare a atomizoului sa nu fie in contact cu lichidul. In cazul TT2, inchizi complet alimentarea.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

Multumesc Slavyk pentru link.
Am refacut atomizorul lasat aseara bucati.
Am o corectura la cele scrise mai sus, silica se alimenteaza prin cele doua gauri de sub bulb si aerul prin pinul central inta direct pe rezistenta.
Aburul este rece nu cald datorita tevii lungi are timp sa se raceasca.
Neavand cu ce suba rezisitv-non rezistiv am folosit decat rezisti de 0.2 si am o rezistenta per tota de 1.8 ohmi.
Abur slabut datorita pierderilor pe picioruse dar aromat si cu gust de ars, slabut, dar prezent, tot datorita picioruselor. Cred ca gustul de ars dispare o data cu picioruse non rezistive.
Nu am folosit banda de teflon, merge fara.
O intrebare: romanii sunt mai... fraieri?
Atomizorul meu nu are pinul central telescopic si daca vreau mai multa zeama pierd contactul.
O rugaminte la cei care au cu ce suda firele: puteti sa imi faceti cateva bucati de rezistenta de 1.8 cu kantal de 0.2 si nerezistiv de 0.2?
Vreau sa vad diferentele la rezistente.
Aburi densi.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

Dupa cateva ore de utilizare am mai descoperit una alta.
Doua dezavantaje:
1. se incalzeste tare partea de jos. Mi-a intrat alarma de la eVic in functiune.
Sper sa dispara o data cu rezistenta refacuta, rezistiv in ceramica si nerezistiv in afara.
2. se rasuceste usor si daca nu esti atent ori il ineci, ori se subalimenteaza si te rupe cu gust de ars.
Eu ma joc in timp ce trag cu mustiucul si il rasucesc de ii sar capacele. :oops:
Tre sa ma dezobisnuiesc de asta sau sa schimb aty. :lol:
Eu mi-am luat un punct de reper pe tubul central si butonul mod-ului si incerc sa il tin pe linie, asta cand imi amintesc :mrgreen: .
Avantaj, pare sa aibe un consum de zeama sub media cu care ma obisnuisem, 3-4 ml/zi.
Cred ca avantajul asta va disparea dupa refacerea rezistentei crescand suprafata de contact dintre silica si kantal si va rezulta mai mult abur si un consm normal, sper. :mrgreen:
Mutltumesc colegului care ma ajuta cu sudarea/lipirea N-R-N. Nu ii dau numele ca am primit oferta pe MP.
Revin dupa rebilduire. :D (astept limbistii sa ma corecteze ;) )

Aaaaaaaaa si cel mai mare dezavantaj este ca e mai greu decat eVic-ul. Are tendinta de a fi Hopa-Mitica, cap greu, tub usor, noroc cu suportul de la Daniel, acum isi are rostul si este folosit la altceva decat la tinut floricele. :mrgreen: :lol:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

Am facut rezistenta cu picioruse nerezistive, nu se mai incalzeste asa tare partea de jos.
Nu imi place cum se alimenteaza si daca vreau sa maresc debitul de zeama oierde contactul cu pinul centra, pin care cum va spuneam mai sus nu este telescopic.
cum pot sa il fac telescopic sa nu mai piarda contactul?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: eCig Terminator Tank TT2

Mesaj de Rica »

@slavyk coloana de lichid, presiunea pe care o face nu are treaba.
Am folosit avionul asta cu tubul mare plin si a fost ok, nu a curs.
Am zis sa incerc tubul mic si a curs tot pe jos, fara oprire.
Am folosit aceeasi baza, setare... etc.
Asta are personalitatea lui si cand nu ii comvine ceva se revolta si da peste. :lol:
Parerea mea este ca nu trebuie scos capacul de sus pentru umplere, cand pun capacul atunci incepe sa curga, probabil face presiune care nu are pe unde sa se duca.
Cand umplu cu seringa pe la surub merge perfect.
Mai studiez si mai vars ceva zeama pana ii dau de cap si revin cad mai descopar cate ceva.

APP: Valahule la consumul pe zi se pune si ce varsam zilnic?
Daca da pot spune mie mi-a crescut consumul cu peste 3 ml/ zi. :lol:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Scrie răspuns