Provari Radius

Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Slavyk nu am cum sa fac aceasta comparatie pentru ca nu detin iStick si nici nu am de gind sa il cumpar.Comparatile facute de mine sunt de la modurile pe care le detin si sunt zilnic folosite.Eu nu imi dau cu parerea din ceea ce citesc pe net in cazul modurilor ci din experienta prin folosirea lor.Reviewew-erii sunt platiti pentru ceea ce fac si nu cred ca mereu este adevarul spus.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Provari Radius

Mesaj de aisman »

alexinos scrie: De acord cu AWE - in ziua de azi este DNA200 la putere - sunt prea putini cei care il detin si prea putini cei care vor spune adevarul despre el.
Va pot spune - am testat mod cu SX350 nu cu control de temperatura si nu se compara cu DNA - da altfel.Cum se manifesta in control de temperatura nu stiu inca,stiu ca : 2 x 18650 da cam 100W si este destul sau chiar prea mult pentru mine.
Personal daca ar fi sa aleg intre provape si dna200 as alege de fiecare data DNA200. Merge impecabil atat in Temp Control cat si in Power Mode.
Il folosesc de aproximativ 2 saptamani si nu am intampinat nici una din erorile DNA40-ului care sunt multe. Evolv a dat lovitura cu acest DNA200.
Si inca ceva, de ce sa ma limitez la 40w, chiar daca nu i-as folosi, la DNA am inca 160w de rezerva TC cu absolut toate firele care pot face acest lucru, si cu ajutorul Escribe-ului voi putea pe viitor sa folosesc alte fire care se vor descoperi.
PROVAPE-EVOLV: 0-1 din punctul meu de vedere :fft :fft :fft
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Aisman nu am testat DNA200 - ma bucur sa aud ca merge impecabil,era chiar de asteptat din partea la Evolv.Bine acum nu trebuie sa punctam Provape-Evolv cu 0 - 1 tinind cont de puterea lui Radius 40W - dar sa asteptam sa apara.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Provari Radius

Mesaj de c__b »

alexinos scrie:...

Acum eu nu fac reclama Provape,detin Provape de 1 an - nu am probleme si functioneaza ca in prima zi.

...
Dețin SX350 clasic (display patrat, 0,69", 50W) de mai bine de un an. Băgat intr-un boxmod DIY de mine. Nu am avut și nu am nici cea mai mic problemă cu el, livrează constant și consistent până la 60W (cu upgrade de firmware), și până la 0,15 ohmi. Alt motiv pentru a cumpăra provari?


alexinos scrie:...

Va pot spune - am testat mod cu SX350 nu cu control de temperatura si nu se compara cu DNA - da altfel.
...
Eu nu am testat, ci il folosesc zilnic în paralel cu două DNA30 (ultima electronică de DNA30 , scoasă dintr-un VaporShark, am cumparat-o la jenanta sumă de 70 lei, cu tot cu transport...). Și da, recunosc, DNA da altfel. Pe rezistent de pete un ohm. Mai... pufos, mai smooth. Plus ca DNA are cutoff la 25 secunde, ceea c îl face perfect pentru pufăială și pentru MTL. În schimb SX se pretează de minune la 24-35W, în compania unui dripper Veritas, cu o rezistență single de 0,3-0,4 ohmi. Sau în compania unui Vertex Mini, pe dual coil, la 0,2 ohmi si la 50-55W. Cred ca aici și Radius-ul a rămas de căruță...

Deci, fără a avea nimic personal cu nimeni, pentru ce ar trebui să cumpăr un provari? Când în jur sunt atâtea alternative cu un raport preț/calitate mult, mult mai bun?
Inteleg ca în vremurile apuse nu aveai ce să alegi, decât ego, noego, vmax, zmax, vamo, lavatube, mecanic, iar provari, pe bun dreptate era rege. Însă lucrurile au evoluat. Provari, în opinia mea, seamana din ce în ce mai mult cu Nokia. Doar ca nu mai sunt în epoca telefoanelor cu butoane. Sau cu Blackberry. Doar ca acum toți oferă push mail.

Btw, ar trebui să încerci un Dicodes, tot format tubular, tot bine lucrat, mai mic decât un Provari, și mult mai evoluat. Pe lanaga dicodes, provari apare ca un biet biplan față de un turbojet.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Provari Radius

Mesaj de Sanitarium »

c__b scrie: Deci, fără a avea nimic personal cu nimeni, pentru ce ar trebui să cumpăr un provari?
pai si de ce trebuie sa cumperi un provari? cine te obliga?
nu inteleg!
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Este deja la vinzare...:))) nu se baga nimeni?????
Scrie răspuns