Provari Radius

Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Salut,se pare ca nici ProVape nu doarme.

" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Provari Radius

Mesaj de dan1978 »

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

"This is the ProVari Radius in Onyx Black. The top, bottom and button plate are Stainless Steel and the body is made of a strong and light weight polycarbonate that won't chip, flake or peel (the color is all the way through). The device is very comfortable to hold and no taller than a ProVari Mini. You will also notice the large main button, which is easy to find and comfy as well. For those who like buttons that click, we offer the best of both. The large main button is our classic style button and the two smaller buttons are clicky."
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Datorita lui dan1978 avem si ceva poze.Acum sa asteptam si ce poate face acest mod - se spune ca in ca.7 zile von avea mai multe detalii.
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Provari Radius

Mesaj de dan1978 »

[youtube][/youtube]

http://www.provape.com/provari-radius-s/100.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Provari Radius

Mesaj de c__b »

40W fără temp control, 25R under the hood. $200.

Parcă tot atât e și un SX Mini M class, doar ca ăla a apărut cam acum vreun an, are 60W by default, cu posibilitate de 150W (tub de extensie plus firmware upgrade), body full metal, un an garanție, si mai are si temp control.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Provari Radius

Mesaj de Sanitarium »

c__b scrie:40W fără temp control, 25R under the hood. $200.

Parcă tot atât e și un SX Mini M class, doar ca ăla a apărut cam acum vreun an, are 60W by default, cu posibilitate de 150W (tub de extensie plus firmware upgrade), body full metal, un an garanție, si mai are si temp control.
60w e prea mult pentru majoritatea dintre noi, sa nu mai spun de 150w, upgrade se poate face si la Radius, full metal inseamna greutate in plus, iar acum se poarta modurile cat mai usoare, garantie o sa aiba si Radiusul un an, cu posibilitate de prelungire, iar temp controlul e o porcarie.
am vazut sx mini-uri la prieteni care arata ca dupa razboi dupa cateva luni de utilizare, Radius-ul, sa fii sigur ca o sa fie mult mai rezistent, plus ca vine si cu acumulator.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Nu stiu citi dintre noi au avut ocazia de a tine in mina un SX Mini - va pot spune ca este foarte greu mult mai greu decit VaporFlask care are 2 x 18650.
Sa revenim la Radius care este deja bagat in shop la hisvape.de cu un pret de € 199,00 si va fi in 2 saptamini de cumparat - se spune la inceputul lui noiembrie.Cred ca este un mod foarte usor,electronica nu ne va dezamagi si foarte bine lucrat.Pentru mine temperatur controlul nu ma pasioneaza cu toate ca de un am am posibilitatea de al folosi - mie unul nu imi place cum da si Ni nu prea ma intereseaza - dar asta sunt eu.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Provari Radius

Mesaj de AWE »

Nu arata rau cutiuta, sunt convins ca e lucrata impecabil de asemenea.

Totusi am cateva probleme legate de ea, chiar inainte sa apara live in magazine:

- Ecranul ala mic... Dafuq, cat costa in plus sa pui un oled decent unde sa nu astepti 20 de secunde pana scroll-uie la partea de informatie care te intereseaza?
- Conexiunea pt atomizor: acelasi rahat de oring in loc de un sistem sanatos pe arc?
- Din nou conexiunea, de ce standard P3 si adaptor 510 si nu invers? P3 nu e nici pe departe un standard, 99,999% din atomizoarele de pe piata folosesc the good ol' 510...
- 40w poate fi un no-go pentru multi, eu personal nu prea trec de 25-30w dar sunt sub-ohmeri pt care nu e suficient.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Provari Radius

Mesaj de Motanel05 »

Din "barfele" de pe net, cele aratate mai sus, majoritatea spun ca se datoreaza faptului ca nu au reusit sa gaseasca o colaborare directa cu Evolv. Bineinteles, vorba fiind de bani, chinezu a platit mai bine. Pacat, o colaborare Provari-Evolv ar fi facut un produs fantastic.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Provari Radius

Mesaj de AWE »

Stai, ce colaborare cu Evolv? Evolv fac chip-uri, ar fi un conflict din start pentru ca si Provape se bazeaza si capitalizeaza foarte mult pe chip-ul creat de ei. Daca te referi la restul cutiutei, habar nu am unde e facuta. Desi nu prea mai conteaza, sunt moduri facute in China excelente. Sa nu uitam ca Vaporshark sunt facute in China si sunt foaaarte ok. Totul tine de QC.

Acum revenind la cutiuta Provape, e ok dar mi se pare un design batranicios cumva, iar tehnologia e cam last year's stuff. Nu dati cu pietre, e parerea mea personala.

Ideea e ca daca vrei sa vinzi ceva in 2015-2016, nu prea mai poti merge pe asa zisa traditie, traditia in domeniul vaping e gen: ''mai tii minte acum 3 luni ce rahaturi de moduri foloseam''? :)

Eu am fost fan Provari, de exemplu, am apreciat faptul ca sunt produse facute sa tina, dar sa fim seriosi, niciun produs de vaping nu e end of game si la modul in care evolueaza lucrurile, degeaba tin o viata daca te plictisesti de ele in 3 luni sau apare ceva mult mai interesant dpdv tehnic.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Provari Radius

Mesaj de slavyk »

AWE, nu ești singurul care are aceași impresie despre aspectul Radius-ului... Textura aia, seamănă cu cele de la aparatele foto de la mijlocul secolului trecut într-atît, încît eu mă tot uitam unde e obiectivul... :) Apoi dacă e atît de bun încărcătorul, de nu este nevoie să scoți acumulatorul, la ce sărăcie să-i faci niște șuruburi cu cap de 10mm pe care să le folosești rar? Aș înțelege așa ceva doar dacă nu ar avea încărcător încorporat și ai fi nevoit să scoți acumulatorul de două-trei ori pe zi. Dar și așa, puteau găsi o soluție mai ieftină.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Provari Radius

Mesaj de AWE »

:) E adevarat ca eu sunt un user/cumparator destul de pretentios, dar mi se pare si normal, in 2015 vreau design de 2015, tehnologie de 2015 si pret de 1985. In lei.

Lasand gluma la o parte chiar mi se pare ca in unele cazuri se depaseste limita bunului simt cu pretul raportat la ce primesti. Un mod de 200$/EUR ar trebui sa fie efectiv impecabil din toate punctele de vedere, atat estetic cat si cu ultima tehnologie on board, tinand cont ca chip-urile astea sunt totusi produse la kilogram (nu vb de costurile de RD, transport etc).

Hai sa luam un exemplu, doar ca exercitiu: Radius vs. HCigar VT200. Cam acelasi pret, constructie in mod cert la fel de buna, tehnologie complet din alta era la VT200. Concluzie? Raman momentan la VTC mini dar daca ma imbat cumva in urmatoarele luni si am un computer la indemana, o sa clickai pe buy now la VT200, cel mai probabil :D
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Provari Radius

Mesaj de Motanel05 »

Când am spus "colaborare" cu Evolv, ma gândeam ca ar fi putut fi facut un mod cu acel DNA 200 proiectat si executat de Provari. La standarde tehnice si calitate de nivel 2015. Si, asa cum spui, la un pret decent, nu prohibitiv. Si pe care ar fi fost scris " Evolv-Provari Made in USA". Poate ar fi fost ceva. Dar nu a fost sa fie...Rezultatul: tot "Made in China" ramane suprem pe piata mondiala.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari Radius

Mesaj de alexinos »

Eu astept sa pun mina pe el,dupa aia o sa imi dau cu parerea.Deocamdata pot spune ceea ce cred eu:
1. Nu vad de ce sa schimbe acel menu care este la fel cu cel de la P3 - de ce? - acest mod va fi cu siguranta in majoritate achizionat de posesori P3 si ceva noi care mai apar.
2.Atita timp cit DNA40 nu a functionat 100% cu control de temperatura(am 2 in dotare - ultimul are 2 luni) - nu se va baga Provape in asa ceva
3.Positiv si in pas cu moda este posibilitatea de update
4.Forma din poza este cum spune si colegul slavyk - de aparat foto
5.Ecranul poate ramine asa cum este - nu mai uit decit la setare si este suficient - parerea mea

Acum eu nu fac reclama Provape,detin Provape de 1 an - nu am probleme si functioneaza ca in prima zi.

De acord cu AWE - in ziua de azi este DNA200 la putere - sunt prea putini cei care il detin si prea putini cei care vor spune adevarul despre el.
Va pot spune - am testat mod cu SX350 nu cu control de temperatura si nu se compara cu DNA - da altfel.Cum se manifesta in control de temperatura nu stiu inca,stiu ca : 2 x 18650 da cam 100W si este destul sau chiar prea mult pentru mine.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Provari Radius

Mesaj de slavyk »

O să comit o blasfemie... Alexinos, fă te rog o comparație între un DNA40 și un... iStick TC40W. Majoritatea celor care au făcut-o, posesori de DNA40 original, spun că nu diferența între cele două este insesizabilă (ăștia nefiind review-eri profesioniști ci amatori)... de altfel, review-erii care au pus iStick-ul pe osciloscop, spun că pînă și oscilogramele seamănă.
Scrie răspuns