HCigar VT40

Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

HCigar VT40

Mesaj de Motanel05 »

Din toate afirmatiile existente pe net, se pare ca este prima colaborare directa intre Evolv si un producator chinez de moduri electronice. Pretul de vanzare (momentan la pre-comanda) 160-170 $.
Asta inseamna ca a inceput concurenta directa a producatorilor chinezi cu chip-uri YiHi si Evolv....

http://hcigar.com/index.php/HCigar_VW_M ... XgJG8KJhaQ" onclick="window.open(this.href);return false;
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: HCigar VT40

Mesaj de silvius »

Hcigar mai are un mod cu dna... si exista si la noi de vanzare la v1.
l.e. la pretul ala sa il cumpere ei, e pret de vaporshark la calitate de china.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: HCigar VT40

Mesaj de c__b »

Si VaporShark unde crezi ca e facut?
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: HCigar VT40

Mesaj de moremih »

Tot ce este cumpărat direct din China este fake . Ce este cumpărat din SUA sau aiurea inclusiv din Romanica , este original. Ciudata gândire .
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: HCigar VT40

Mesaj de cristian »

Subscriu.
Nici nu vreau sa ma uit pe HP-ul meu de pe birou sau Lenovo de acasa, mi-e si scarba de ele ca-s made in China. Nu mai zic de "adidasi originali" din mall. Despre Nikon-ul (tot al meu) ce sa zic, la fel de scarba imi este.
Dar sunt salvat ca am ceva TV-uri prin casa made in Korea!
Aoleo, am uitat de telefonu' Samsung....

Daca erau made in Romania poate azi aveam si noi ceva excedent, dar noi producem momentan multe opinii. Gratis.

Multa stima. Si ganduri bune.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: HCigar VT40

Mesaj de c__b »

Atât!

Cumpăram lucruri chinezești ieftine si proaste, apoi ne plângem ca sunt de c@c@t.
Nu cumpăram lucruri chinezești de calitate, ca sunt scumpe.

Este o vorba la americani: You got what you pay for it!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: HCigar VT40

Mesaj de Motanel05 »

Cer scuze ca intervin pe tema asta! Dar, acum este o situatie noua, inedita si extraordinara: in cazul Hcigar se impleteste super-calitatea, super-lucru-bine-facut, super-de admirat si super-intangibila tehnologie "made in USA" (gen Provari ), cu proasta calitate, de c@c@t, productia de masa mizerabila si hulita chinezeasca. Avem deci chipul Evolv made in USA + carcasa, butoane si manopera in China. Rezultatul acesta, dupa pretentia marilor deontologi ai forumurilor, unde se incadreaza produsul : la "originale" , sau la "clone China" ??? Vreau sa stiu si eu sa nu raman in dubii, cumpar clona , sau original de la HCigar ?
PS: la chipul original Evolv, culmea, displayul este tot made in China. Curat murdar, dle....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: HCigar VT40

Mesaj de cristian »

Bre oameni buni, exact pe tema asta e plin netu', toti se intreaba acelasi lucru.
Juma' juma' se pare ca e raspunsul. Si ca intotdeauna, marile puteri aka USA & CHINA si-au dat mana ca sa ne puna pe noi in dilema.

Dati o cautare dupa vaporshark si vedeti discutii la greu: e din vest sau e din est?

Un exemplu: http://www.reddit.com/r/electronic_ciga ... _in_china/
Deci dilema este mondiala...
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: HCigar VT40

Mesaj de silvius »

Aloooooo, ma refeream la calitatea unui producator preponderet de clone versus unul care chiar investeste in tehnologie.
Referitor le datul unora cu parerea: Samsung produce in Romania de multi ani, nikon are concepte proprii executate in China, Hp le concepe in USA in majoritatea cazurilor iar daca cu Lenovo sunteti multumiti treaba voastra(lenovo nu ibm).
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: HCigar VT40

Mesaj de cristian »

Lasa bre omule, fii relaxat, mai discutam si noi una alta.
Lenovo e super. Si chiar daca zice-se ca s-a desprins din IBM, eu ii zic Lenovo si sunt f. multumit de el, mai ales ca functioneaza saracu' de vreo 4 ani si nu da rateuri nici azi.
silvius scrie:Referitor le datul unora cu parerea:
"Unora" suntem noi, ori probabil chiar eu. Dar aici nu mai e din China, e tipic de Romania sa te adresezi la mishto. Puteai sa spui chestiile alea eliminand fraza de mai sus. Probabil ca or fi noutati pentru "unii".
Probabil ca numai "unii" (adica tu) au voie sa isi dea "cu" parerea.

Multumim de lectie (glumesc, bineinteles).
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: HCigar VT40

Mesaj de Motanel05 »

No, eu am pus întrebarea de mai sus pentru ca, anul trecut, dupa dezbateri furtunoase, mai marii forumurilor au hotarat ca produsele noastre de fiecare zi TREBUIESC impartite in doua categorii: originale (adica cele cool, de fite, cu pret astronomic, dar care indubitabil au o calitate celesta ) si cele chinezesti (adica cele de rahat, demne de dispret si hulite cat se poate ). Am spus si atunci, o spun si acum, NU contest meritul unui lucru original, gandit si produs in exclusivitate prin munca cuiva. Toata stima si admiratia pentru acestia. Dar, noi, cei care ne bucuram de orice "jucarie" pe care ne-o putem cumpara, suntem avantajati ca cei multi numiti chinezi, fabrica pe banda rulanta tot ce prind. Ca este deontologic, sau nu, nu comentez. Principalul este ca, acum, cel putin 90% dintre vaperii mondiali folosesc "chinezarii". Zic eu ca e bine si pentru chinezi si pentru vaperi...
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: HCigar VT40

Mesaj de iter8tor »

De fapt, majoritatea produselor facute in serie mare sunt produse in China. De ce? Pentru ca e mai ieftin decat oriunde altundeva.
Numai ca firma X care-si comanda atomizoarele in China are niste pretentii legate de calitate. Asa ca impune niste standarde de QC iar pretul cerut de chinez mai creste un pic. Si uite asa ramane chinezul cu cateva sute sau mii de produse care nu trec de QC din diverse motive. Ce face cu ele? Le vinde magazinelor gen FT la pret mic, respectivii pun si ei ceva si le vand mai departe drept 'clone'.
De aici si loteria cu clonele, unele sunt ok, altele nu, uneori ai noroc sa nimeresti un atomizor care are 'doar' oringurile naspa, alteori are.cine stie ce repere lipsa sau modificate.

Asa ca toate-s chinezarii, numai ca unele au controlul calitatii facut, iar altele sunt 'la rand'.

Sent from my G630-U20 using Tapatalk
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: HCigar VT40

Mesaj de AWE »

Eu nu inteleg pretul acestui mod, mi se pare astronomic de-a dreptul pentru un chip outdated si o carcasa de aluminiu sau whatever material. Evolv original bla bla, deja sunt chip-uri care merg la fel de bine chiar fiind concepute in China (SX stuff). Mai mult, la cate probleme au fost cu DNA 40, era peste 50% din chinezarii la rata de fail-uri.

Calitatea finisarii si tolerantele tin strict de QC, n-am vazut pe cineva sa se planga de finisajul prost la iPhone si guess what? intotdeauna au fost facute in China.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: HCigar VT40

Mesaj de Tyrex »

Daca era produs in Romania ce mai spuneati ? Ca a furat Gigi de la scularie componente din el ? China produce si calitate cu siguranta. Nu dau exemple ca sunt mai sus destule. Doar pretul ma face totusi sa nu-i dau prea mare atentie. La banii astia putea fi fabricat in Europa :).
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: HCigar VT40

Mesaj de Motanel05 »

Apropo de pret, chiar daca este in cu totul alta directie. De asta ce mai spuneti? Sau, se justifica prin faptul ca...este original?!?
http://www.myfree-cig.com/modeurs/by-vi ... s-ant.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Subliniez, nu ma refer la calitati si proprietati, ci doar la pret.
Scrie răspuns