Provari P3

Cristi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 11, 2014 7:14 pm

Re: Provari P3

Mesaj de Cristi »

Ptiu bata-ma vina...am scris in nestire si la final cand am citit a trebuit sa sterg ca suna prea urat/agresiv...
Deci 1200 de lei pentru o teava de inox moale (aka alimentar ihi) si o electronica decenta, da, dar c`mon nivelul absurditatii pretului coroborat cu asa zisele update-uri de soft sa "dai teava mai tare" care la inceput au avut grija s-o schilodeasca cu gandul sa mai stoarca ceva bani after e putin cam mult.
Nene vapatul nu a fost si nu va fi o arta. Nu e ca si in cazul posetelor "piti-style" cu denumiri greu de pronuntat si preturi cat salariul mediu pe economie si nici ca un tablou care odata cu trecerea timpului isi va spori valoarea (eventual prin trecerea in nefiinta a pictorului...). Avand in vedere ca e un articol personal care aduce placeri unei singure persoane, il pot asemui cu un vibrator(?) scump si care te poti afisa si in public cu el, dar atat si nimic mai mult.

La multi ani si Sarbatori Fericite tuturor!

* nu mi-o luati in nume de rau si sper sa nu se simta nimeni insultat in oarece masura, daca totusi se intampla imi cer scuze anticipat si va asigur ca va respect pe toti inclusiv alegerile fiecaruia.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

alexinos scrie:Trimis pe 03.12.2014 la ProVape prin posta - tarif normal - a ajuns la ProVape pe 24.12.2014.Deci 21 de zile este ceva,poate datorita sarbatorilor,sunt curios cit face de acolo aici.
Astazi 30.12.2014 - a fost reparat si trimis inapoi.Sa vedem cind ajunge.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Provari P3

Mesaj de AWE »

Cristi scrie: Nene vapatul nu a fost si nu va fi o arta.
Nici fumatul nu era o arta, nu? Cu toate astea poti sa iti aprinzi tigara si cu un chibrit la 2 lei baxu' dar si cu o bricheta Dupont Ligne 2, asta doar ca un exemplu de nuanta. Nu activitatea in sine e o arta, ci felul in care o faci.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

alexinos scrie:
alexinos scrie:Trimis pe 03.12.2014 la ProVape prin posta - tarif normal - a ajuns la ProVape pe 24.12.2014.Deci 21 de zile este ceva,poate datorita sarbatorilor,sunt curios cit face de acolo aici.
Astazi 30.12.2014 - a fost reparat si trimis inapoi.Sa vedem cind ajunge.
05.01.2015 la ora 10:00 a venit,sper sa ajung mai repede acasa sa testez.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

Pot spune ca diferenta se simte si inca imi face placere sa-l folosesc,tinind cont de faptul ca in ultimele 4 saptamini am folosit DNA40.Normal ca este o diferenta mare intre ele,numai ca pina la granita de 20W nu imi dau seama de vreo diferenta.Pina si citirea rezistentei este la fel cu o diferenta de 0,01 Ohm!!!!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Provari P3

Mesaj de c__b »

V-am zis-o pe aia cu taxarea update-urilor, inca prin primele posturi din topic.
Întrebare: daca cumpărați acum, unul nou, vine cu ultima versiune de soft? Daca DA, atunci clar ca e tzeapa pe față să taxeze pe update. Sau poate un P3 cu vreo 4 update-uri la activ va fi mai valoros decât unul nou, cu v4 a softului. Sau doar mai scump...

Daca eram eu in loc la Provari, implementam vapatul pe subscripție: $100 pe tzeava, 3000 de puff-uri incluse. După care fiecare 3000 de puffuri adiționale le-aș fi taxat cu $50.
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Provari P3

Mesaj de dan1978 »

Nice http://www.provape.com/product-p/provar ... lgreyr.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

c__b scrie:V-am zis-o pe aia cu taxarea update-urilor, inca prin primele posturi din topic.
Întrebare: daca cumpărați acum, unul nou, vine cu ultima versiune de soft? Daca DA, atunci clar ca e tzeapa pe față să taxeze pe update. Sau poate un P3 cu vreo 4 update-uri la activ va fi mai valoros decât unul nou, cu v4 a softului. Sau doar mai scump...

Daca eram eu in loc la Provari, implementam vapatul pe subscripție: $100 pe tzeava, 3000 de puff-uri incluse. După care fiecare 3000 de puffuri adiționale le-aș fi taxat cu $50.
Observ ca lumea este revoltata de aceste update-uri,pe nedreptate din punctul meu de vedere,dar este numai al meu si va spun si de ce:
1. Provari P3 Beta - Versiune Soft 3.1 - curent de 5A - de fapt au fost numai 3,8A
2. Provari P3 Final - Versiune Soft 3.5 - curentul de la 5A (Beta) - la 5,5A
3. Versiunea actuala Soft 3.6 - * Minor cosmetic bug fixes.

Pentru cei curiosi:

https://provape.zendesk.com/entries/582 ... e-Versions" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu unul nu am platit nici un ban pentru update,preturile de update din Europa nu cred ca au legatura cu Provape atit timp cit ei fac update gratis.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Provari P3

Mesaj de c__b »

Să înţeleg că transportul a fost gratis, şi că ai plătit pentru Provari, ca să îl plimbi o luna pe drumuri (o luna in care ai fost privat de uzufructul produsului plătit)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari P3

Mesaj de cristian »

Claudiu, in orice situatie unde este necesara interventia pe produs, de exemplu garantia, procedura este ca tu platesti ca sa il trimiti iar dupa ce produsul a fost reparat/inlocuit/updatat transportul catre tine il suporta furnizorul de garantie. Ma refer la cazul cand cumperi din afara.

Si cand esti in situatia de a cumpara din tara, crezi ca imi deconteaza transportul cineva de la Galati la Bucuresti ca sa repar ceva?

Nu va mai luati de Alex, la el a fost o situatie speciala: a cumparat beta pentru ca nu a avut rabdare. Apoi a fost nevoit sa faca update, asta e.

Ideea ca vor scoate update de n ori pe an ca sa ia banii cuiva, mi se pare fortata.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Provari P3

Mesaj de silvius »

Sa zic si eu ca sa nu tac:
Parere mea referitoare la dezbatutele updateuri este ca o sa avem o situatie de genul-> p3.5 de 30w la pretul x, p3 la pretul y la 20 w si un pret z de update al lui p3 de la 20w la 30w, pret la care daca adaugi pretului lui p3 o sa depaseasca pretul lui p3.5 . Astfel o sa renteze un update pentru ca te scapa de chinul vanzarii ca sh, produsul nou o sa inlocuiasca pe piata produsul vechi. Poate o sa ramana clasicul ca si acum care e in alta liga. Probabil p3.5 o sa aiba si alte mici jucarele ca sa ia ochii , sa nu para doar un p3 upgradat.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari P3

Mesaj de cristian »

Ai zis bine ce ai zis, chiar daca pentru moment este ipotetic.
Dpmdv, partea cu de la 20w la 30w mi se pare de domeniul SF. Pentru asta ar trebui ca electronica sa permita. Si sincer nu cred. In alta ordine de idei, personal nici nu ma intereseaza trecerea la peste 20 w cand eu nu trec de 14 w.
Iar update de genul numar de pufuri si calendar cu memorie evenimente nu ma intereseaza, asa ca cel putin pe mine nu ma vor avea client :)
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

Am reusit sa fac update la versiunea 3.8 - pentru cei care vapeaza normal ma refer nu in subohm nu vad o necesitate.Da a aparut optiunea care numara fumurile si socoteste banii economisti - dar si aici trebuie intrat in menu pentru a obtine informatile necesare adica nu sunt direct afisate.Ce mai ar fi nou este folosirea de coil sau microcoil pina la 0,5 Ohm cu un curent de 6A.Nu este ceva care trebuie neaparat facut daca nu este necesar.Dupa o testare de 7 zile nu imi pot da seama de alte schimbari.Provari ramine un Provari si chiar dupa aproape 1 an de folosinta nu imi pare rau de achizitia facuta.Cinstit sa fiu daca era sa platesc pentru update nu il faceam,dar l-am primit gratuit si nu am ezitat sa il fac.Eu unul il folosesc cu o rezistenta intre 1,2-1,4 Ohm la o putere intre 14-16W.Va doresc o seara placuta.

PS: Cristian sper ca inca este multumit de al tau Provari.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Provari P3

Mesaj de cristian »

Servus! Da, il am si il folosesc, dar mai rar, merg pe boxuri cu ceva mai multa putere, mai nou cu TC.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

Ma bucur pentru tine,vad ca esti in pas cu moda foarte bine.Sa il stapinesti sanatos.
Scrie răspuns